şükela:  tümü | bugün
 • reha çamuroğlu'nun harika romanı. defalarca okunacak türden bir kitap.
 • sallapati bir üslup, tarih kitaplarından öğrenilmiş bilgiyle "varlık bunalımı"nı harmanlama çabası, biraz babailik, biraz melamilik, biraz türkiye'de sol hareketler sosuyla hazırlanmaya çalışılmış ama olmamış bir roman. ismail ve son yeniçeri'nin çok gerisinde. bir de türkiye yazarlar birliği'nden en iyi roman ödülü almış ki, bu da muhafazakar sanat savunucularının sanattan ne -kadar- anladıklarını göstermesi bakımından manidar. yine de tema bakımından kısmen örtüştüğü bir ses böler geceyi felaketine oranla daha elle tutulur bir iş.
 • "her birinizde hiç birinize benzemeyen bir şey vardır," dedi onlara. "bu sizi siz yapar. ne ölüm ne çürüme bunu sizden alamaz. bu kaderdir. kaderinizdir. ama kadere kendisini gösterecek zaman gerek. bu yüzden genç ölene "kadersiz" deriz.bu kararı kendi kaderinizle verin. zalim kaderleri yok edebilendir. beni zalimlerden etmeyin. gerekiyorsa onun benden çalın ve kendi yolunuza gidin!"
  ikiilebir-reha çamuroğlu
 • reha çamuroğlu romanı. arka kapakta yazdığına göre inanç konusunun en derinden inceleyen bir metin. okuyunca öyle de olduğunu anlıyorsunuz. reha çamuroğlu tasavvufu seviyor. modern argümanları tasavvufla karşılaştırmayı deniyor. paralel evrenler gibi bir konu favorilerinden mesela.
  bu kitapta bana göre yazar vahdet i vücud düşüncesini tartışıyor:

  ' hepsiydim işte bu kadar basitti.' syf: 8

  romanının asıl kahramanı nevzat köroğlu adında bir yazar. bir krize girer nevzat. çeşitli deneyimler yaşar. ve sonunda bişeyi, başka zihinlere girmeyi öğrenir. kah 13. yüzyılda yaşamış bir moğol savaşçısının zihnine ( börü ), kah yine aynı zamanda yaşamış bir kalenderi dervişi olan barak baba nın kine girer.

  kitabın ilk epigrafı ibn arabi dendir. yine paralel evrenleri anımsatacak bir alıntıdır bu.

  bu konuyu son romanı cemil reloaded te de denemiştir.