şükela:  tümü | bugün
  • ikili bir ilişkiye üçüncü girmek zordur, bazen de imkansız. yasak bir şeyi yapmanın, ayıplanmanın ve de “acaba biri görür mü” endişeleri ve kendi içinde sorguladığın vicdan azaplarıyla hikaye daha da karmaşıklaşır, düğüm olur ve çözülemez hale gelir.

ikili bir ilişkinin üçüncü kişisi olması da zordur. her ne kadar ilişkideki bir insandan biraz ilgi görüyor olsan da, asıl insan olamamanın kıskançlığı vardır. facebook’ta, ınstagram’da asıl kişiyi aratıp, araştırıp, bulmaya çalışırsın, ona bakarsın ve de, “bu insanın yerinde olsaydım” dersin. sonrası biraz karışık. karşındaki kişiye söylememişsindir ancak sen de bir başkasını aldatıyorsundur.

ikili bir ilişkinin, dördüncü kişisi olur o an senin de aldattığın kişi. her şey zaten karışıktır, ve biraz daha karışıklaşmıştır. ikinci ve dördüncü kişi, sırasıyla bir ve üçüncünün partnerleri tamamen karanlıkta bırakılır. sorgulamakla beraber, yanlış olduğunu bilmekle beraber, yanlış olan şeylerin peşinden koşmayı severiz. bunları kendi içimizde rasyonalize edebiliyoruz, vicdan yapabiliyoruz- veya bazen bunlardan hiçbirini yapmayıp, yanlış olduğunu kabul edip devam ediyoruz.

ikili bir ilişkinin üçüncü kişisi acı çekmeye açıktır, çünkü, kırılgandır. ilk kişi her ne kadar vicdan azabı çekse de, kendini iyi hissetmek için ikinci kişiyle buluşur, görüşür, dertleşir, ona sarılır, onu sever, ve bundan mutlu olur. üçüncü kişi ise ya dördüncü kişiden ayrılır-vicdan azabıyla beraber- ya da dördüncü kişiyle benzer bir döngü yaşar.

ikili bir ilişkinin üçüncü kişisi safça ümit eder; ama her an kovulma-ya da hayattan çıkarılmayla- ve de asıl kişi olamama korkusuyla baş etmeye çalışır. her an karşıdaki tarafın vicdanı fazla sızlayıp görüşmeyi bırakabilir. bazen diğer kişinin hayattaki farkına varırsın. mesela, beraberken, telefona bakıp, “acaba aradı mı diye” bakmasını görmek gibi.

ikili bir ilişkinin üçüncü kişisi her şeyin farkındadır. boynundaki morluk, dudağındaki siğil, yapılan planlar, gidilen yerler anlatıldığında, o kişi özenle anlatılmasa da, ikinci kişinin orada olduğu bilinir. ikinci kişi mutludur hayatından, karanlıkta ve mutlu.

ikili bir ilişkinin üçüncü kişisi olmak zordur. her şey gibi o da biter.
  • aklıma şöyle bir anımı getiren hede:

bir gün facebook'taki polyglot gruplarından birine * adında üç tane isim olan biri geldi. tam hatırlamıyorum ama adı "eric rebeca katy"* gibi birşeydi. polyglot* kelimesini çok yanlış anlamış, ilişkilerine dördüncüyü arıyorlardı.

dördüncüyü bulduklarında da facebook ismine onun adını da ekleyeceklermiş.
  • yaşadıklarınızı bu kadar komplike algılamanıza, anlatmanıza hastayım.
    (bkz: aldatmak) (bkz: ihanet)
    yaşadığın ilişkiyi ayıplamıyor, yargılamıyorum.
    ama yaşadığın şeyi kendi algılayışın ve anlatışındaki o ağlaklık ve yapış yapış titrek romantizmden tiksiniyorum.
  • genelde hatun kişisinin kankası olur, her işe de burnunu sokar..
  • ikili ilişki evlilikse, neredeyse istisnasız şekilde

(bkz: kayınvalide)

türkiye'de kayınvalide meselesi ruhsal bir terörizm kaynağı diyebilirim.

oğlunun/kızının bireyleşmesine müsaade edemeyen anneler, evlilik sonrası bir şekilde ilişkinin üçüncüsü oluyor. kendi doğrularını mutlak doğru olarak kabul edip dayatma gayreti, hem evladı hem de gelini/damadı için ruhsal gerilim kaynağı.

bir kuşak öncesinin çilekeş anne modeli çocuğunu büyütürken şu cumleleri dilinden düşürmezdi: 'yemedim yedirdim', 'senin için ne fedakarlıklar yaptım', 'o zaman böyle çamaşır bulaşık makinesi yoktu, buz gibi sularda yıkadım çişli bezlerini'

elbette bu yapılanları azımsamıyorum, ancak anne olmak kendini kurban etmek ve bu kurban edişin ağır yükünü çocuğun üstüne yıkmak demek değildir. işte bu yük ve eşinin yeni bir aile düzeni kurma çabası arasında sıkışan evlatlar dengeyi kurmakta zorlandıkça ve gelin/damatlar sınır koyamadıkça, evlerin içi mahşer yerine dönüyor.

sonuç: boşanmaların en sık nedeni, geniş aileyle sorunlar. yani ikili ilişkinin meşhur üçüncüleri..
  • belki de hiç unutulmayandır.
  • esasen ikinci kişidir bazen.
  • ikili bir iliski eğer evlilikse ucuncusu çocuk olmalıdır sadece aldatma mevzusuna zaten hic girmicemde kvdeler falanda uzak dursun evliliklerden