şükela:  tümü | bugün
 • artık her yerden sinyalleri gelmeye başlayan çöküştür.

  ne sokaklar, ne emekçi mahalleri, ne kent merkezleri, ne stadyumlar ne de üniversitelere söz geçiremeyen buralara inandırıcı olmayan bir düzen olabilir mi?

  haziran direnişi ideolojik ve siyasal olarak istikrar sağladık diyenlerin sadece kimyasını bozmadı, halkın karşısında ideolojik ve siyasal etkilerini geri gelmemek üzere sarstı.

  şimdi suriye savaşına karşı olan türkiye'yi; abd ve israil çıkarları için savaşa sürükleyenler hiç beklemedikleri bir bedel ile karşılaşacaklar.
  dış siyasetin çökmesi,
  savaş ekonomisi ile türkiye ekonomisinin alacağı yara ikinci cumhuriyet özlemcilerinin yıkıntıya dönüşmesine yol açacaktır.

  sorun bu yıkıntının üstünden eşitlikçi ve özgürlükçü bir iktidarın filiz verip veremeyeceği sorunudur.
 • "türkiye, akp’nin ülkeye biçtiği ikinci cumhuriyet modeli’ni yırtıp atmıştır. bu, ülkemizin iç dinamikleriyle birlikte bölge ve hatta dünya gerçeklerinin bir sonucudur."

  http://haber.sol.org.tr/…eylul-tezleri-haberi-79863
 • "hazirandan 29 ekim’e
  türkiye seçeneğini ariyor

  cumhuriyet tartışması hiç bitmedi. 1923 yılında kuruldu. kuruluşu tartışıldı. tartışmalar süreç içerisinde biçim değiştirdi ama cumhuriyet hep tartışılmaya devam etti. sahip çıkanlar da tartıştı, sahip çıkmayanlar da!

  12 yılı aşkın bir süredir akp, gerici ve yağmaya dayanan zorlu büyük bir dönüşüm gerçekleştirdi. 1923 yılında kurulan cumhuriyetin kuruluş paradigması ile hesaplaştı.

  türkiye’de rejimin islamiyet ile bağının sağlanması gerektiğini söyledi, kürtlerin 1923 yılında kurulan cumhuriyet’te yok sayıldığını söyledi, kürtlerin haklarını değil kendi tabanını konsolide etmekle uğraştı.

  yeni bir rejim inşa etti. yeni rejim, osmanlı özlemleri ile yoğruldu. dış politikada ülkemiz ateşe atıldı. emperyalizmin taşeronluğu için kavgaya girişildi.

  yeni rejimde kadınlar eve kapatılacak, çocuk doğuracak, ucuz emek gücü olacaktı. gençlik dindar olacaktı. alkollü içkiler içilmeyecek, akp herkesi habersiz partisine üye yapacak, ama halk siyaset yapmayacaktı. yeni rejim sünni mezhebini politik arenaya taşırken alevileri her seferinde yok saydı. bir de yeni rejimin laik olduğu her fırsatta dile getirildi.

  cumhuriyet büyük bir nitelik değiştirdi ama türkiye’deki rejim islam cumhuriyeti miydi?

  haziran direnişi ile halk akp’nin bu yeni rejimini istemediğini ilan etti.

  cumhuriyet tartışması kaldığı yerden devam etti.

  akp’ye boyun eğmeyen halk nasıl bir cumhuriyet istiyor?

  haziran direnişinin önündeki seçenekler neler?

  hangi seçenekler gerçekçi ve halk için?

  1923 yılında kurulan cumhuriyete geri dönüş mümkün mü?

  akp’nin kürtlere, alevilere açılımlarla süslediği yeni rejiminde demokrasiden söz edilebilir mi?

  akp’nin yeni rejimine faşizm denir mi?

  tüm vatandaşların eşit ve özgür yaşayacağı bir cumhuriyet biçimi var mı? bu türkiye için seçenek olabilir mi?

  sol okurları ülkemizin önünde duran bu soruların yanıtlarını tartışmaya çağırıyor.

  günden güne ülkemizin cumhuriyet fikrinden uzaklaştırıldığını düşünenler! çağrımız aynı zamanda size!

  evinde bunalan, aldığı ücretle ay sonunu getiremeyenlere.

  tribünlerde siyaset yapma denilenlere,

  suriye halkı ile düşmanlığı olmayanlara,

  dindar nesil olmak istemeyenlere, kadınlara, işçilere, emekçilere, aydınlara, sanatçılara, gazetecilere!

  solokurları soruyor:

  türkiye’nin seçeneği var mı? bu seçenek nedir? nasıl yaratılır?"

  http://haber.sol.org.tr/…negini-ariyor-haberi-80431

  https://www.facebook.com/…3741848759&type=1&theater
 • emperyalistlerin büyük hayaller ile liberal ve cemaatçilere kurdurduğu ikinci cumhuriyetin çöküşü...

  bağımsızlık, yurtseverlik, halkların kardeşliği, kamuculuk, laiklik, eşitlik, özgürlük ve sosyalizm ile artık yeni bir cumhuriyetin zamanı...

  boyun eğmeyenlerin kuracağı yeni bir cumhuriyet.

  http://haber.sol.org.tr/…mde-kadikoyde-haberi-80901

  "türkiye buraya ağalar ve imamlar istedi diye köy enstitüleri'ni kapatan, cemaat şeflerine komünizmle mücadele dernekleri kurdurup ilerici gençlerin üzerine salan, üniversite kapılarında türbanlı genç kızlarla laiklik oyunları oynayıp, üniversite kürsülerini gericilerle dolduran, “demokrasi rayından çıktı, tekrar rayına koymak lazım” deyip tarikatlara, cemaatlere yol açan, ülkenin bağımsızlığını nato bayrakları altında kutlayıp, kendi yurdunda amerikan kontrgerillasının cirit atmasına eyvallah diyen cumhuriyetçilerinin ikiyüzlülüğü ile geldi.

  demek ki memleketi gericiliğin ele geçirmemesi için gerçekten ileri gitmek gerekiyormuş.

  demek ki, en güzel evlatlarını asan, işkence tezgahlarında yok eden, halk iradesini paranın sultanlığına teslim eden, insanların dil ve kültürüne yasak koyan, emeğe ve sola düşman bir cumhuriyet, cumhuriyet olarak kalamıyormuş.

  cumhuriyet’i yıktılar!

  varsın yıksınlar, yenisini kurarız!

  türkiye, padişahlık özentilerine, şeyhülislam bozuntularına, takunyalı amerikancılara, bilim düşmanlarına bırakılmayacak kadar değerlidir. bu ülkenin halkı için değerlidir. komşu halklar için değerlidir. insanlık için değerlidir.

  ve türkiye, akp’nin biçtiği deli gömleğine sığmayacak kadar büyük ve güzeldir. bu türkiye'ye cumhuriyet, eşitliğin, özgürlüğün simgesi olan, emekçi halkın eseri ve egemenliğinde bir cumhuriyet yakışır.

  bu kararlılıkla 29 ekim'de karanlığa teslim olmayan tüm yurttaşlar olarak kadıköy'de toplanıyor, boyun eğme'yeceğimizi gösteriyoruz."

  https://www.facebook.com/29ekimkadikoy
 • https://www.facebook.com/…o.php?v=10151907498483670

  yeni bir cumhuriyet için çökecek olandır.

  güzel günlerin eşitlik ve özgürlük günlerinin cumhuriyeti...
 • "halk kendi işini yapmalı, cemaate, amerika’ya bırakmamalı diktatörün çöküşünü. sol da bu sefer işini sıkı tutmalı, sağa payanda olmamalı. buna şu ya da bu nedenle niyetlenenler son kez düşünmelidir. sağdan ittifak arayan herkes düşünmelidir. bu ülke fiyakasından, afrasından tafrasından geçilmeyen “yetmez ama evet”çileri iki yılda siliverdi, bundan ders çıkarılmalıdır.

  bu kadar alçalan bir “sağ” ile mühendislik hesabı yapanlar, “çözüm” arayanlar, “sofraya ben de oturayım, tam zamanıdır” diyenler neye uğradıklarını şaşırırlar.

  kapalı mı oldu?

  o zaman açık edelim. erdoğansız akp ile kurulması düşlenen chp hükümetinin itibarsızlaşması için birkaç ay yeterli olacaktır. ölüm döşeğindeki diktatöre “çöz, seni diriltelim” demenin maliyeti ise, yüz yıllardır aldatılan bir halkın hayal kırıklıklarına bir yenisinin eklenmesinden ibaret olmaz.

  sağ biterken sağcılık, siyasette dincilik biterken dincilik, amerikancılık ardı ardına fiyaskolarla malul olmuşken amerikancılık öngörüsüzlüktür.

  solun diri unsurları, yüzünü sola dönenler, “solcuyum ama zamanı var” diyenler, küçük hesapları bir kenara koyup, çorbayı kaynatmanın zamanı gelmedi mi?"

  http://haber.sol.org.tr/…-halk-koymali-haberi-84849
 • hırsızları, katilleri, cemaatleri ve palalıları ile kapitalist ekonomik modelin çöküşüdür.

  http://haber.sol.org.tr/…da-saldiriyor-haberi-89231

  http://haber.sol.org.tr/…-icin-sokakta-haberi-89248

  artık sorun yerine ne getireceğimizde.

  tanım: gerici liberal diktatörlüğün çöküşüdür.