şükela:  tümü | bugün
  • suresi dortluk notanin iki kati kadar olan nota.
    ici bos, kuyruksuz nota.
  • anla$mazlik anlaminda kullanir bunu eskiler.
    (bkz: ucluk)
  • muzikte iki vurusluk nota.
  • oktay rıfat’ın 1963 yılında aşağı yukarı ve karga ile tilki adlı kitaplarının birlikte yeditepe yayınlarından çıkan baskısı.
  • basketbol'da oyun oyun esnasinda üçlük çizgisi ve pota arasında kalan alandan atılan şutlara verilen ad.

tek potalı mahalle maçlarında ise, normal maçlarda üçlük çizgisi olarak kullanılan işaret ikilik belirlemek için kullanılır ve bu çizginin sınırları dışından çekilen şutlar ikilik olarak isimlendirilir. eğer şut esnasında "ikilik çizgisine basarsanız, çektiğiniz şut teklik sayılır.
  • (bkz: binary)
  • "eğer bir ikilk varsa ya bire indir ya da üçe çıkar ki her bir şey üç temele sahiptir."
  • hz. mevlana diyor ki: "iki canlı kuşu birbirine bağlasan, dört kanatlı oldukları halde uçamazlar, çünkü ikilik mevcuttur"
  • osmanlı maliye kayıtlarına göre 1787 yılında gümüş ve bakır karışımı olarak basılan paraya verilen addır. iki kuruş değerinde olduğu için bu ismi almıştır. birinci dünya savaşına kadar tedavülden kaldırılmamıştır.
  • her seyin zıttıyla varolma hali.

iyilik icin kotuluge, aydınlık icin karanlıga, mutluluk icin mutsuzluga ihtiyac var.

belgesel izliyorsanız bilirsiniz. dogada en zehirli hayvanlar en renkli olanlardır.
    o zehir her zaman ilgimizi ceker. o zehre dogru gozupek bir sekilde gideriz, zehirlenmeyecegimizi umarak.
    erkekler hep kendilerini aldatma potansiyeli olan ama aldatmayacak kadınları secerler. gozu ondan baskasını gormeyen, bası one egik, mazbut kızı tercih eden istisnadır.

eski esimle ayrılma surecimizde bizi barıstırsın diye annaneme gitmis ve demis ki "tuzbuzlla insan o kadar mutlu oluyor ki.. boyle buyuk mutlulukları yasayabildigim icin cok sanslıyım. ama sonra huzunlu oluyor, o kadar enerjisi cekiliyor ki ben de o girdaba giriyorum. cok mutsuz oluyorum. biraz huzurlu olabilsek yetecek halbuki. buyuk mutluluklara ya da buyuk mutsuzlulara gerek yok."
    oysa eski esim ona buyuk mutluluklar ve buyuk mutsuzluklar yasatttıgım icin beni sevdi zamanında.

huzur agacı cıkartmak uzereyim. butun ucarı taraflarım torpulendi. dehset dengeliyim. acayip huzurluyum. dehset sakinim. uc yıldır boyle. ne mutluyum, ne de mutsuz. sabit ve sakin. ve buyuk mutluklarla buyuk mutsuzluklarımı ozluyorum.
    benim icin insanlar hep eglencelidir der. benle sıkılmazsın. ama son donemde acaba sıkıcı bir insan mı oldum diye dusunuyorum.

dogada en renkli hayvanlar en zehirlilerdir.
    ama bizi delice kendilerine cekerler.
    onlara dogru gitmek haricinde yolumuz yoktur.
    hep bizi zehirlemeyecekleri umulur.