şükela:  tümü | bugün
  • ilk sayfasında not düşülmüş bir tarih, yer, hitap edilmiş bir kişi olursa yaşanmışlığıyla ayrı bir anlam kazanan kitap.
  • aslen sıfır kitaptır. "okunmamış her kitap yenidir" diye bir söz var, diyeni elinden öpmek lazım.
  • piyasada yenisi bulunabilen kitap türü.
    baskısı tükenmiş, birinci baskı veya bulunması zor kitaplar için (bkz: sahaflar)
  • bir kitapla birden fazla hayatın tadına bakmanızı sağlayan kitaplar.. hiç tanınmayan birinin altını çizdiği cümleler, sayfaların kenarlarına alınmış notlar ile başka birinin yaşamına dair ipuçları toplatır, kitap bittikten sonra neler yaşadığı, hayatında neleri değiştirdiğini merak ettirir, mutlu olduğu düşünülürse gülümsetir, hatta o insanın acısıyla gözyaşları döktürür..
  • çünkü başka insanlardan izler bulmak kadar heyecan verici ne vardır...faun der ki, ancak kaşif ruhlu insanlar ikinci el kitapların gerçekten ne demek istediğini anlayabilir.
  • ikinci el kitap denilince ankara'da olgunlar sokak gelir ilk akla, her sene turkiye'ye geldigimde buradan kitap alip ufak capli bir kutuphane olusturdum, gerci sonralari geri getirmeyi bilmeyen insanlara odunc verilmek sureti ile dibine dari ekilse'de hala guzel eserleri icinde barindirir ikinci el kutuphanem, ve hatta antika sayilabilecek 1965 basimli tihi don serisini de bir paket sigara fiyatina almisligim vardir.
  • bu siteden http://www.nadirkitap.com/ tertemiz ikinci el kitaplara sahip olabilirsiniz. hem ucuz hem orjinal hem temiz daha ne olsun?
  • korsana karşı kısmen alternatiftir. ha yeni çıkmış kitapları gidip 2. el kitapçılarda bulamazsınız tabi. ancak bunlar dışındaki kitaplar gayet rahatlıkla bulunabilir. bir de elif şafak kitapları yeni eski fark etmeksizin bulunamıyor. yani galatasaray'ın ordaki pasajda nicedir sorarım bulamam 2. elini.

ayrıca çok kitap okumak için çaba sarf edenlerin kitap maliyetlerini ciddi oranda azaltır ki tadından yenmez. şimdi atıyorum can dündar'ın kitabını almak istiyorum. orjinalini alsam kitabın ortalama fiyatı 15 lira civarı bir şey. 2. el fiyatı orjinalinin yarısı. ikisi de aynı şeyleri yazıyor mu? yazıyor. ikisi de okunuyor mu? okunuyor. niye gidip orjinalini alayım ki? beyin bedava!
  • fazla anlamlı kitap aslında. araya yazılmış isimler, altları çizilmiş satırlar, katlanmış sayfalar... hepsi ayrı değerli.

ama sinmiş sigara kokusu hepsini alıp götürüyor bi' anda. yapmayın bunu bana.