*

şükela:  tümü | bugün
 • 1 hafta içinde çıkması beklenen sagopa kajmer & kolera düet albümünün adı.

  01 - intro
  02 - ne bilirsin
  03 - monotonluk maratonu
  04 - bir var bir yok (featuring critical of critical madness)
  05 - şampiyonu sıkar yarış
  06 - gam tozu ve dünyanın ninnisi
  07 - bağlı hayatım pamuk ipliğine
  08 - a'dan z'ye hiphop argosu (skit)
  09 - süper ikili
  10 - kendim için
  11 - af benim işim değil
  12 - kolaysa anlat
  13 - fani
  14 - biraz gülümsemeye ne dersin (skit)
  15 - emcee testi (featuring contribution x)
  16 - şahit varsa konuşsun
  17 - yarım gonülle bir opus
  18 - can havli
  19 - malum tahrip izleri
  20 - herkesin bir suçu var
  21 - outro

  edit: çıkışı bir matbaa hatası yüzünden yaklaşık 4 gün gecikecekmiş ancak yanında ekstra olarak bir poster, bir kartpostal, bir defter ve sadece limited edition'a özel olarak şarkıların beat'lerinin bulunduğu fazladan bir cd olacakmış. *

  edit: bugün* çıkacağını umanlara kötü haber, gene ertelenmiş.
 • nihayet sahibi olduğum, sagopa kajmerin yine döktürdüğü, koleranın kendini aştığı muhteşem albüm. albümün yanında, bpg dekine benzer, şarkı sahiplerinin kendi el yazılarıyla oluşturdukları ve şarkı ile ilgili kısa bilgilerin bulunduğu "ikimizi anlatan bir defter" isimli bir de defter var.

  http://www.ikimizianlatanbirsey.com/
 • bu kadar "türkçe" şarkının arasına neden "featuring critical of critical madness" gibi ibareler konduğunu merak ettiren albüm.
 • sago kajmer&kolera ortak yapımı olan ho$ album..
  ama ne yalan söyleyeyim.açıkçası ben sago'dan daha iyi i$ çıkartmasını beklerdim.hele ki,onumde romantizma,kafile,bir pesimistin gozya$ları gibi $aheserler varken..
  album,sago'nun gecmi$iyle kıyaslanırsa eger;gerek müzikler,gerekse sözler yönünden daha pasif kalıyor..ama yine de dinlenmesinden keyif alınan çok leziz $arkılar var albumde..(bkz: ne bilirsin) tek dinleyi$te insanı etkisine alacak çok fazla parça yok..bunun yanında ne kadar dinlenirse o kadar lezzeti artacak $arkılar var..bu $arkılarda da uzun vadede kolera'nın sesi kulak tırmalıyor hafiften..
 • albümün ilk klibi kolera'nın solosu kolaysa anlat olmuş.
 • "ikimizi anlatan bir şey" asla "ikimiz" tarafından da aynı olmaz... herkes kendi tarafından farklı yorumlar "ikimiz"i...
 • sagoyu "yo" dediği günden beri takip eden biri olarak;

  sagopa kajmer'in büyük beklentilerle beklediğim ancak içinde bazı şeylerin eksik (-ya da fazla) olduğunu gördüğüm albüm.

  eksiklikler fazlaca, ancak bu bana göre sagopanın suçu. şöyle ki; her albümde "sago yine yapmış" detirtmekteydi ancak sagonun sitesinde de bahsettiği gibi bu albüm bir patlama albümü olacaktı. tabi bu patlama silahsız kuvvet tarzından sıyrılıp sagopa kajmer kimliğine bürünmedeki gibi olmayacağını biliyoırduk. bu patlama gerek askerliğin vermiş olduğu yoğun zihinsel karmaşaların kağıda yansıması gerekse de hayatı yokuşta olan bir kişinin büyük hayalleriyle (melankolia, evlilik) büyük ovaya çıkmasının gücüyle olacağını sanıyorduk. çok şeyler bekledik. ancak romantizma'nın yanına bu albümü koyunca 7 farkı bulmak için zorlanıyorduk. çok şey beklediğimizden midir aca bilinmez ama ciğerlerimize çektiğimiz bu albümle pek rahatlayamadık. albümün 2.parçası olan ne bilirsin? ile albüme merhaba dedik ancak müzik(ler)de eskisi albüme nazaran pek bir fark yoktu.

  fazlalıklara gelinirse bu fazlalık kolara idi. harbi sagocular da benim gibimi düşünmekte bilmiyorum ancak sagonun şuh ve derinden gelen sert sesi bitiminde kolera'nın yırtıcı, toy ve sahte gangıster sesi çok fazla kulaklarımı rahatsız etti. söylediği şeylerin anlamlarını çözmeden önce ilk başta bu ses alışmam gerekti. tabi başarılı parçaları olmuş ancak fasulyenin büyüme prensibi aklıma geldi.

  sagopa biraz daha deneysel rap'e açık olduğu "şampiyonu sıkar yarış" parçasına girdiğinde "dur dur bi dakka" dedim. çünkü bu parça hakikaten o kadar çabuk dinlenemiyecek bir parçaydı. başladığınız kitapı hiç bitmemesini isteyerek okudunuz mu bilmiyorum ancak ahan da öyle bir şeydi bu parça.

  başladığımdan beri sagopa sagopa sagopa dedim başlığın ismi "ikimizi anlatan bir şey" ikinci kişi ise kolera evet ancak meyve sepetinden sadece elmaları gördüm. süper ikili müzikte süper değillerdi. diğer meyveler pek beni ilgilendirmiyor ancak diğer meyvelerin elmamın tadını bozduğunu farkettim. o nedenle ben yine içinde sadece elma olan bir sepet bulma hayaliyle tekrar yollara düştüm umarım çok beklemem. her şeye rağmen dede olduğumda da halen bu adam olursa ve lolipop reklamlarına çıkmamış olursa yine ben burada onun hakkında yazıyor olacağım. dost acı söyler tarzı bir yazı oldu bu ancak bilirim ki yunus şak-şak'cıları pek sevmez.

  neyse devam edelim...
  bugün ölebilirim...
  şu an ölebilirim...
  her an ölebilirim...
  (bkz: pesimist style)
 • sagopa kajmer guzegahi ve cizgisine gore oldukca yumusak ve tadimlik buldugum parcalar butununden olusan album. sago ya bayiliyor olmama ragmen, oldukca gulunc buldugum sago&kolo (kolera'ya kolom girsin, kolum girsin, kolon girsin, kolokolokolera) basligi, malesef yne yeni yeniden su yuzune cikmis durumda album conceptiyle paralel. sagopa kajmer (yunus ozyavuz)' in yegane hatasi, kendini parcalasa bir tam kadin sesi cikaramayan, ses renksiz kolera' yla beraber devam ediyor olusudur yoluna, ki bu konu uzunca bir sure, basta ceza olmak uzere, rap cevrelerinde ask bocukleri adi altinda geyik malzemesi olmustur, sanirim bu titr e layik gorulmeye devam da edecektir. 99 dan bu yana sagopa kajmer dinleyen biri olarak, eski kolera feat. lerinden olusan parcalarini sevdigimi, hatta en iyi calismalarin bunlar oldugunu dusundugumu de inkar edemem. fakat simdi olmamis sago, bu defa yalniz olmaliydi album.. uzuntuyle dususlerdesin alarmini devreye sokmaktan alamiyorum kendimi. cabuk toparlanman dileklerimle, seni seviyoruz ailece...

  p.s: birgun seninle feat. yapicam, yemin ederim...
 • ikinci klibi monotonluk maratonuna yapılan sagopa & kolera albümüdür.