şükela:  tümü | bugün soru sor
 • puanları eşit iki takım arasındaki eşitliği bozmak için iki takımın sadece kendi aralarında yaptıkları maçlarda attıkları gollere bakılarak hesaplanan averaj.
 • puanları eşit üç takım sözkonusu olduğunda uygulanabilirliğini merak ettiğim averaj.

  puanları eşit üç takım var diyelim. a,b ve c takımları. (a) (b)'ye ikili averajda üstünlük sağlamış olsun. (b) (c)'ye, (c) de (a)'ya. buyrun çıkın işin içinden.
 • eğer bu hafta sivasspor galatasaray'ı 3 farklı yener, fenerbahçe de gençlerbirliği'ni yenerse:

  sivas galatasaray'dan üstün
  fener sivas'tan üstün
  galatasaray fener'den üstün olacak

  kim birinci oldu şimdi?
 • turkcell süper lig'de de puanı eşit iki takımdan üstün olanı belirleme metodu olarak uygulanan sistem. yalnız bu sene tek bir fark var; deplasmanda atılan golün avantajlı olması gibi bir durum söz konusu değil.

  misal;

  evinizde 2-0 kazanıp deplasmanda 3-1 mağlup olduğunuz bir takımın taraftarlarına 'niahah nası koyduk?!' şeklinde çığıramazsınız. puanlar eşit ve skorlar belirttiğim gibiyse bunu yapmak için gol averajına bakmak durumunda kalacaksınız bundan böyle.
 • şampiyonluk mücadelesinde diğer bütün takımlar onların altlarında yer aldığı için değerlendirilebilecek bir sistem olsa da özellikle ligden düşmeme mücadelesi veren takımlar arasında haksızlık yaratabileceğini düşünüyorum.

  bu sistem nedeniyle alt sıralarda birbirleriyle oynayan takımların zaten önemli olan bu maçları daha fazla bir önem kazansa da kendinden yukarda özellikle şampiyonluğa oynayan takımlarla yaptıkları mücadeleler de bir o kadar önemini yitiriyor. ister 1-0 yenil ister 10-0. haftaya rakibimle oynuyorum düşüncesi oluşuyor. tıpkı geçen hafta fenerbahçeden 4 tane yemesine rağmen bugün konyasporun ligde bu sistem yüzünden ligde kalma şansının olduğu gibi. çünkü fenerbahçe onların rakibi değil. 4 tane ya da 14 tane farketmez.

  ligde çok iyi mücadele eden, puanlar toplayan, kendinden güçlü takımları yenebilmiş üstelik daha az maç kaybetmiş bir takımı bu sistem o rakibi karşısında yediği 1 gol yüzünden ligden düşmesine neden olabilmekte. genel averajın isterse -80 olsun bir önemi yok o rakibini yendin mi ligde kalıyorsun. saçma..
 • spor toto süper lig'de belki de bu sezonun* şampiyonunu belirleyecek sistem.
 • süper ligde yaklaşık 10 senedir uygulanan fakat uygulandığı süre zarfında ligin puan puana bitmemesinden ötürü ihtiyaç duyulmayan sistemdir. yanlış anlamayın kupada değil ligde uygulanıyor. bu sistemin lig için uygulanıyor olması, ligimizin ne kadar kalitesiz ve türk futbolunu yönetenlerin ne kadar başarısız olduğunun en büyük kanıtıdır.
  gerçi parasını verip satın aldığınız halde son 4-5 hafta, kendi yarattıkları ve içinde bulundukları güvensizlik ortamının önüne geçememelerinden dolayı, maçları aynı saatte başlatarak istediğiniz maçı izleme hakkını fütursuzca elinizden alan insanların, 34 haftalık bir maratonun emeğini, alın terini 2 maça bağlamalarına şaşırmamak gerek.
 • kanımca puan eşitliği halinde başvurulacak en adil kuraldır. bunu tartışanlara "aynı puana sahip takımlar üçüncü bir maç oynasın.." diyenlere iki çift lafım var;

  bak beyim bizler genel averajla yetişmiş, "x, y'ye 5 attı aynı y, z'ye karşı köpek gibi oynadı berabere kaldı.." laflarını sıkça işitmiş bir nesiliz. böyle şaibeye neden olacak durumlar bir yana aynı puandaki iki takımın birbirine üstünlüğünün üçüncü takımları ilgilendirmesi de peki içe sinen bir durum değildir. ikili averajı beğenmeyenler/tartışanlar, adaletten dem vuranlar tur atlayanın, kupa kazananın hatta dünya kupasını kazananın penaltılarla belirlendiği bir sistemi niye tartışmıyorlar. onu da bırak deplasman golü kuralı diye birşey var 0-0 ve 1-1'lik sonuçlarla iki takım birbirine üstünlük sağlayamadığı halde bir takım, golü desplasmanda attı diye tur atlıyor. bu niye tartışılmıyor. ikili averaj'da üstelik deplasman golü kuralı da yoktur. aynı puana sahip iki takımın birbirlerine üstünlüğünü ölçmek için net bir araçtır.

  eşit puana sahip iki takım üçüncü bir maç oynaması çok yanlış bir uygulama olur. hele bizim ülkemizde maçı kazanan takım dışında maçın sonucundan kimse tatmin olmaz. maçın öncesinde ve sonrasında olaylar çıkma ihtimali yüksektir. maçın sonucuna tesir edecek herhangi tartışmalı bir hakem kararı bir takımı şampiyon yapabilir ya da ligden düşürebilir. bunların hesabını vermek zor olur.

  onun için ben diyorum ki dokunma gelinime, dokunma çocuklarıma, dokunma ikili averajıma.. yoksa bugüne kadar bir karıncayı bile incitmemiş olan ben yaşar usta gene normal yaşantıma devam ederim. ama üçüncü maç gelirse bunun hesabını tarih karşısında siz verirsiniz.
 • bu sezon yürürlükten kalkıp kalkmadığını merak ettiğim kural. fenerbahçe ikili averajda beşiktaş'a üstünlük sağladı ama puan sıralamasında beşiktaş üstte görünüyor. niden?