şükela:  tümü | bugün
 • almanya’nın rusya’yı işgal etmesinden önce rus istihbarat servisleri çok aşamalı ve titiz bir araştırma içindeydi. avrupa’nın hemen hemen her ülkesinde tanımlanamayan ajanlar ve istihbarat elemanları bulunmakta ve bu elemanlar sayesinde nazi planları kusursuzluk derecesinde deşifre edilmekteydi. dönemin kızıl orkestra şefi leopold trepper ve rus istihbarat servisi adına çalışan macar bilim adamı sandor razda muhtemel bir alman işgalinin başlayacağını, tam tarihi ile rusya’ya rapor etmişti. fakat stalin kendi planıyla uyuşmayan bütün bilgileri yalan yanlış ve provokasyon olarak nitelendirilip inanmayı reddetti. yönetimin anlaşılmaz kararlarına karşılık nkvd’nın yeni patronu pavel fitin uyarı raporlarının doğruluğunu kontrol ettirmek istedi. devlet görevlisi unvanıyla, çok çekici ve deneyimli bir kadın casusu moskova’daki alman büyük elçiliğinde verilen bir resepsiyona yolladı. alınan bilgiler uyarı raporlarının doğruluğunu kanıtlıyordu. elçilik çalışanlarının huzursuzluğu ve duvar kağıdındaki izlerden daha önce asılmış olan tabloların kaldırılmış olduğu anlaşılıyordu. hatta yarı açık kapıdan odada hazır bekletilen bavulları bile görmüştü kadın casus.
  o sıralarda moskova ve tokyo’daki alman büyük elçiliklerinde müthiş bir faaliyet başlamıştı. richard sorge, tokyo’dakı alman büyükelçisi ile yaptığı görüşmeye istinaden almanya’nın işgal harekatını haziranın 2. yarısında gerçekleştireceğini teyit etti. bir kaç gün sonra sorge ikinci bir telgraf gönderdi. mesaj çok kısaydı… ‘’işgal 22 haziran 1941’de başlayacak’’. artık işgal raporları hakkında hiçbir kuşku yoktu. moskova’dan şaşırtıcı bir cevap geldi. ‘’istihbarat kaynağınızdan kuşku duyuyoruz’’. sorge umutsuzluğa düştü, hatta ısrar etti. milyonların kaderi tehlikedeydi. stalin’e bir telgraf daha çekti. ‘’çok önemli bilgiler vardır tekrar ediyorum… 150 birlikten oluşan 9 ordu sovyetler sınırını 22 haziran 1941 de geçerek işgal edecektir’’. stalin bu çığlıkların hepsine sağır, önünde dosyalar halinde biriken raporlara da kör kalır.
  22 haziran 1941 günü alman ordularının harekete geçmesiyle müthiş bir saldırı başladı. savaşın daha ilk gününde alman ordusu sovyetler’in sınıra yerleştirdiği topçu ve zırhlı birlikleri yok etmişti. rus uçaklarının büyük bir çoğunluğu kaçmaya bile fırsat bulamadı. sonraki 4 ay boyunca almanlar kızıl ordunun neredeyse tamamını katletti. 3,5 milyon asker oldu 1,5 milyon kadarıysa esir alındı. stalin, önde gelen casuslarının raporlarını bundan sonra dikkate almaya başladı ve sadece bir tek soru sordu. ‘’japonlar sibirya üzerinden herhangi bir saldırıda bulunacak mı?...’’
  1941 in ekim ayında hitler’in ordusu moskova’ya yaklaşmıştı. stalin, sibirya’ya bir japon saldırısı beklediği için savunması çok zayıftı. moskova’yı savunmak için fena halde ihtiyaç duyulan ordu birlikleri muhtemel japon saldırısı nedeniyle uzakdoğu’da bağlanıp kalmıştı. japonlar’sa nereye saldıracaklarına karar verememişti. ya sibirya’dan rus’lara yada guneydoğu asya’dan amerika’lılara saldıracaklardı. japonya’daki en önemli sovyet casusu richard sorge’nın japon hükümetine yakın birçok ajanı ve dostu vardı. japonları aylar boyunca soğuk sibirya’daki son derece zahmetli işgal yerine guneydoğu asyadaki çok değerli teneke, lastik ve petrol rezervlerini elde tutmanın çok daha akıllıca olduğuna ikna etmeye çalıştı. sorge bu sure içinde japon’ların sovyetler birliğine saldırı planlarını rafa kaldırdığını öğrendi. bu stalin’in beklediği haberdi. alman işgali hakkındaki bilgileri doğru çıktığı için sorge artık moskova’nın kulağı olmuştu. böylece stalin sibirya da konuşlandırdığı birliklerini batı cephesine çekebilecek ve son dakikada moskova’yı dolayısıyla sovyetler birliğini kurtaracaktı.
  diğer taraftan yüksek rütbeli bir alman subayı rus istihbarat ajanı olan bir kızla birlikteydi. subay, kıza yakında gideceğini ama o’na hediye olarak bir iran halısı getireceğini söyler. kız bunu ciddiye almaz ama iyi yetişmiş bir ajan olduğu için konuşmayı üstlerine rapor eder ve böylece bilmecenin kayıp parçası da bulunmuş olur. sovyet istihbaratı bir ipucu bulmak umuduyla iran’a bir göz atar. vardıkları sonuç tahran’da toplanacak ve avrupa’daki ikinci bir cephenin açılması gibi hayatı bir meseleyi tartışacak olan stalin, roosevelt ve churchill’e olası bir suikast girişimidir. sovyetler bu girişimi engellemek için tahran’a yedek birlikler ve anti-terörizm uzmanı nkvd gruplarını gönderir. başkan roosevelt tahran’a vardığında stalin onu güvenlik gerekçesiyle sovyet elçiliğinde ağırlamak istediğini söyler. roosevelt bu davet kabul eder ve yüksek güvenlik önlemleri alınarak olası bir suikast girişimi engellenir.
  stalin kendi istihbarat servisine bile güvenmediği için nkvd’nın kendisinden intikam almasını korkuyla bekledi. savaşın sonunda nazi işgalini haber veren kızıl orkestranın şefi leopold trepper tutuklandı ve 10 yıl sovyet hapishanesinde yattı. hitlerin işgal gününü kesin olarak bildiren macar bilim adamı şandor razda da tutuklandı ve 8 yıl hapis yattı. alman işgalini haber veren ve yaptığı istihbarat çalışmalarıyla rus ordularını doğudan moskova’ya sevk edilmesini sağlayan sorge ulusal bir kahraman olabilirdi. ancak stalin, onun moskova’da tutuklu bir japon ajanıyla değiş tokuşunu reddetti. sorge japonlar tarafından kurşuna dizildi.
  2. dünya savaşı öncesinde ve savaş sırasında sovyet istihbaratı dünyadaki en iyi istihbarat teşkilatıydı. kalabalıktı inançlıydı ve çok kaynağı vardı. ajanların itici gücü stalin korkusu değil idealizmdi. sovyet tarihinin en acı gerçeklerinden biri rus istihbarat ajanlarının hizmet ettikleri liderin o güne dek karşılarına çıkan en kotu yabancı düşmandan daha tehlikeli olduğunu öğrenmeleri olmuştur.
 • hani hep derler ya şu adam dünyanın kaderini değiştirdi bu adam böyle yaptı vs vs halbuki hiç bir şey yapmamıştır bana göre dünyanın geleceğini değiştiren adam richard sorgedir. adam resmen milyonlarca insanın hayatını kurtarmış aynı zamanda öldürmüştür. eğer bu adam olmasaydı japonları g.doğu asyaya saldırma fikri asla gelmeyecekti müttefikleri olan almanyaya yardım etmek için rusyaya gideceklerdi almanlar ise barbarossa harekatı sırasında ağır bir yenilgiye uğrayan rusları daha kolay bir şekilde yenecekti üstüne üstlük amerika savaşa girse bile geç girecekti çünkü amerika pearl harbor saldırısına kadar zaten çıkarları için bazı devletlere yiyecek silah vs yardımı gönderiyordu ama pearl harbor saldırısı savaşa girmek için resmi bir neden olarak değerlendirildi yani bir adam sadece bir adam dünyanın geleceğini değiştirdi. ve muhtemelen bu adamdan sonrada dünyanın kaderi değişmemiştir yani en azından ben fark etmiyorum.

  (bkz: richard sorge)

  vikipedi sayfası için
  https://tr.wikipedia.org/wiki/richard_sorge
 • sovyetler birliği'nin, ikinci dünya savaşında nazi almanya'sını yenmesinde büyük pay sahibi olan servislerdir. nazi almanyası'nın ne zaman saldıracağı, kursk muharebesinin önceden haberinin alınması, baltık denizinde nazi donanmasının konumu, japonya'nın sovyetler'e ne zaman ve hangi şartlarda saldırmayı planlandığı, kasıtlı olarak almanya'ya yem niyetine sunulan karşı istihbaratlar gibi çok önemli faaliyetleri söz konusu. öncelikli olarak deşifre olup bilinen kişi ve ekipler şunlar :

  (bkz: richard sorge)
  (bkz: rudolf roessler)
  (bkz: kim philby)
  (bkz: cambridge beşlisi)

  ikinci dünya savaşı boyunca sovyetler birliği'nin yaptığı istihbarat çalışmalarını izlemek isteyenler için belgesel önerisi :

  https://www.youtube.com/watch?v=kxj-zywvpf4