şükela:  tümü | bugün
  • iki olasılık arasında yaşanan kararsızlık. (bkz: ikilem)
  • ikilem diye bir arkadaşda gece yatıya kalma durumu ... (bkz: eoh)

- bu akşam nerdesin ?
    - ikilemdeyim baba ...
  • bazi durumlarda (bkz: iki ucu boklu degnek)
  • (bkz: dilemma)
  • en iğrenç histir...ne yapilacağina bi türlü karar verilemez..çikmaza girilmiştir bi kere,çirpinarak daha da batilir sadece..hele bide durum 'doğru olani bilmek ama yapmak istememek' ile 'yanliş olan seçeneği sirf yapmak içten geldiği için yapmak istemek' gibi bi durumsa daha kötüdür..istenilen şey yanliştir ve bilinir,doğru olani yapmak ise istek dişi olduğu için insani mutsuz eder...bu daha böyle sürer gider...ya o şey yapilir ama hiç içe sinilmeden ve rahat edemeden,ya da yapamazsiniz ama gene mutsuz olursunuz...yani sonuç değişmez..*
  • yanlış şıkkı seçme olasılığının doğruyu seçme olasılığını ikiye katladığı durumdur.
    şöyle ki: yanlış şıkkı seçmek yanlış, doğru şıkkı seçmek doğru sonuca götürür; ama hiçbirini seçmemek (ki pek az görülen bir durum değildir) de yanlış sonuca götürür. bu durumda yanılma olasılığı 2/3'tür.

şimdi düşündüm de doğru şıkkı yanlış zamanda, yani geç seçmek de yanlış sonuca götürür. bu durumda yanılma olasılığı yanılmama olasılığının üç katıdır, yani 3/4.
  • bir ornekle aciklamak istiyorum.

ornek olarak petek dinçöz'ü alalim. simdi bu hanim kizimizi belli ki birileri kandirmis ve senden sanatci, sarkici, astsolist olur demisler ve bu guzel bayanda inanmis. simdi burada petek hanimin saf oldugu sonucunu da cikartabiliriz, karsisindaki kisilerin ikna kabiliyetlerinin cok gelismis oldugu sonucunu da cikartabiliriz. petek hanim saf mi, karsisindakiler cin mi? buyur buradan yak. ikilimde kaldim iyi mi?

gibi.

bu arada sonucu sorarsa 2/c3+11=akdeniz dersiniz. inandirmakta zorlanacaginizi sanmiyorum. en olmadi, senden iyi burak kut olur deyiverin.
  • aksam eve gelirken ekmek alacaktim. baktim cepte 75 kurus ve 50 tl var. ekmek 80 kurus. firin yeni acildigi icin ve ekmek alma isini genelde ben yapmadigimdan tanismiyoruz adamlarla.. 50 tl veya 75 kurus var desen, zaten 80 kurusluk ekmegin 5 kurusunu sakinmis gibi oluyosun. dogrudan 50'yi uzatsan kufur etmis gibi oluyosun.. gururuma yenik dusup 50 tl'yi uzattim. adam da ugrasmamak icin olsa gerek 75 kurusmus gibi para ustu verdi.. ben de cikarip abi 75 kurus vardi diyemedim. icim icimi yedi anasini satiim..
  • insana bir seçimde bulunmak zorunda olduğunu hissettiren durum, bazen dram. ha ben o dramı yaşamam o ayrı. ben ikilemde kalmam arkadaş. lahmacun mu adana mı deseler adanayı lahmacuna sar getir derim. *