şükela:  tümü | bugün
 • gerçekten çok yorucu, stresli ve zaman isteyen bir iştir ikinci el araba almak. saatlerinizi bilgisayar başında, haftasonlarınızı pazarlarda, galerilerde geçirmenize neden olur. galericilerin biraz ikna yeteneğiyle her arabaya hayran kalmanızı sağlaması çok kolaydır. hele ki elinizde rahatlıkla esnetebileceğiniz sınırlarınız varsa; farkında olmadan bambaşka bir arabayla eve dönebilirsiniz.
  tabi insanları etkilemek için kullanılan cümleler yıllar yılı bir jargonu oluşturmuş durumda. internette biraz dolaşırsanız bu jargonun ince detaylarına girebilirsiniz.
  ikinci el araba alacak olanlar için jargonu yavaş yavaş tanıtmaya başlamalı:

  -az yakar, çok kaçar!

  aslında demek istenen: arabanın yakıt tasarrufu yaptığı anlatılmak istenmiş. "yakıt performansı yüksek" gibi elit bir cümle yerine, şiirsel bir anlatımla durumu özetlemiş. genelde dizel veya küçük arabalarda rastlanacak bir özelliktir. araç dizelse motor temizliği ve araç km'si önemlidir.

  -full+full

  meali yok
  nasıl ya? bunu hala çözemedim. ultra herşey dahil gibi bir şey olduğunu düşünüyorum. full'de de abs var ama bizimkisi daha bi sağlam basıyor hidroliği?! sürücü hava yastığını 2 tane taktırdık nolur nolmaz?
  bu tür bir ilanı genelde 2001 öncesi araçlarda, daha çok ticari amaçla kullanılan vasıtalarda görmeniz mümkündür. belki de anlatılmak istenen dikiz aynasına asılı bir cd'nin dahi araçla geldiğidir...kim bilir?

  arabanın adı x'se:
  -!!!diğer x'lerle kıyaslamayın, çok farklı bir araç!!!

  aslında demek istenen: arabanın piyasaya göre, pahalı olduğunun farkındayım. bahanem yok.
  gören de araba ışınlanabiliyor* sanır. hele bir soluklan yiğenim, sonra açıkla. de ki diğerleri şirket arabası, bunun tek kullanıcısı benim. arabayı daha düzgün kullandım, motoru suikaste girişmedim. bakımları falan yerli yerinde. hayır bu saydıklarımı yazan düzgün satıcılar var. ama bu adam arabaya gizemli, mistik bir hava katma, bu taktikle müşteri çekme çabasında.

  -bu arabayı görmeden kararınızı vermeyin:

  aslında demek istenen: bir ışınlanma vakası daha. arabanın mistik güçleri olduğuna inanan sahibi, aslında arabayı satmıyor; insanlığa armağan ediyor. bu tür satıcıların arabalarıyla bir kere de olsa sevişmeyi denediğini düşünüyorum.

  -hacbek modeldir:

  aslında demek istenen: araba hatchback demek istenmiş. (bu zevki yaşamak isteyenler google tr'den hacbek diye aratabilirler.)

  -arabamızda pazarlık payı vardır.

  aslında demek istenen: o kadar türk'üm ki araba satarken de bunu belli etme ihtiyacı duyuyorum. min 500, max 1500 tl daha düşük fiyata satarım. (bu rakamlara ulaşmak için 100 kişiyle görüştüm: yüzde 50 ilk anda kafadan 500 lira silerken, yüzde 50 250 ile başlayıp 500'e kolayca çıkıyor)

  -istetmesine dokunulmamıştır.

  öncelikle şunu belirtmek lazım ki, kutsal bilgi kaynağım olmasaydı stepnenin bu hallere düştüğünü öğrenemezdim.
  aslında demek istenen: 3'ün 5'in hesabını yapmaktayım haberiniz olsun. istetme yi bile sana satmaya çalışıyorum.

  dikkatli olunmazsa satıcıların elinde oyuncak olmanız an meselesi.
 • izmir gaziemir otopazarında ikinci el kıytırık bir bmw basındaki sohbete kulak misafiri olmamızla bizi dumurdan dumura sürüklemiş jargondur

  - peki var mı bi kazası?
  - abi bunlar çok seri araç, vuruksuzunu bulamazsın !!!??

  nası lan. nasıl bulamazsın ya. adam gibi kullan. serilikle ne alakası var. porschelerin ferrarilerin ağzına sıçılmış o zaman yanına yaklaşmayalım hepsi taklalıdır..
 • -ufak tefek çiziklerden dolayı tamamen boyalıdır.
  meali : öyle taklalar attırdık öyle falsolar aldırdık ki anlatsam buradan aya köprü olur.
  bana emlak piyasası/emlakçı jargonu ile benzerlikleri var gibi de gelmektedir bu arada.
  (bkz: yeşillikler içinde)
 • (bkz: doktordan)

  (bkz: bayandan)

  (bkz: kaporta temiz)
 • şüphesiz ki bu jargonun benim için en ağır tabiri "şipitak" tır.

  yıllar yılı hep göz gezdirdiğim oto ilanlarında rastlardım "şipitaklı" ibaresine. neyin nesidir bilemeden geçti yıllarım, ta ki günün birinde o ilanlardan birindeki arabayı görmeye gidene dek. satıcı arabasını tanıtmayı bitirmişti ki aklıma ilandaki "şipitaklı" lafı geldi, merakla sordum ne olduğunu.

  satıcının cevap olarak bana sunroof'u göstermesi ile bir 30 saniye kadar donakaldığımı hatırlıyorum. ama o kadarcık sürede tüm hayatım film şeridi gibi geçmişti gözlerimin önünden. otuz saniyenin sonlarına doğru almanca bilgimi scan ettiğimi ve sonunda "schiebedach" kelimesi ile şipitak'ı eşleştirerek düğümü çözdüğümü hatırlıyorum. sonrasında ağzımdan koca bir "haaaa" çıkarken gözlerim kararmıştı, gerisini hatırlamıyorum.
 • (bkz: muayyer)
 • boya var değişen yok.