şükela:  tümü | bugün
  • liddle hart tarafından yazılmış, national geographic tarafından haritaları hazırlanmış, okumak için biraz dingin bir kafa isteyen, olayları ve tarihin akışını fotoğraflarla birlikte hüzünlü bir filmin kareleri gibi bilince kaydeden kitap.
    bunu bitirdikten sonra okumanızı tavsiye edeceğim kitap ise d daydir. normandiya çıkartmasına detaylı eğilerek, ikinci dünya savaşı hakkında komple denebilecek bilgiye sahip olabilirsiniz. resmen insanın içi ürperiyor.
  • pek kaliteli belgeseller vardır ikinci dünya savaşı hakkında, tek tek savaşları konu alan belgesel-romanlar da cabası. ne zaman izlesem-okusam bir ah çeker, keşke birinci dünya savaşı'nda, bizim cepheler hakkında da olsa derim.

mesela sadece bir medine müdafaası'nı okumak, ya da suriye-filistin cephesini okumak, şimdiki aklı götlerinde osmanlıcılık oynayan malları biraz ayıktırdı heralde.
  • londra'daki imperial war museum'da adeta günışığına çıkan tarihtir. ziyaretçiler savaşta kullanılan uçak, silah, ve askeri üniformaların gerçek örneklerini görebilir, propaganda bölümünde dönemin sivil savunma kampanyalarını inceleyebilir, hatta siper canlandırmalarına katılabilirler.
  • liddell hart tarafından yazılan yky tarafından bir dönem basılan ama 3 yıldır baskısı bulunmayan, ikinci dünya savaşı ile ilgili yazılmış en güzel kaynak kitaplardan biri. yky bu kadar iyi bir kitabı neden tekrar basmaz anlamak mümkün değil.
  • türkçesini satın almak isteyip hiç bir yerde bulamadığım, daha önce kütüphaneden alıp okuduğum şahane kitap. bulabileceğim yer bilen yazarlar varsa yeşillemeleri rica olunur.
  • yeni baskısı ile ilgili olarak yky'ye mail attım. bakalım cevapları ne olacak. bir sahafta denk geldim, iki cildine 80 lira diyorlar. ayıp ayıp. kitap bulunmuyor diye fırsattan istifade yaptıkları şeye bak.
  • niye bu kadar irdelendigini hakkinda koca koca kitaplar yazildigini anlayamadigim tarih. halbuki tek cumle: almanya kaybetti.
  • iş bankası kültür yayınları tarafından tek cilt olarak yeniden basılan liddell hart kitabı. iki ciltlik olan yky baskısını sahaflar sağ olsunlar 150-200 tl arasına ittirmeye çalışıyorlardı. hatta öyle ki, iki yıl önce bulduğum 90 tl'lik olanı keşke alsaydım diye hayıflanmaya bile başlamıştım. idefix'in kampanyasıyla 35 tl'ye aldım, çok mesudum. yky baskısı da ellerinde patlasın sahafların...
  • liddell hart tarafından yazılan kitap, hele şükür yeniden basılmış.

bu kitabın yeniden basımının yapılmaması büyük bir ayıptı. neyse ki artık uygun bir fiyata alıp kütüphanemize koyabileceğiz.

ayrıca, arkadaşın da dediği gibi, yky baskısını en az 100 liraya satmaya çalışan sahaflara armağan olsun bu yeni baskı...