şükela:  tümü | bugün
 • fatih sultan mehmet'in oğlu, cem sultan'ın kardeşi padisah..
  dindarlığı ve uysallığı ile nam salmıştır.. iktidarı boyunca hep cem'le uğraşmıştır işte, ona destek veren devletlere saldırmıştır..
  oğlu, yavuz sultan selim tarafından, sii olaylarına tepkisisiz kaldığı bahanesi ile, tahttan indirilmiştir..
 • insan hic mi babası*na cekmez kardeşim, nerde genetik, hani babanın ozellikleri, yuttun mu laaann seklinde salak salak dellenmemize sebebiyet veren sahsiyettir.
  bi riyavet; adamın gayet dindar ve de sofu bir kişilik iken birden kendini içki alemlerinde bulmasıdır, bu sebepten o uysal tavırların ottan mı, saptan-kokten mi oldugu bilinemez tabii ama yine de turk buyugudur ve ne de olsa fatih* in ogludur dozu kacırmamak gerekir tum bu sebeplerden.
 • fatih sultan mehmetin oglu, yavuz sultan selimin babasi olan osmanli padisahi. cem sultan ile ilgili vukuatlarda ismi cok gecer. bunun disinda nisbeten sakin bir sekilde hukum surmustur.
 • sultan ikinci bayezid 3 aralık 1448'de dimetoka'da doğdu. babası cihan padişahı fatih sultan mehmed han, annesi mükrime hatun adında bir türk kızıdır. uzun boylu, geniş göğüslü ve kuvvetli bir vücuda sahipti. yüzü yuvarlak ve gözleri elaydı. cesur ve atılgandı.

  aynı zamanda çok halim selim ve dinine bağlı bir padişahtı. babası fatih sultan mehmed ilme ilgi duyduğu için, oğlu şehzade bayezid'e iyi bir eğitim verdi. o devrin en meşhur alimlerinden ders okutturdu ve bütün islam ilimlerini en iyi şekilde öğrenmesini sağladı.

  sultan ikinci bayezid yedi yaşında iken, hadım ali paşa nezaretinde amasya valiliğine tayin edildi. amasya, selçuklular devrinden beri önemli bir ilim ve kültür merkeziydi. padişah olacak şehzadelerin yetişmesi için, bu vilayette bütün şartlar vardı.

  sultan ikinci bayezid, dinine çok bağlı olduğu için kendisine bayezid-i veli denildi. sultan ikinci bayezid, şairleri saraya toplar, onlarla sohbet ederdi. çok merhametli bir padişah olan sultan ikinci bayezid, sık sık fakirlere sadaka dağıtırdı.

  arapça ve farsça'yı gayet iyi biliyordu. çağatay lehçesi ve uygur alfabesini de öğrendi. islam ilimlerinin yanı sıra, matematik ve felsefe tahsili de yaptı. 24 nisan 1512'de padişahlıktan ayrılmak zorunda kalan sultan ikinci bayezid, bir ay kadar daha yaşadı ve 26 mayıs 1512'de vefat etti.

  erkek çocukları: mahmud, ahmed, şehinşah, yavuz sultan selim, mehmed, korkud, abdullah, alimşah
  kız çocukları:aynişah, gevher, mülük sultan, hatice sultan, selçuk ve hüma hatun.
  (bkz: cem sultan)
  (bkz: şehzade selim)
 • hakkinda bir hikaye anlatilirmis: tahta ciktiktan sonra et yememeye karar vermis ama birgun cani paca cekmis. gunlerce icindeki paca istegi gecmemis, o da dayanamamis, paca getirtmis. "ey nefs!" demis, "istedigin oldu, cik da ye pacayi!". bunu der demez agzindan iki gozu kor, pis bir mahluk cikip pacayi yemeye baslamis. padisah, hazir disardayken adamlarina nefsini oldurtmus. devrin seyhulislami, "insan dedigin nefsiyle bir butundur" diyerek bunun igrenc bir mahluk degil, insanin bir parcasi oldugunu soylemis ve dini torenle nefsi gomdurmus*.
 • boncuklu deli ibrahim bir tarafta, dedesinin dedesinin dedesinin babasi da populer tarihin salak padisahi. leonardo* gelir "kopru* yapiyim" der, bayezid efendi: "sagol birader, lazim degil"; saadet zincircisi kristofori* gelir "amerika'ya gidicem de para lazim, bir koy bes al" der, bayezid efendi: "sagol birader, istemez". gider kardesini* italyana satar, onu da malkocoglu kurtarir; filmini bile yaptilar. nerden baksan salak. salak.
  (bkz: satici ve pazarlamaci giremez)
 • ikinci beyazid'in dogru yazilmi$ hali. "ba-yezid", yezid olmayan manasina gelmektedir. o donemlerde cok kullanilan bir isimdir(bkz: yezid)
 • oglu * tarafindan uyduruk bir bahane ile tahttan indirili$i sonrasinda buyuk bir ah etmi$ ve ahi tutmu$ olan osmanli padi$ahi.
 • haftalık dergisinin 2. yaş özel sayısından (106. sayı) alıntı:

  "barışçı kişiliği ile tanınan yavuz selim'in babası... ikinci bayezid, dünya tarihinde önemli yer teşkil eden "2" dehayı da beğenmeyerek evlerine göndermiştir. bunlardan ilki köprü yapmak isteyen leanordo da vinci, diğeri amerika'ya gitmek için padişahın desteğini isteyen kristof colomb'dur."
 • fatih sultan mehmetin oglu olup onu utantıracak kişilik..büyük cem sultan davasının başrolu.
hesabın var mı? giriş yap