şükela:  tümü | bugün
  • sahibinden.com aracılığı ile satıyorsanız memleketimden her türlü insan manzarası ile sizi karşılaştıran durumdur. araba ile ilgili sorulabilecek en aptalca sorularla karşılaşırsınız. kendini acındırıp indirim isteyenler, tok alıcılar yani fiyatı indirmezsen çok şeyimdekiler, alakasız meraktan arayanlar, fiyatı beğenmeyince afra tafra yapıp artistlik yapanlar, akıl verenler, akıl alanlar gibi farklı şekillerde insan tipleri ile muhattap olmak zorunda kalırsınız. mesaj atanları ve galericileri hiç anlatmıyorum bile. arabaya 50 dersin adam "25 veririm işine geliyorsa!" der geçer. ilanımı yaklaşık 16 bin kişi görüntülemiş, 100 den fazla favorisine alan vardı. ilk kez ikinci el araç satıyordum, önceden hep bayi ile takas yapıp yeni modeli alırdım. piyasanın bozuk olduğu bu dönemde en az 50 kişi beni aradı (bazıları 3 kez) ve 3 ay sonunda anca satabildim. kıssadan hisse ikinci el araç satmak benim gördüğüm kadarıyla zor ve bıktırıcı bir durum. allah aracını satmaya çalışanlara yardım etsin. sırf bu sebeple yeni araba almadım, uzun dönem kiralamayı düşünüyorum.
  • ford fiesta tdci ile yarım saatte gerçekleştirerek rekorumu geliştirmiş olduğum ticari faaliyet.

bu bir yarış mıdır? hayır.

ama şu var ki sayın sözlük ahalisi, ikinci el araç almışsanız ya da satışını da düşünüyorsanız ona göre araç almanız yerine göre hayatınızı kurtarır. "eldorado bey aracınız geldi yanlız ödemenizi yarın mutlaka bize geçmeniz lazım" diyen gerizekalı oto plaza çalışanını alt etmek böylece mümkün olur. akşam 18:00'de aracınızı sahibinden.com'a koyar, yarım saat sonra 4-5 pazarlığın ardından en iyi fiyatı veren kişiyle anlaşırsınız. öğlen 1-2 gibi satış biter hooop ödemenizi yaparsınız.

mis.
  • bazı al/sat çakallarının güzel paralar döndürdüğü bir hobidir.

ikinci el bir arabanın çok çabuk satılması, piyasasından daha ucuza verildiğine delalet olabilir. alan kişiye şimdiden hayırlı olsun.
  • son 10 yılda opel vectra cdx, fiat stilo, alfa 147, alfa 159, vs. dahil toplam 8 ayrı aracı piyasasından sadece 1.000tl aşağı fiyat vererek en fazla 24 saat içinde satmışlığım vardır, totalde 10 yılda 8.000tl zarar ettimki(oda kardan zarar) canım sağolsun.. 20.000tl lık arabaya 23.000tl yazıp, pazarlıkla en son 21.000tl ya bırakarak 3 ayda sattıysanız öpünde başınıza koyun..
  • sans isteyen eylem. uygun fiyatli otomobilleri takip edip birkac ay ara ile alim, satin yapildiginda gelir kaynagi.
  • internetten satış yapılıyorsa uyanığı çok olur. örnek ; 30 bin 500 fiyat istediğim arabama "öğrenciyim 27 bin 500 e olur mu?" diye telefon açan uyanık geçinen arkadaşı "öğrenciysen toplu taşıma kullan" demek suretiyle kalp kırmadan konuyu kapatmıştım.
  • ikinci el araba alanlar genelikle sahibinden.com gibi sitelerdeki bir çok ilanı artık ezbere bildiğinden, yeni gelen ilanları da dikkatlice inceliyor. yani burada söylenildiği gibi 1 günde satılma ihtimali bu yüzden çok yüksek. satarken de önemli olan sabır, dürüst ve biraz şanş.
  • kurban bayramına yakın yapılmaması gerekmektedir, zira arayan her 10 kişiden 7'si hayvan ile takas önermektedir bu zaman diliminde.
  • piyasa değerinden 1-2 bin lira daha düşük fiyata satmaya kalktığınızda hızlı bir şekilde halledebileceğiniz işlem.
  • araba pazarında 97 model broadway rn'nin satışı yalnızca iki saat sürmüştür. hemde gayet makul bir rakama.