şükela:  tümü | bugün
  • ilginç bir şekilde başlığı bile olmayan kral*.

    bana kalırsa önemli bir kraldır. tam bir karmaşanın ortasında krallığın başına geçmiş ve monarşinin yenilenmesine katkıda bulunmuştur. politikası bir yana ben kendisinin kişiliğiyle daha çok ilgileniyorum. dedesine suikast girişiminde bulunulmuş, babası idam edilmiş, bunun yanına delirmemiş veya intikam almaya çalışmamıştır. hatta kendisinin döneminde veba salgını* yaşanmış ve büyük bir yangın* çıkmış olmasına rağmen sevilen bir kraldır. bu yaşananlar kendi kontrolünde değil zaten ama ingiltere halkı bu yaşananları monarşinin geri dönmesine bağlamamıştır (bağlayanlar var aslında ama geneli değil. buna hep şaşırıyorum çünkü tam onların yapacağı bir olay* ). ayrıca kendisi ile ilgili en sevdiğim detay kendisinin döneminde kadınların tiyatroda rol almasıdır. bunda kendisinin aktris metres sevgisi de büyük. ayrıca politik kişiliği ile çok ilgilenmiyorum dedim ama kendisinin tahta geçtiğinden beri uyguladığı politikalar kendisinden önce yaşananlar göze alınınca başarılıdır. bu konuda kendisi ve danışmanları cidden idolüm*

    bunun dışında kendisinin hataları var ama bu kadar gözardı edilen bir kral olması üzücü. aslında genel olarak james i, charles i, ingiliz iç savaşı, oliver cromwell, richard cromwell ve charles ii aşırı ilginç konular. açıkçası güzel dizi olur ama kimse yanaşmıyor sanırım. haklılar da karışır ortalık gibi.

    edit: eski entry'lerimi gözden geçirirken eklemek istedim, adamın büyük hayranı veya monarşi aşığı değilim. bahsettiğim gibi bana kişiliği daha ilginç geliyor. sonuçta adam kral ne kadar mükemmel ve iyi olabilir ki? asla kendisinin yönetimi altında yaşamak istemezdim çünkü hiçbir kraliyet yönetimi altında yaşamak istemezdim. bunlar ilginç bir kişiliği olduğunu değiştirmiyor.
  • ingiliz tarihinin oldukça çalkantılı olduğu kaotik bir dönemde yaşamış ve yaklaşık 10 yıl süren cumhuriyet döneminden sonra tekrar monarşinin tesis edilmesiyle birlikte 1660 - 1685 yıllarında hükümdarlık yapmış kral.

    parlamentoyu korumak adına önce babası birinci charles'ı ordularıyla birlikte yenip, mahkemede yargılatarak idam ettiren; sonra da kendisini savaş meydanında ezen parlamento ordusunun seçkin generali oliver cromwell'in cesedine yaptığı saygısızlık düşünülürse barbar bir kişililik örneğidir.
hesabın var mı? giriş yap