• korkunç paraların döndüğü, otomobilden anlamayan adamın -ben mesela- hunharca sikildiği/sikileceği bir sektör ikinci el otomotiv sektörü, o yüzden jargona kulak aşinalığı şart aga. uzun süre ikinci el pazarını epey didiklemiş bir insan evladı olduğumdan ben de alt metin anlamında yardımcı olayım sevgili okur. araba filan alacak olursun, maksat bir faydamız dokunsun. memleketin her yeri mizahi deha, her köşesi gizli bir kahkaha, her yeri katakulli avradını sikiym.

-boya, değişen yok!

yarraamı yok çok afedersin. bebeyi arıyosun, diyosun ilan için aradım nedir aracın durumu, amın feryadı diyo ki abi çok güzel. var mı boyası, vurdusu kırdısı, abim çok az bi boyası var. e hani yoktu boyası? abi o kadar olur be, nazarlık diyo. normalde ölesiye tiksinirim ticarette yalan söylenmesinden ama mevcut piyasa koşullarında sike sike gitme durumunda kalıyorsun. gittim mesela bi tanesine bakmaya. arabanın kaput ve tavan hariç her yeri boyanmış, tamponlar ve 2 kapı değişmiş, halk arasındaki ifadeyle sikilmemiş bi kulağının arkası kalmış. e amcık hani boyası, değişeni yoktu diyorum, abi ben de böyle satın aldım, çok güzel araba diyo, sen yine beni dinle al git bunu diyo. tövbe tövbe.

-az yakar çok kaçar. benzini nerden aldığını unutursun.

evet. az yakar çok kaçar. hatta yakmadan kaçar. öyle kaçar yani. üff bi kaçar ki. benzini nereden aldığını unutursun süper bi şey lan. sjfgsdhjhfksdjhfs. öhm. şimdi türkiye gibi vergilerin başbakan'ın koltuk sevgisi kadar büyük olduğu ülkelerde zaten b segmenti denilen clio gibi, fiesta gibi, polo gibi aslında gariban iki kişilik aile ya da ergen irisi arabası olan ama içine oturanın kendini lord zannettiği arabalar çok tutulur. bu arabalar zaten yakıtı koklar. kaldı ki 1601 cc motor bildiğin lüks olan memleketeyiz lan. 1.3 motor benzini içse ne olur, içmese ne olur. deponun dibini sünnetlese ne olur, sünnetlemese ne olur. geç yani sevgili okur, haybeye bir not. siktiret.

-bayandan çok temiz.

bayan da ne demekse artık. dediğim gibi sektör fena. bayandan araba demek temiz kullanılan araba demek aslında. bi de çevremden biliyorum "oo karı lan" diye arayan bile oluyor ilanı. araba bayandan ama kontak kişi abdurrahman. nasıl işse artık. bu ilanlarda gözüme çokça takılan şey, araba resimlerinde muhakkak kadın çantası oluyor bir yerlerde. hani harbici kadın bak satan, çanta bile var hesabı. yalan aga. onu bil yani. ha bir de aklıma gelmişken bi tezgah daha var bu mevzuda, onu da aktarayım. bazı süper kurnaz ablalar kiralama firmalarının sene sonlarında sattığı ölü araçlardan alıp satıyor bayan arabası diye. akça pakça bir kız gören sığır da "ya canım sen ne kadar zarar vermiş olabilirsin ki arabaya :)))" diye ekspere götürmüyor. mesela çok yakın bir arkadaşımın benzer bir tezgahtan aldığı ford fiesta'nın motoru seyir halindeyken dururdu, öyle söyleyeyim. çocuk tabii çapkın, arabayı aldığı manitanın aklını almış. at siki deyince de bozluyor.

-boya takıntısı olan aramasın.

arabanın abide-i zürriyetini siktim demek bu. nazarlık diye küçük noktaya, boyada arızaya derler ama ben bildiğin arabayı duvara sürte sürte yürüdüm demek, tüm bonusları topladım demek. ok de, geç.

-sahibinden.

aslında ne temiz ifade değil mi? yok sevgili okur, maalesef bu da yok. her köşede sikiş var. bu ilanların en azından benim arayıp görüştüklerimin çok büyük kısmı ya galerici, ya al satçı çıktı ki ben ikisinden de nefret ederim. benim genelde komsyonculara karşı bir nefretim var aslında. bankacı mankacı da sevmem. neyse. çok sinirli olduğum bir vakit bi tanesine iki caz yapayım diye hani sahibindendi araba dedim, e abi benim işte sahibi dedi herif. öyle deyince insan bi şey de diyemiyor lan, bi yerde haklı adam. göt gibi kaldım. kısmet.

-keyfekeder boyattım.

adam sikiyorum.

-tramer kaydı temiz.

"hehe, canım ya. herşey tramer'de görünüyor sanıyor :))" manasında. zaten ikinci el reklamlarına baksan herkes serviste yaptırıyor arabasını, allah'ın kulu yok sanayide. diğer taraftan sanayide adım atacak yer yok. artık nasıl oluyorsa.

-tramer kaydından şu kadar hata var ama sigortadan para almak için ;)))

evet amına koyim, bi akıllı sensin de siktin sigorta şirketini. bi akıllı sensin de verdin kapitalizme küskyü. tövbe tövbe. geç sevgili okur, geç.

-meraklısına.

hehe. buna bi şey demiyorum.

uzun uğraşlar sonunda anladım ki sevgili okur, ikinci el ilanında nuh peygamber dese inanmayacaksın. hele galericiler. lan adamın her konuşması yalan lan. donanım yalan, kilometre yalan, kaza bere yalan. böyle bi şey olamaz lan.

sevgili okur, ya anlayanla git, ya tanıdığın bildiğin insandan al, ya alma bu ikinci el arabayı. ha bak ama bayandan araba alınır. çünkü o şirinlik arabaya ne yapmış olabilir ki. canım ya, nasıl da tatlı :))
  • ankara oto pazarında hakkı verilen jargondur.

fulasker + apollo

yani şair burada demek istiyor ki araba full aksesuar, bir de hoparlörler yılan.
  • araç ağır hasar kayıtlı olup boya değişen yoktur...

edit : arkadaşlar bu yorumla ilgili çok mesaj aldım. aracın kalbi kırıldığı için ağır hasar kayıtlıymış değişen boya yokmuş. bilgilendiren arkadaşlar için teşekkür ederim.

2.edit: biladerlerim ben eksperim. aracı satan , araç ile ilgili tüm hasar ve mekanik durumları bildirmekle yükümlüdür. sadece " ağır hasar kayıtlı ama boya değişen yok " diye cümleyi bitirirsen ben onu yan yatmış takla atmış olarak kabul ederim.
  • şüphesiz ki bu jargonun benim için en ağır tabiri "şipitak" tır.

yıllar yılı hep göz gezdirdiğim oto ilanlarında rastlardım "şipitaklı" ibaresine. neyin nesidir bilemeden geçti yıllarım, ta ki günün birinde o ilanlardan birindeki arabayı görmeye gidene dek. satıcı arabasını tanıtmayı bitirmişti ki aklıma ilandaki "şipitaklı" lafı geldi, merakla sordum ne olduğunu.

satıcının cevap olarak bana sunroof'u göstermesi ile bir 30 saniye kadar donakaldığımı hatırlıyorum. ama o kadarcık sürede tüm hayatım film şeridi gibi geçmişti gözlerimin önünden. otuz saniyenin sonlarına doğru almanca bilgimi scan ettiğimi ve sonunda "schiebedach" kelimesi ile şipitak'ı eşleştirerek düğümü çözdüğümü hatırlıyorum. sonrasında ağzımdan koca bir "haaaa" çıkarken gözlerim kararmıştı, gerisini hatırlamıyorum.
  • izmir gaziemir otopazarında ikinci el kıytırık bir bmw basındaki sohbete kulak misafiri olmamızla bizi dumurdan dumura sürüklemiş jargondur

- peki var mı bi kazası?
    - abi bunlar çok seri araç, vuruksuzunu bulamazsın !!!??

nası lan. nasıl bulamazsın ya. adam gibi kullan. serilikle ne alakası var. porschelerin ferrarilerin ağzına sıçılmış o zaman yanına yaklaşmayalım hepsi taklalıdır..
  • (bkz: aile arabası)

station wagonu, sedanı geçtim hatchback arabalar için bu terimi kullananlar var. heralde direksiyonuna erkek eli değmemiş, satın alana straples gelinlik ve kırmızı kuşakla teslim ediliyor.

(bkz: garaj arabası)

nedense 150.000 kilometrede. heralde garajda sıkıntıdan bir ileri bir geri gittiği için kilometresi bu kadar yüksek.

(bkz: emsalsiz)

"arabayı öyle bir modifiye ettik ki üreten bile tanıyamaz. dev bir kıromobil."
  • şu sıra en cok karşılaştığım, "bilen bilir!" ifadesidir.

ulan bilen biliyorsa ve onlara hitap ediyorsan niye üste destan yazıyorsun dingil!
  • kimi zaman bir yaşa daha girdiren jargondur.

"sürtünmeden tavan boyalı"

(bkz: taklacı güvercin)
  • kupon :

eşi benzeri olmayan, ya da az olan araba. genellikle amerikan arabaları için kullanırlar fakat mesela "hacım bu broadway'den türkiye'de sadece 3 tane mavi renkli var, bu da biri." gibi diyaloglarda da bol bol kullanılır. genel olarak palavradan ibarettir kupon araç muhabbeti.

komple boyanmış ama kazası yok :

meali, araba taklacı güvercinlere özenmiş ve iki takla atmış. biz de baştan aşağı boyattık ama kazası yoktur valla. genellikle "ben aldığımda araç pembe/eflatundu, rengini beğenmedim" gibi bahaneler üretilir.

full+full :

normalde bütün ekstra donanımları olan araçlara "full" denir, "full" donanım standarttır fakat eklenti yaptırabilirsiniz orjinal olarak. mesela ekstra hava yastığı(güvenlik paketi) sport jantlar (spor paketi) gibi. böyle durumda full+full olarak söyleniyor. genelde "abi şimdi normal full'de göstergeler fosforlu değilmiş, bir de bunların hava yastıkları en birinci kaliteymiş. benim kayınço x arabasının bursa'daki fabrikasında çalışıyor." gibi saçma sapan diyaloglarda geçer.

full+full+full :

genelde kartal gibi, şahin gibi, ya da toros gibi araçlarda denk geliyor. bu tür eski model araç kullananlar, araçlarını fabrika çıkışı full almışlarsa ve sonradan cd çalarlı teyp gibi aksesuarlar taktırmışsa full sayısı otomatikman artıyor.

örnek verecek olursak ;
    standart şahin + cd çalar teyp = full+full
    standart şahin + cd çalar teyp + sunny kolon seti + jant = full+full+full

fullxfull :

(oehh)
  • en agresif söylemi boya takıntısı olan aramasındır. arkadaş öyle bir tavır takınırlar ki bu adamlar, araba komple baştan aşağı boyanmış artık başına ne geldiyse, ama sen bunu sorarak sanki adamın anasına küfretmiş olursun.
    alıcı: neden boyalı araba
    satıcı: boya takıntısı olan aramasın kardeşim keyfe keder boyalı (bak lafa gel şimdi, adam diyor ki bir cumartesi günü evde otururken ne yapsam diye düşündüm gidip arabayı keyfekeder komple boyattım sanayide, sorma ama niye yaptım)
    yani utanırsın o an kendinden lan ben ne kadar hayvan ne kadar pislik biriyim ki bu mükemmel adam ve araçta boyayı dert ediyorum diye. kendine gelirsin o an.
hesabın var mı? giriş yap