şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilkinin en azından ikincisinin ki gibi hem iğreti durup hem de hiç bir ortamdan geri kalmamak için önlere atlayan bir karısı (bkz: #29550548) yoktur. yaşasın osmanlının harem düzeni.
 • birisi iyi kötü bir denge politikası idame ettirmiş digeri ise dengenin sağlanması icin terazi kefelerinden birine konan 5-10 gramlık bir ağırlıktan öteye gidememistir.

  dengesiz karşılaştırma.
 • abdülhamit ile karşılaştırılacak tek isim yine abdülhamit olacağından gereksiz karşılaştırma. abdülhamit'in * * tek şanssızlığı dağılma dönemine denk gelmekti. ağer duraklama döneminde osmanlı başında olsa idi dünya farklı yerlerde olabilirdi. ii. mahmut, abdülhamit, abdülmecid ve abdülaziz'in geldikleri döneme hep üzülmüşümdür.
 • karanlik bir odaya gozleri bagli bir grup insani sokmuslar, icerideki cismi dokunarak tarif etmelerini istemisler. iceride aslinda bir fil olmasina ragmen, birisi hortum, birisi tuylu birsey vb. gibi tarif etmisler icerideki seyi.
  tum resmi gormeden, parca parca insanlari karsilastirmak pek saglik degildir.
  saglikli olmasa da, abdulhamit'in tayyip erdogan'dan cok daha zor yillarda ulkeyi yonetmek zorunda kaldigini gozonune almak gerekir. dubai'de yayinlanan unlu bir dergide, ortadogudaki demiryollari tarihi yazilirken, abdulhamid'in yaptirdigi hicaz demiryolu ortadogudaki ilk demiryolu olarak bahsi gecmisti. bu ornek bile abdulhamit'in ileri goruslulugune ornektir. biz anlamasak bile elin arab'i dergisinde rahmetle aniyor kendisini yaptigi islerden dolayi.
  tayyip erdogan ise secimlerden once acikladigi projelerle 2023 vizyonu ortaya koymus -ekibinin yardimiyla- ve tum parti liderleri 2023 ile ilgili projeler aciklamak zorunda kalmislardir.
  sevin, sevmeyin, nefret edin, hayran olun ama yigidin hakkini verin, ikisi de iler goruslu liderlerdir.
 • aslında her ikisinin de ciddi ortak noktaları vardır. tabi sonlarının da bu benzerlikleri arasında olup olmayacağını zaman gösterecektir.

  1- her ikisi de ulaşıma önem vermiştir. ikinci abdulhamit zamanında yaptırdığı demir yollarıyla meşhurdur. tabi sonra bu demir yolları bağdat taraflarına doğru birilerinin enerji kaynaklarına ve kutsal topraklara erişimini kolaylaştırması bakımından önemli rol oynamıştır. erdoğan'ın da her fırsatta övündüğü duble yolları meşhurdur.

  2- her ikisi de halk üzerinde dini baskı ve otoriteyi, çeşitli yasaklar ve ağır cezalarla sağlamıştır. bu anlamda her ikisi de memlekette olan her şey için kendisinin onayı gerektiğini düşünür. bu nedenle gerektiğinde yasal organları dahi bertaraf ederek, mutlak gücü ellerinde bulundurmak için her şeyi yapmışlardır.

  3- her ikisinde de zurnalcilik faaliyetleri tavan yapmıştır. abdulhamit zamanında da (bir nevi günümüzdeki taraf gazetesinin misyonunu üstlendiği) çeşitli manipülatörler dezinformatif zurnalcilik faaliyetleri ile çıkar odaklarına ters gördükleri kesimleri derdest ettirmiştir.

  4- her ikisinin de filistin konusunda siyonistlere karşı bir tutumları varmış gibi gösterilmektedir. ama her ikisinin de dolaylı olarak bunların palazlanmasına vesile olduklarına dair çeşitli itirazlar vardır.
 • bir tanesi plevne'de gazi osman paşa direnirken sarayında marangozluk yapan beceriksiz padişahtır.

  diğerinin ise ..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................m.
 • abdülhamit'e hakaret olan kıyaslamadır. kendisi ile görüşlerim uyuşmasa da öyle zeki ve birikimli bir şahsiyeti rte ile kıyaslamak ayıptır. farkında olmadan rte'yi yüceltmektir.
 • cok farkli, cok ayri iki insanin karsilastirilmasidir ama su haber birseyler hissettirir:

  during abdulhamid ıı’s 33-year reign as the sultan of the ottoman empire, he was called names like ‘oppressor’, ‘tyrant’ and ‘dictator’ by the likes of french historian albert vandal and english prime minister william e. gladstone.

  http://www.worldbulletin.net/…aber&articleid=123715
 • ikisinin de, dönemin yenilikçileriyle başı derttedir.
  (bkz: ittihat ve terakki)
  (bkz: gezi direnişi)
  abdülhamit de ittihatçılara çapulcu demiş midir acep recep?