• "artık hayatımdan çıksan diyorum;
    bu ikili delilik sona erse...
    ikimiz için de en hayırlısını diliyorum...
    hiç olmamış gibi davranabilmeyi,
    bu yok ediciliği anlayabilmeyi,
    bir bilsen ne kadar yürekten istiyorum..."

"son noktayı koyduk biz birlikte..uzatmalarda 100-0 yenik ev sahibi kalbim... sahadayken, ayağıma ve hayatıma taktığın onlarca çelmeyi sineye çektim ben; ama artık yeter sanırım, sevdiğim, ya da artık ezberlediğim dediğim sen ve seninle ilgili tüm acılar/anılar; beni ben olmaktan çıkarmaya başladı ve ben buna daha fazla izin vermek istemiyorum... şu son bir kaç zamanı hiç yaşamasaydık ve yaşlanmasaydı keşke sevgimiz... ama çok geç; herşey için... ve sadece unutmak istiyorum... yapabilirsem eğer..."

"lütfen;
    görmeyeyim seni;
    bir yerlerde karşıma çıkma,
    konuşmayalım, bakışmayalım,
    ne olursun!...
    daha fazla tükenmeye takatim yok..."

"eskisi gibi oyunlarla, bakısarak; konusarak; gizli flörtlerle yaklaşmayalım artık, bu sefer bitsin; ben insanım ve kalbim cok acıdı, halim kalmadı artık; anla beni ve "lütfen" sen de bırak beni artık, sevgimi de beni de rahat bırak ki, yoluma gidebileyim... ne olur; yeter......."

"sanki aşkı öğütmeye programlı gibiyiz...
    aslına bakarsan insan olarak iyiyiz,
    ama daha fazlasını isteme benden yalvarırım..
    ben bittim artık kalmadım!..."

"sen kötü birisi değilsin; ama bana o kadar kötü anlar yaşattın ki; yüreğim sıkışıyor artık, kalbim taşıyamıyor... birlikte büyüttüğümüz aşkı beraber mahvettik; koyduğumuz son nokta son olsun artık... dostun, arkadaşın, uzatmalın; bir kenarda seni bekleyen stepnen; hiç bir şeyin olmak istemiyorum çünkü bu beni bitirdi yıllardır...bırak artık beni...
    ne olur....
    yeter...."
  • eski sevgiliyle arkadas kalmis gibi davranmak durumunda kalanlari ayrica yarayalayan sezen sarkisi.
  • artık hayatımdan çıksan diyorum
    bu ikili delilik sona erse
    ikimiz için de en hayırlısını diliyorum
    hiç olmamış gibi davranabilmeyi
    bu yok ediciliği anlayabilmeyi
    bir bilsen ne kadar yürekten istiyorum

lütfen
    görmeyeyim seni
    bir yerlerde karşıma çıkma
    konuşmayalım, bakışmayalım
    ne olursun

daha fazla tükenmeye takatim yok

sanki aşkı öğütmeye programlı gibiyiz
    aslına bakarsan insan olarak iyiyiz
    ama daha fazlasını isteme benden yalvarırım
    ben bittim artık kalmadım
  • buradan yetkililere seslendirten, acilen yasaklanmasi gereken sarkidir bu. hayir kesinlikle kitlesel olumlerden korkmaktayim, basta ben gidecem zaten biraz daha dinlersem, gurbet ellerde alkolun pencesine dustum.

hic olmamis gibi davranabilmeyi
    bu yokediciligi anlayabilmeyi
    bil bilsen ne kadar yurekten istiyorum..

cok fena sarki bu cok, hakkaten aglatamayacak kadar kederli, adami salak yapip birakiyor oylece. kralice sen nelere kadirsin demek kaliyor bize de...
  • bu kadar yürekten, güzel söylenmiş bir "lütfen", emir yerine geçer. böyle bir lütfen'den sonra karşısına çıkmaz, ona görünmezsiniz.
    sezen aksu şarkısı işte. her zamanki gibi. güzel, tartışmasız güzel.
  • "lütfen görmeyeyim seni bi yerlerde
    karşıma çıkma..."

en çok da serin bir yaz akşamında görmeyeyim seni. ne aylardan temmuz, ne de mekanlardan foça olsun. bir merhaba'nla başlamasın her şey. geriye aksın zaman. çocukluğuma. çocukluğumuza..

orada kalalım, ilkokul zamanlarımızda. tahta sıranın bir ucu sana, diğeri bana aitken nasıl hızla akarsa ders saati, tam zıttı hızda geçsin zaman. büyümeyelim hiç! gözlerimizin içine bakmaya utana utana durabilelim yanyana aynı sıralarda..

bana foça'nı anlat.. dalıp çıkardığın ve kendimi yıllar boyu saçımda onunla hayal ettiğim deniz yıldızını. yine eskisi gibi pis pis sırıtarak çocuk dünyamı altüst et güzel yüzünle. okula koşarak gelme nedenim ol. beş yıllık bir serüvenin baş kahramanı bir de.. kahramanım...

dedim ya, geçmesin sakın o dönemler. hep önlükle görelim birbirimizi. yakamız mendilimiz sakız beyazı, tırnaklarımız temiz olsun her daim. sen döktürürken istisnasız her derste yeteneğini, ben imdadına yetişeyim resimde, müzikte.. napalım, benim de kabiliyetim sanat yönünde!

okulun son günleri hep bize çalsın sınıfa getirdiğimiz teypten yükselen şarkılar. sen dansa kaldır, ben de her defasında aynı pişmanlığı duya duya reddedeyim bu teklifi. yüzünün aldığı şekil kazınsın hafızama. buruk, kırık, dökük...

başkaları girsin bazen aramıza. başka kızlar!.. kıskançlıktan deliye döneyim. aslında sırf bana inat olsun diye sadece kafanda yarattığın ve bu durumu benim yıllar sonra öğrendiğim bir "sevtap" olsun.. uzunca bir süre tek nefret ettiğim kız ismi.. hala da aram yoktur bu isimle gerçi..

sonra al gönlümü. sokaklarda dolaşalım. bizim evin oradaki yokuştan aşağı doğru koşarak, delice, sizin tarafa ulaşalım. beraberce, elele...

ama lütfen!
    görmeyeyim seni bi yerlerde. merhaba deme! bakışmayalım bile..
    mevsim yaz, vakit akşamüstü, yaşımız yirmi beş hiç olmasın!!

sen benim, çocukluk aşkımsın. öyle de kalacaksın...
  • herkesin hayatında bir kez olsun kalbine söz geçiremeyince karşılaşmaktan korktuğu birileri olmuştur.onu görmek demek günlerdir kalbe ve beyne savaş açıp uykusuz kalmanın ve sonunda alınan ciddi kararların birer birer yalan olması anlamına gelir.kendinize bir daha mı asla,yarın iş yerinde / okulda umarım gözgöze gelmeyiz derken,görür görmez bağları çözülmeye hazır dizlerin bir de titremesiyle kendinizi tüketirsiniz. işte ikili delilik tüm bunları sezen aksu nun muhteşem "duygulara hitap etme"yetisiyle anlatışıdır.
  • şarkının başından sonuna kadar bir buharlı lokomotifin volanının hareketini takip ediyormuşum hissine kapıldığım müziği ve düzenlemesi ile son derece açık ve samimi sözlere sahip, bir de sezen aksu yorumuyla "lütfen" diyerek insana herşeyi yaptırabilecek kadar içten, tarafımdan bahanenin hiti olarak kabul görmüş eser.
  • "hic olmamis gibi davranabilmeyi
    bu yok ediciligi anlabilmeyi
    bir bilsen ne kadar cok istiyorum" diyecek kadar cesur olmak ve hic olmamis gibi davranabilmek istersin önce
    sonra anlarsın ki bunu yapmana imkan yok cunku
    "askı öğütmeye programlanmış"gibi olduğunu biliyorsundur
    o zaman yalvarmalar başlar
    "lutfen
    görmeyeyim seni
    bir yerlerde karsima cıkma
    konuşmayalım,bakışmayalım
    ne olursun
    daha fazla tükenmeye takatim yok" der ve anlayş beklersin
    sonucta "aslına bakarsan insan olarak iyiyizdir"
    ama iste
    "daha fazlasını isteme yalvarırım
    ben bittim artık kalmadım"
    herkes bunları hisseder ama kimse herkesin hissediğini sezen gibi, o kucuk dev kadın gibi, anlatamaz anlatsa da okuyamaz ki öle
    ah ah...
  • tam 12 den vuran şarkılardan biri daha. "lütfen" burdaki sihirli kelimedir. yıllar sonra bile "başkasıyla da olsan, başkasıyla da ölsen biz birbirimize aitiz. sen benim hayatımın travmasısın" diyen birine içinize beton döküldüğü için söyleyemediğiniz kelimelere karşın, üstüne dinlediğiniz şarkıdır. kızgınlıktan, nefretten, vicdandan değil. can dan.
hesabın var mı? giriş yap