şükela:  tümü | bugün
  • hayatın öğrettiği gerçeklerle kazanılan bir davranış. iyi bir psikolojinin, düzenli bir hayatın formülü bu.

sevgilinin aramasını bekleme mesela. böylece telefon dışında başka şeylerle de ilgilenebilir, telefonun çalmadığında hayal kırıklığına uğramaz, seni aradığında da gene mutlu olursun.

''mutlu mu olmak istiyorsun? kimseden bir şey bekleme..''
  • beklentinin olmadığı ilişki var mıdır? beklenti içinde değilim diyen külliyen yalan söyler. kızlar evlilik, erkekler skor bekler.
  • aklıma hatırladıkça hep çok güldüğüm bir muhabbeti getiren meseledir. biz üç arkadaş otururken bir tanemiz doğum günü evlilik yıl dönümü gibi özel günlerin kendisi için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya başlamıştı. "kocam hatırlamalı, hiç atlamamalı" bilmem ne falan derken diğer arkadaşın "benimki evin yolunu hatırlasa yeter" demesiyle koptuk evet, ve şimdi düşünüyorum da arkadaşım mı heyecansız ya da çok kasmaya mı gerek yok? ama zaman geçtikçe anladığım şu ki beklentilerimiz bizi insanlara bağlıyor. her geçen zamanda söylenmesini beklediğimiz bir söz için karşıdakinin dudaklarını, alınmasını istediğimiz şeyler için cüzdanlara gidecek o ellere kilitleniyoruz. bekliyoruz, hayal ediyoruz, umuyoruz... hayal kurmak zihnimi canlandırır, umut hayata mı bağlar? güzel şeyler gibi lakin özgürlüğe noldu acaba? özgürce, hiç kimseye minnet duymadıkça, beklemedikçe hayatı ve anı kendince yaşamak. hayal kurmamak, umut etmmek, heyecansız biri olmak ya da özgür olmak... komuşum o havalara tavrı...
  • insanı muğlak, belirsiz, sinir bozucu durumlara sokan davranıştır. ama yok ben one night stand yapıcam diyorsan onu bilemem, onda bile beklenti vardır.
  • (bkz: ummak)
  • galiba dogru yolunu buldugum sorunsal. sorunsal diyorum cunku iyi dengelenmezse; hem fazlasiyla, hem de aziyla bir iliskiye zarar verebiliyor bu beklenti halinda olma/ma durumu.

ben karsimdaki kisiden bir beklentim olmamasina dikkat ediyorum ama bir iliskiden beklentilerimin olabilmesini de normal karsiliyorum. sonucta o beklentiler sayesinde bir kisinin standartlarima uyup uymadigina karar veriyorum.

dikkat ederseniz beklenti nedir sorusunun cevabini vermeye calismiyorum. o tamamiyle farkli bir tartisma konusu. benim bahsettigim beklentiler bir iliskide "sunlar sunlar olmali" durumu. "bu kisiden sunu koparayim" durumu degil.

bol sans.
  • nihai mutluluk adına en önemli şeylerden birisidir. ne kadar az çok insandan, ne kadar az şey beklerseniz, ne kadar izole bir "hayat", "ilişki", "arkadşalık", "iş", "aşk" anlayışınız oluyorsa o kadar mutlu oluyorsunuz.

ayrıca olacaksa da, ikili ilişkilerde beklenti "ilişki"nin kendisinden olmalıdır (arkadaşlık, sevgili vb.), "şöyle bir arkadaşlığımız olsun", "karşılıklı güven olsun" vb gibi. karşıdaki insandan beklenti olduğu zaman karşımızdaki insan %99 hayal kırıklığına uğratacaktır.
  • tipik zeki insan davranışıdır.
  • beklentiyle başladığın her şeyden mutsuz olacağını bilip, beklentisiz yaşamayı öğrenmek en büyük mutluluk olsa gerek.. annem dışarı alışverişe çıktığı zaman ''benim tatlı sevdiğimi bilir, gelirken alır'' diye düşünüp, eve eli boş gelen anneyi gördükten sonra bile mutsuzluğa iter insanı.. halbuki sen bana tatlı al dememişsindir bile. düşünmüşsündür, beklentiye girmişsindir kendince.. o basit şey bile seni mutsuz etmeye yeter.. beklemeyin kimseden bir şey, girmeyin o beklentilere, deneyin daha mutlu olacaksınız..