şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: almanya)(bkz: rusya)(bkz: italya)
  (bkz: ingiltere)(bkz: amerika)(bkz: japonya)(bkz: fransa)
 • ikinci dünya savasinin en onemli sonucu amerika ve sovyetlerin super güc olarak savasşı bitirip, soguk savasin başlamasıdır. eski büyük avrupa devletleri savaşdan büyük zarar görüp kabuklarına çekilirken potansiyelllerinin farkına savaş ile varan amerika ve potansiyelinin farkına savaş ile varmak zorunda kalan sovyetler dünyanın en güçlü iki devleti olmuşlardır. 6 sene süren savaşın en önemli olaylarında biri ise dünya sanayi üretiminin %80 nini ellerinde bulunduran müttefik kuvvetlere karşı almanların uzun yıllar direnmesidir. bunda almanların üstün savaş sistemlerinin, gelişmiş askeri yapısının ve denizaltıların büyük etkisi olmuştur(bkz: doenitz). savaşın en büyük kısmı doğu cephesinde almanlar ve sovyetler arasında geçmiştir. (bkz: operation barbarossa). ikisi arasında teke tek yapılan bir savaşı kimin kazanacağı çok kesin olsada, ana yurdu ve sanayisi yoğun saldırı altında olan ve kaynakların da yüzlerce mil uzaklarda 3 cephede savaşan almanlar doğu cephesinde yenilmişlerdir. ama bu yenilme sovyetlere almanlardan daha çok zarar verici şekilde olmuştur. savaşın sonlarına doğru bile almanyaya yürüyen sovyet orduları bir alman askerine karşı beş kayıp veriyorlardı. savaşın başlarında çok fazla sovyet askerinin ölme sebebi ise stalin in mallığıdır. savaş öncesinde kızıl ordunun üst kademelerinde yaptığı kıyım, almanlar 3 milyon askeri avrupadan çekip sınıra toplarken hala almanların saldıracağını anlamaması, hatta almanların sınırı geçtiğini bildiren haberciyi kurşuna dizdirmesi, almanları kışkırtmamak için sınırdan askerleri çekmesi, karşı duramayacağı ve içeriye doğru çekilmekten başka bir şansı olmadığı düşmana karşı taktik ve kurmay olarak yetersiz orduyu ileri sürüp büyük kayıplara sebep olması ve almanların tam olarak istediğini yapması bu hatalardan sadece bir kaçıdır. bunun sonucunda da sovyetler savaşta en çok kayıp veren devlet olmuştur. savaş esnasında almanların müttefiği olan japonların almanların doğu cephesini açması üzerine sovyetlerle saldırmazlık anlaşması imzalayıp sovyetleri iki cephede savaşamaktan kurtarması almanları zor durumda bırakmıştır ama almanların zor durumda kalmak için müttefiklerine ihtiyaçları yoktu japonlar pearl harbour a saldırdıktan bir kaç gün sonra almanya, amerikaya savaş açmıştır.
 • bazi yonlerden daha iyi kavrayabilmek icin (bkz: panzer general 2)
 • hitlerin film yapimcilarina en buyuk hediyesi...
  (bkz: saving private ryan)
  (bkz: thin red line)
  (bkz: hayat guzeldir)
 • gecmisten ders alabilen dimaglara cok sey oretebilecek savas.
 • 1939-1945 arasında olan yaklaşık olarak 50 milyon insanın öldüğü ve amerikanın 1945 yılında japonyaya attığı 2 atom bombasıyla sona eren bir savaş
 • (bkz: world war ii)
 • bu savasin cikma nedeni fransa, sovyetler ve ingiltere'nin hitler almanyasini bosvermisligidir.
  hitler avusturyayi ilhak edip, dogu avrupanin kalesi, cek cumhuriyetini 3 taraftan kusattiginda, sovyetler ceklere gerekli destegi vermeyerek savasa goz yummuslardir.
  hitler, alman askerlerinden arindirilmis ren bolgesine "baris kuvvetleri" adi altinda birkac tabur yolladiginda, yuz tumen kadar askeri gucu olan fransa bunu "almanlar kendilerinin olani aldilar" diyerek bosvermistir. ve daha toparlanmakta olan gucsuz alman ordusunu dagitamamistir. eger ren'de alman taburlarini safdisi biraksaydilar, hitler almanyada iktidardan mutlaka duserdi ve savas engellenirdi.
  hitler'in yarattigi "barisci" havaya kanan ingilizlerin, almanlarin ingiltereden %35, fransadan %15 daha az olmak kaydiyla donanma yapmasina izin vermesi ise dananin kuyrugunu kopartan son olaylardan birisidir.

  hitler gibi komurden sentetik petrol, sentetik petrolden kaucuk, havadan azot temin edip, guhercile ve patlayici yaptirip savas hazirligi yapan bir adamin politikalari elbette kandirici olacaktir. sonucta hitler, dusmanlarinin suratinda yumgurugunu patlatirken "size baris getiriyorum!!" diye bagiran birisiydi..
 • öncelikle fransa ve ingiltere'nin 1. dünya savaşı sonrasında kontrol altına almaya çalıştıları almanya'ya uyguladıkları sıkı rejimin, sonrasında ise umursamazlık, nankörlük ile korku arasında gidip gelen kararsızlıkları sonucu çıkan ve müdahele ettiklerinde artık çok geç kalınmış olan savaş.