şükela:  tümü | bugün
 • galileo galilei’nin 1638 yılında yayınlanmış kitabı. türkçeye elips yayıncılık, yasemin çevik çevirmenliğinde aktarılmıştır.
  iki büyük dünya sistemi hakkında diyalog isimli kitabın devamı niteliğinde.

  senaryo kitapları gibi diyaloglar halinde ilerliyor, konuşmacılar sohbet havasında bulunup kendi görüşünü ortaya atıyor ve sonunda yanlış düşünceyi savunan kişi pes edip galileo’nun dediklerini genellikle kabul ediyor. 3 konuşmacı mevcut bunlar; simplicio, salviati ve sagredo.
  salviati, çoğunlukla kitaptaki ilerleyişi belirleyen arkadaş kendisi galileocu diyebiliriz.
  simplicio, koyu bir aristotelesci salviati aristo’nun yanlışlarını göstermesine rağmen inanmayan kişilikte bir arkadaş. (bkz: peripatetikçi)
  sagredo, genelde iki karakterin ortasında bulunur, düşünceye önem veren ve belli bir şeyin fanatiği değildir.

  yukarıda yazdıklarım iki kitap için de geçerliydi şimdi bu kitaba gelirsek, arkadaşlar çeviri inanılmaz kötü, çevirmen yeni kelimeler türetmiş diyebileceğimiz kadar garip garip kelimeler mevcut.
  kitap diyaloglar halinde ve bilimsel sohbet havasında olduğu için daldan dala atlıyorlar diyebilirim. belli bir düzen yok.
  galileo neredeyse tüm çıkarımlarını geometri kullanarak yapmış bu yüzden okurken aynı zamanda kitap içinde bulunan şekil üzerinde olayı anlamak için takip etmek zorundasınız. bu bazen zor oluyor dili biraz ağır.
  son olarak geometrinin gücüne kesinlikle şaşıracaksınız çünkü her şeyde geometri kullanmış adam(galile).
  galileo’nun “doğa kitabı geometrik harflerle yazılmıştır.” savına muhtemelen katılacaksınız.