şükela:  tümü | bugün
  • içeriğini çok merak ettiğim 4 45lik plaktan oluşan ek.

dün plak biriktiren yabancı bir arkadaşa türkçe plak alayım, metal yerine biraz da türk sanat müziği, türk halk müziği, arabesk dinlesin dedim ve antika satan yerel bir dükkana girdim.

plaklara bakarken üstünde 2. dünya savaşı ansiklopedisi yazan bir yığın plak gördüm. bakıyorum, üzerinde bir tek ansiklopedi adı, yener yayınları ve plak numarasıyla plak yüzü yazıyor. dükkanda pikap yoktur, yani varsa da adam kullanmıyordur falan diye dinleyebilir miyim diye sormadım.

o yüzden de dünden beri "lan ansiklopedinin yanında verilen plakta ne olur ki?" diye kara kara düşünüyorum, içim içimi yiyor, eteklerim zil çalıyor.

böylece de kutsal bilgi kaynağına böyle bir eserin varlığını not düşüyor ve plakların içeriğini biri anlatır diye bekliyorum.

nadir kitapta set olarak satmış birinin linki.
    archive.orgta taranmış halde duran 4 ciltlik 2. dünya savaşı ansiklopedisi seti.

ekleme: 45lik plaklar bir yüzünde maksimum 10 dk kayıt tutabiliyorlarmış. bu durumda bu set 80 dakikalık bir kayıt tutuyor. 4 ciltlik ansiklopediyi de 80 dakikaya sığdırmak zor olduğuna göre bilemiyorum.

ekleme: bugraa adlı arkadaş sağolsun bilgilendirip plaktan birkaç saniyelik kesitler paylaştı. şu videoda izleyebilirsiniz(izni ile yüklenmiştir). sanırım kendisinde tek plaklık versiyonu var.
  • savaştaki bazı kayıtların türkçe ve orjinal almanca dilindeki konuşmalarını ve bazı marşlarını bize dinleten plaklardır. ansiklopedi içeriğiyle çok alakası yoktur.

buradan görebilirsiniz

plak içerik videosunu da yükleyecektim ama sikik izlesene.com sitesinden onay beklediğim için henüz yükleyemedim. onay gelirse ekleme yaparım.