*

 • vahdettin: "- şimdi başımızda hamid abim olsaydı bugün bu hallere düşmezdik.."

  kendisi son 200 yıllık siyasal hayatımızın en çok tartışılan siyasisidir..
 • ingiltere'nin başına bela olsun diye ira*yı kurduğu iddia edilen, istihbarat konusunda uzman osmanlı padişahı.
 • son padişahlardan...
  kulaktan dolma (bkz: dolma ile sarma arasındaki fark) bilgime göre, bilmemkaç yılında erkek veledi doğdu diye; bir adet akdenize, bir adet de karadenize beleş seyehat imkanı tanıyan gemi çıkaran adam.. işin tuhaf tarafı: karadenize giden beleş geminin(adı kaplan imiş) içinde, beleşe seyehat etmek tasavvuruyla bulunanların 2000 adedinden, 1600 adedi mefta olmuştur..
  (dedemin maceralarından)
 • marangoz'dur ayni zamanda, kapanir saatlerce atelyesinde calisirmis, yaptigi masa ve dolaplar hala istanbul üniversitesi hukuk fakültesindedir, bazilari bilfiil kullanilir.
 • yahudi ve batı kulislerince, büyük borçları olan osmanlıdan toprak koparma beklentisi içerisinde başa getirilmiştir. ancak evdeki hesap çarşıya uymamamış, abdulhamid bir karış toprak bile vermemiştir. bunun üzerine aynı çevreler bazı iç güçleri de kullanarak abdülhamid üzerine kampanyalar başlatmış, kızıl sultan gibi lakaplar takmış, akıllı politikasına reğmen korkaklıkla suçlamış ve sonunda alaşağı etmiştir.
 • jurnal kavramının çıktığı dönemin sultanı; siyasi tavrı ile bugün bile etkilerini gördüğümüz paranoyak korumacılık ruhunu zirveye taşımıştır. eleştiriye izin vermeyen, bütün kötülüklerin yabancı düşmanların eseri olduğunu düşünen, aynı zamanda narsist olan ve kendini aslında çekilemeyen,herkesin baltalaması yüzünden hakettiği yere ulaşamamış bahtsız olarak gören günümüz siyasi zihniyetinde büyük katkısı vardır. halefi ittahatçıların ırkçı-turancılığıyla eklektik bir yapı oluşmasıyla bugün çözmek için uğraştığımız (aslında pek de uğraşmadığımız) pek çok sorunun kaynağı olduğu belki ağır bir itham olsa da en azından coğrafya kitaplarından burun terimini kaldırtacak mentalitesiyle pek çok paranoyağa fikir babası olmuştur. (burnu aşırı büyük olduğundan ve ismi kolaylıkla söylenemediğinden "burun" kelimesi bir tür zamir halini almış ve kısa süre sonra burunla ilgili bişey demek de tehlikeli hal almıştır.)
 • kravatı ilk kez takan* osmanlı hanedanıdır aynı zamanda..
 • bir rivayete gore turk tarihinde en fazla uc insan hakkinda acayip sayida kitap yazilmistir. bunlardan ilki, ikinci mahmut, digeri turgut ozal ve sonuncusu ikinci abdulhamid'dir. bu kadar cok ilgi olmasinin nedeni zannimca kendisinden beklenmeyecek derecede yenilikler getirmis olmasidir imparatorluga. duyun-u umumiye'ye ragmen 208 bin altin olan toplam borcu 104 bin altina indirmistir. 33 yil toprak kaybetmedigi ise asparagastir.su anda tc'nin kullandigi bircok kurum onun zamaninda insa edilmistir. voltaire'nin,hz.muhammed hakkinda yazdigi assagilayici bir oyunun fransa'da sahnelenme planlarini duyunca, fransa kralina bir mektup yollayip, "ben su anda sizi bertaraf edecek durumda degilim, ama sunu bilin ki eger bu oyun oynanirsa, yarindan tezi yok tum arap ve islam ulkelerine haber saliyorum sizinle olan tum iliskilerini kopariyorlar," demistir. bunu goze alamayan fransa o yazarin oyunu oynamasini engellemistir. kizil sultan (bkz: le sultan rouge)
 • ayrica 21 temmuz 1905 cuma gunu ermeni komitacilar abdulhamit'e basarisiz bir suikast girisiminde bulunurlar. viyana'dan getirdikleri saatli bombayi, padisahin saraydan cikip camiye inisini dakika dakika hesaplayip yildiz'in ordaki saat kulesinin dibindeki bir faytona yerlestirirler. fakat hamid kapidan cikarken 1-2 dk birileriyle sohbete dalinca bomba patlar ama hamide bisey olmaz. necdet sakaoglu'nun bu mulkun sultanlari'nda hamidin patlama olur olmaz cok sakin bir tavir aldigi ve etrafina, "korkmayin, korkmayin," dedigi sonra da faytonuna dondugu yazilir.
 • osmanlı devleti'ni en güçsüz zamanında siyasi dehası sayesinde 33 yıl ayakta tutmayı başaran, yabancıların çok büyük paralar önererek yaptıkları toprak satın alma tekliflerini geri çevirmeyi bilen, türklük bilincine sahip, tüm bu özelliklerine rağmen haksız bir şekilde bazıları tarafından kızıl sultan diye anılan osmanlı padişahı. abdülhamid'i baskıcı olarak anarken o dönemin şartlarını göz önüne almak çok yerinde bir davranış olur.
hesabın var mı? giriş yap