şükela:  tümü | bugün
 • birinci ibrahim ve hatice muazzez sultanın oğlu. 3,5 yıldan biraz fazla tahtta kalmış. hat sanatında ustaymış. birçok kuran-ı kerim yazmış. 1695te sirozdan ölmüş.
 • sultan ikinci ahmed 25 şubat 1643 günü istanbul'da doğdu. babası sultan birinci ibrahim, annesi hatice muazzez sultan'dır. terbiyesi ve tahsili ile annesi meşgul oldu. arapça ve farsça biliyordu. orta derecede bir tahsil gördü. devlet işlerini çok yakından takip eder, hasta bile olsa divan toplantılarına katılırdı.

  sultan ikinci ahmed, hat sanatında çok ustaydı. yazı yazma kabiliyeti çok üstün olan sultan ikinci ahmed, birçok kuran-ı kerim yazdı. şairlere ve şiire çok düşkündü. 3 yıl 7 ay 14 gün saltanat sürdükten sonra, yakalandığı siroz hastalığından kurtulamayarak 6 şubat 1695 günü edirne'de vefat etti. cenazesi istanbul'a getirilerek kanuni sultan süleyman türbesine defnedildi.

  erkek çocukları: ibrahim, selim
  kız çocukları: atike sultan, hatice sultan, asiye sultan
 • "(...) sözgelimi ii. ahmet (1691-1695) hiçbir şeyden anlamayan, doğru dürüst konuşamayan, divan toplantılarında saçma sapan cümleler kuran bir kişidir. ondan çok daha yetenekli şehzadeler olmasına karşın padişah o olmuştur. (...)"

  http://dergiler.ankara.edu.tr/…iler/23/667/8502.pdf
 • sultan ibrahim ' in tahta çıkan üçüncü oğludur.
  ikinci ahmet, 1691 yılında ağabeyi ikinci süleyman' dan sonra edirne' de tahta çıkmıştır. 1695 yılına kadar tahtta kalan padişah edirne' den istanbul' a hiç gelmemiştir. babası sultan ibrahim ' in tahttan indirildiği ve boğdurulduğu sırada 5 yaşında olan sarayın şimşirlik kasrında 43 yıl göz hapsinde tutulmuştur.
  sağlıksız bünyeli ikinci ahmet de ikinci süleyman gibi istiskadan ve ataları gibi guttan muzdaripti. 1695 yılında ölmüştür.
  ikiz oğulları selim ve ibrahim ise sağlığında ölmüştür.

  tema :
  (bkz: osmanlı şehzadeleri)
 • fatih'ten sonra edirnede tahta çıkan ilk padişahtır. 43 yıl göz hapsinde kalmış, sultan ibrahim'in padişah olan üçüncü oğludur. müzikten şiirden hoşlanırdı. yaklaşık dört yıllık tahta süresince istanbul'a gitme isteği her seferinde türlü bahanelerle önlendiğinin farkında değildi. en ufak şeylere kolayca sinirlenebilir di. ağabeyisi ikinci süleyman'ın ölümünden sonra padişah olup olmaması kurul tarafından görüşüldü. burada kendi tarafında bulunmayan ali efendiye "bre allah'tan korkmaz, sakalından utanmaz. beni bu hale koyup da hapis çektirdiniz. saltanata layık değildir demenize acen seneb ne ola?" diye bağırmış. divanı kanuni sultan süleyman zamanında ki gibi haftada dört gün toplanmasını istedi. ancak bu uygulama sürekli olarak birilerini azl etmesiyle sonuçlandı. kendisi astrolojiye ilgisi vardı ve etrafındaki yalaka din adamları yakın gelecekte her şeyin düzeleceğini padişaha inandırmaya çalıştılar. medreselerin bağnaz ve bilgisiz müderrisleri bu dönemde halk üzerindeki etkilerini artırdılar. fatih camiisindr vaaz vereceğini duyan ermiş için mahşeri bir kalabalık oluşmuştu. kargaşa çıkmaması için vezir zabitleri ile bölgeye gider. halk vezir zabitleriyle boşuna gelmez bunda bir numara var diyerek kaçışmaya başlayınca zaten var olan izdiham daha da artar ve çocukların ölmesine sebep olur. ayrıca bu dönem anlamsız yasaklar getirilir. yahudi halk renkli elbiseler giymesin, hamamda gayrimüslüm olduğu anlaşılsın diye ayağına zil taksın gibi. (bkz: bu mülkün sultanları)
hesabın var mı? giriş yap