şükela:  tümü | bugün
 • otomobil dergilerinin hemen hepsinin verdiği ek kitapçık.
 • türkiyede nedense arabanın boyalı olmasının olumsuz yönde etkilediği fiyatlardır. amerikada ise tam tersi durumda, boyalı arabalar daha iyi bakılmış diye daha yüksek değerden satılmakta.
 • kurbandan sonra düşer.. her sene mart ayı başından itibaren yükselişe geçen ikinci el otomobil fiyatları, kurban bayramından önceki 15 gün içerisinde pik değerlerine ulaşıp hemen bayram ertesi haftada %20-%30 arasında düşüş gösterir.. bir türkiye gerçeğidir.
 • araba almaktan vazgeçiren fiyatlardır. yaklaşık üç haftadır araştırmakla beraber ikinci el araç fiyatlarının haftada yaklaşık 500 tl arttığını gözlemledim. yaptığım basit bir matematiksel hesapla piyasa değeri ilkbaharda 20000 tl olan bir aracın ikinci el fiyatı kurban bayramına kadar sıfırına yaklaşacağını tahmin ediyorum. kurban bayramından bir hafta sonra evlenecek bir birey olarak söylemeliyim ki cicim aylarımı arabasız geçireceğim.

  bir diğer nokta ise sıfırı yaklaşık 30000 tl olan volkwagen polo marka aracın nasıl oluyorda 2004 modeli, iki eski tasarımı ve 125000 kilometreyi aşmış olanı (hatta birkaç boyası olanı) 22000 tl ediyor anlayabilmiş değilim.
 • sahibinden coma baksan 40 binlik tllik araba 65000tl dir.

  sonra bi bayiye gidiyorsun (mesela dod, ford ikinci el vs) millet 40 binlik arabalari 30 bine birakiyor takasta.

  bizim ulkede cok acayip seyler oluyor. valla!

  ama sahibindencoma baksan sifiri 50 bin olan arabanin 5 yil eski modeli 70 bin olcak nerdeyse. herkeste bi malıyla zengin olma hayali var içten içe. istiyor ki 50 bine alsin arabayi 70 e satsin, 200 bine dukkan alsin 2 milyona satsin. hep boyle bi kesim var hayallerde yasayan.
 • türkiye'deki yüksek vergilendirmenin bir sonucu olarak ortaya çıkmış olan, alıcıyı da satıcıyı da yıpratan, dolar 2 kuruş arttığında (hele de tv'de artan döviz haberleri görüldüğünde) anında fırlayan fiyatlardır. 20 yaşındaki araçlara bile binebilmek için 1 senelik asgari ücretin toplamını gözden çıkarmak gerekir. akaryakıt fiyatlarındaki yükseklik yüzünden birçoğu lpg'li olan araçların dizellere nazaran ucuz olması vatandaşı bu türe yöneltse de, otomobil satışlarından alınan vergiler azaltılmadıkça hususi araç sahibi olmanın zenginlik ibaresi olmaya devam edeceğini gösteren fiyatlardır.
 • bazı bölgelerde konut fiyatları da artmış diyolla...
  (bkz: yani?)
 • bi türlü düşmediği gittikçe dahada yükseldiği doğrudur.
 • kış döneminde az da olsa fiyatları düşecek olsa da, doların artışıyla 0 araba fiyatlarının el yakması sebebiyle artması hiçte şaşırılmayacak durumdur.
  (bkz: 2014 yılında 0 araba alıp,2015 yılında daha pahalı satmak)
 • fiyatların yükselmesi bir yana "kazasız, değişsensiz, boyasız" diye ilan verilen arabaların döküntü olduğunu görünce sahiplerine ana avrat düz gidiyorum. orospu çocuğu arabadan anlamasak computest diye bir şey var aks ayrılmasına kadar çıkartıyor. 2015 yazı itibariyle boku çıkmıştır. acele etmeyin, kışı bekleyin. piyasada düzgün araba az, olanlar da elden çıkartmıyor. çünkü satsa aynı paraya daha iyisini alamayacak.