• (bkz: almanya)(bkz: rusya)(bkz: italya)
  (bkz: ingiltere)(bkz: amerika)(bkz: japonya)(bkz: fransa)
 • ikinci dünya savasinin en onemli sonucu amerika ve sovyetlerin super güc olarak savasşı bitirip, soguk savasin başlamasıdır. eski büyük avrupa devletleri savaşdan büyük zarar görüp kabuklarına çekilirken potansiyelllerinin farkına savaş ile varan amerika ve potansiyelinin farkına savaş ile varmak zorunda kalan sovyetler dünyanın en güçlü iki devleti olmuşlardır. 6 sene süren savaşın en önemli olaylarında biri ise dünya sanayi üretiminin %80 nini ellerinde bulunduran müttefik kuvvetlere karşı almanların uzun yıllar direnmesidir. bunda almanların üstün savaş sistemlerinin, gelişmiş askeri yapısının ve denizaltıların büyük etkisi olmuştur(bkz: doenitz). savaşın en büyük kısmı doğu cephesinde almanlar ve sovyetler arasında geçmiştir. (bkz: operation barbarossa). ikisi arasında teke tek yapılan bir savaşı kimin kazanacağı çok kesin olsada, ana yurdu ve sanayisi yoğun saldırı altında olan ve kaynakların da yüzlerce mil uzaklarda 3 cephede savaşan almanlar doğu cephesinde yenilmişlerdir. ama bu yenilme sovyetlere almanlardan daha çok zarar verici şekilde olmuştur. savaşın sonlarına doğru bile almanyaya yürüyen sovyet orduları bir alman askerine karşı beş kayıp veriyorlardı. savaşın başlarında çok fazla sovyet askerinin ölme sebebi ise stalin in mallığıdır. savaş öncesinde kızıl ordunun üst kademelerinde yaptığı kıyım, almanlar 3 milyon askeri avrupadan çekip sınıra toplarken hala almanların saldıracağını anlamaması, hatta almanların sınırı geçtiğini bildiren haberciyi kurşuna dizdirmesi, almanları kışkırtmamak için sınırdan askerleri çekmesi, karşı duramayacağı ve içeriye doğru çekilmekten başka bir şansı olmadığı düşmana karşı taktik ve kurmay olarak yetersiz orduyu ileri sürüp büyük kayıplara sebep olması ve almanların tam olarak istediğini yapması bu hatalardan sadece bir kaçıdır. bunun sonucunda da sovyetler savaşta en çok kayıp veren devlet olmuştur. savaş esnasında almanların müttefiği olan japonların almanların doğu cephesini açması üzerine sovyetlerle saldırmazlık anlaşması imzalayıp sovyetleri iki cephede savaşamaktan kurtarması almanları zor durumda bırakmıştır ama almanların zor durumda kalmak için müttefiklerine ihtiyaçları yoktu japonlar pearl harbour a saldırdıktan bir kaç gün sonra almanya, amerikaya savaş açmıştır.
 • fa$izmin uluslarasi olcekte tasviyesi anlamina gelen sava$ . yine bu sava$la beraber bir tarti$ma daha gundeme gelir: o ana kadar bir devletin rejimi sadece o devleti ilgilendiren bir sorun gibi gorunurdu . ba$ka bir yerdeki ulusal duzen anti-demokratik ogelerle bezeliyse, orada baskici bir sistem kurumsalla$tirilmi$ ise sadece oradaki insan haklarinin ihlali $eklinde ortaya ciktigi $eklinde du$unuluyordu . eger bu ulusal duzen baskici unsurlarla sadece kendi duzeninde degil, uluslarasi olcekte de sorunlar yaratiyorsa, "uluslarasi bari$"i etkiliyor demektir . i$te "bari$ hakki" denilen kavram da ilk defa bu fikirlerden filizlenerek bu sava$in sonunda ortaya cikmi$tir .

  yine ayrica,
  (bkz: pearl harbor)
  (bkz: pearl harbor baskini)

  (bkz: war of the worlds)
 • bazi yonlerden daha iyi kavrayabilmek icin (bkz: panzer general 2)
 • hitlerin film yapimcilarina en buyuk hediyesi...
  (bkz: saving private ryan)
  (bkz: thin red line)
  (bkz: hayat guzeldir)
 • gecmisten ders alabilen dimaglara cok sey oretebilecek savas.
 • 1939-1945 arasında olan yaklaşık olarak 50 milyon insanın öldüğü ve amerikanın 1945 yılında japonyaya attığı 2 atom bombasıyla sona eren bir savaş
 • (bkz: world war ii)
 • öncelikle fransa ve ingiltere'nin 1. dünya savaşı sonrasında kontrol altına almaya çalıştıları almanya'ya uyguladıkları sıkı rejimin, sonrasında ise umursamazlık, nankörlük ile korku arasında gidip gelen kararsızlıkları sonucu çıkan ve müdahele ettiklerinde artık çok geç kalınmış olan savaş.
hesabın var mı? giriş yap