şükela:  tümü | bugün
 • emlak balonu'nun ardından ortaya çıkan balondur.

  ne oldum delisi olan, elindeki parayı değerlendiremeyen, yatırım olarak dolar-emlak-araç almaktan başka bir yatırım bilmeyen yurdum insanının oluşturduğu balondur.

  emlak balonu 2013'ten beri dolar karşısında değer kaybederek enflasyona yenilerek patladı.

  döviz balonu deseniz senede %25 veren tl faizine de %12'ye düşen faize de yenildi 2 senedir olduğu yerde sayıyor.

  geriye sadece ikinci el araç balonu kaldı. artmayan dolar sıfır araç fiyatlarının bir süre daha aynı seviyelerde kalmasına hatta düşmesine sebep olacak.

  bu noktada ikinci el araç fiyatını arttıracak tek gerçek 2017-2018-2019 senelerinde satılmayan sıfır araçlar nedeniyle ikinci el piyasasına arz edilen aracın çok az olduğu gerçeği.

  ancak bu durum da ötv'de yapılacak tek bir düzenlemeye bakar. kaldı ki hiç bir gerçek yurtdışında 2-3 bin euroya yüzüne bakılmayan araçların ülkemizde 100.000 tl'ye alıcı bulmasını açıklamıyor.

  her balon gibi bu da acı bir şekilde patlayacak. öyle ya da böyle.
 • son 3 senedir istikrarlı şekilde artan dolar sebebiyle sıfır araç fiyatları da artmış, bunun da ikinci el araç fiyatlarına yansımış olması sebebiyle alıcısına da satıcısına da araçlarının değer kazandığı algısını yaratmış ve bu sebeple araba sahipliği ülkemizde yatırım aracı olmaya başlamıştır.
  halbuki bu arkadaşlar x zamandaki aracın değeri kadar dövizi elinde tutmuş olsa günümüzde kazancı daha fazla olacaktı.
  bu algı sebebiyle, ekonomik buhran yaşanmadığı, sıcak paraya erişimin kısıtlanmadığı koşullarda balon devam edecek.
 • piyasayi sisiren ve piyasayi olduren 2 grup var.

  sisiren grup al-satci denen vergi, kira, sgk odemeden bu isi yapan elinde 50 100 bin parasi olan her ilana ederinin altinda fiyatla mesaj atan ve nakit alacagini soyleyen tipler. sanki ben vadeli veya cek senetle
  satacakmisim gibi nakit diye belirtirler.

  ikinci grup ise sanayici ustalarinin basini cektigi bazi mukemmel araclari begenmeyerek piyasasini ve ikinci elini dusuren tipler.

  bunlar taksici zihniyetiyle bir arac alirken yedek parcasinin ucuzlugu, az yakmasi, kolay satilmasi vs. gerekcelerle nice guzelim araclarin alim satimini engellemistir.
  misal mazda grubu, misal toyota avensis, honda accord gibi amiral gemileri. renaultun belki de en guzel arabasi latitude, vw den 1 vida dislisi dahi farki
  olmayan seat veya skoda grubu ve en onemlisi alfa romeo markasi ve bilhassa alfa romeo 159 vb. vb. liste uzayip gider...

  bu iki grup tr de kaliteli ve ucuz otomobile sahip olmamizi engelleyen kisileri barindirir...

  al satcisi 80 e alir 90 a satmaya calisir.
  sanayi ustasi sifiri 250k olan a4 u begenmez 2.0 motor cok yakar bea diyip aldirmaz bu araci...
 • *ndan daha saçma sapan bir hal almış olan balon. sıfır araç fiyatları artmaya devam ettiği müddetçe muhtemelen kolay kolay patlamayacak balondur aynı zamanda.