şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
 • istenen 70-80 bin liralara neden şaşırdıgınızı anlamadıgım piyasa.

  adam 2011 poloya 62 bin istemiş. araç genelde model yükseltmek için satılır. bu adam bugün egea almak istese 150 bin tl. 90 bine yakın para verecek yani cebinden.

  millet istiyor ki sanki ekonomi 3 senede yarı yarıya küçülmemiş gibi fiyatlar olsun, 50 bine cillop gibi araba alayım. 50 bine sana arabasını satan adam ne yapacak peki? adam belki sıfır araç alıp 7-8 sene binip satan adam. bugun arabasını sana satsa en dandik egeaya 100 bin eklemesi gerekiyor. mal mı bu adam?

  sıfır piyasa ne kadar yükselirse ikinci el de yükselir. gidin sıfır araçlara vergi kökleyen hükümete çemkirin.
 • 2011 model
  176 bin kilometre
  dizel

  olan bir ww polo için 62 buçuk bin tl istenilen piyasadır. yani çok afedersiniz gel bir de beni sik amk!
 • herkesin bilgilenecegi bir şey yazacağım, cok şaşıracaksınız;
  malum site = sahibinden.com

  manyak misiniz olm niye marka ismi vermiyorsunuz tv şovu mu lan burası? dizi mi çekiyoruz telif mi yiyeceksiniz?
 • ne yazık ki memlekette orospu çocuğu bol.

  hanıma araba bakıyoruz. istediğimiz modellerden kesemize göre olanları bulduk, cumartesi tüm günü buna ayırdık, 5 tane araba bakacağız. evden (kartal'dan) çıktık, önce gebze'ye gittik. oradan da esenyurt'a gideceğiz. ilanında "hatasız boyasız" yazan bir araba var, ona bakacağız. bir galericide. adamlara sordum, arabanın orada olup olmadığını, showroom'da olduğunu söylediler. tam 1.5 saat yol gittik, o da ne? araba showroom'da değil. ee araba nerede? kaportacıda. ee hani araba "hatasız boyasız"dı? yok işte bilmemneresinde çok ufak bir boya varmış da, öyleymiş de falanmış da filanmış da. tamam da arabanın her yeri darma duman? kapılardan birinde göçük var. iki tampon da kırık. her yer çizik. daha da kötüsü, aracın sigorta kutusu darmaduman olmuş, her kablo bantlanmış, kesilmiş eklenmiş. üstüne ön koltukların altından arka tarafa hava üfleyen havalandırma kanallarından birisi yok. ee hani arabada hata yoktu? ya bunlar hep olurmuş, yıkarken çıkartılırmış.

  sonra başka bir yere gittik, bu sefer istinye'ye. söyledikleri araba bir gün önce satılmış. sabah sormuştum, araba orada mı diye, burada demişlerdi. ee ben o kadar yolu neden yapıyorum?

  velhasıl, memlekette gerçekten orospu çocuğu çok bol.
 • otomobil tamir piyasasının içinde olan birisi olarak,2.el araç alacaklara naçizane bir iki tavsiyede bulunayım.belki nasiplenen olur.

  2.el araç alacaksanız çok dikkatli olmalısınız.arıza geçmişini bilmediğiniz araçtan uzak durun.ağır kaza yapıp toplanmış araç alacaksanız,iş ahlakına güvendiğiniz insanlardan alın.yabancı birinden araç satın almak barbut atmakla eş değer bir risk.

  sanayinin içinde olduğum ve hortum tamiri yaptığım için kazalı araç toplayanlarla çokça muhatap oluyorum.direk araç sahipleriyle de.
  kazalı araç toplayan insan için birinci hedef;mümkün olduğunca ucuza mal etmektir.çünkü aracın bir piyasası var.piyasada 90 bin liraya satılan aracı,90 bin lira masraf yapıldı diye 100 bine satamazsınız.bu yüzden hasarlı parçaları çoğunlukla değişim değil tamir yoluna giderler.eğer tamiri randıman vermeyecek,ileride arıza çıkaracak bir parça olsa dahi kâr marjının azalmaması için yama yoluyla satana kadar idare edecek şekilde araca takılır.o sorun muhakkak çıkar fakat araç satılmış,masrafı aracı alana satılmıştır.siz yeni aldığınız aracın tamiriyle uğraşırken,o yeni hasarlı aracı toplamaya başlamıştır. masraf dediğin nedir ki demeyin,misal direksiyon hortumunda 100 lira vermemek için uygun olmayan malzeme kullanımı,direksiyon pompasının arızasıyla size 3-4 bin lira masraf çıkartabilir.bu gözler direksiyon hortumuna klima hortumu takan ustalar gördü.
  misal fren borusu paslaşarak ömrünü tamamlamış ve ortasında bir yerinden patlamıştır.önden arkaya giden borunun boyu 4 metre civarıdır ve sökmesi çok uzun işçilik ister.usta bununla uğraşmak istemez,patlak olan yeri tamir etmek yoluna gider.fren bu,pedala bastığında araç durmazsa kazaya davetiye çıkartır.siz bilmesiniz bunu,aracınızın emin ellerde olduğunu düşünerek.belki de ölümlü bir kazaya,ailenizden birinin kaybını yaşama pahasına araç size teslim edilir.
  müşteri gelir bize,usta fren borusu patladı bunu kaynak yapabilir misin diye.ben yapmıyorum zira bunun vebali var.kullandığımız boru tse belgeli orjinal fren borusu fakat biraz pahalı.müşterimiz bunu istemez,çünkü aracı satacaktır.şimdilik idare etsin diye gider buzdolabı borusu kullanan hortumcuya ucuz fiyata yaptırır.kendimi değil,insanların şahit olduğum fikir ve davranışlarını anlatıyorum yanlış anlamayın.ben yapmıyorum ama yapacak birileri muhakkak var ve de yaptıracak birileri.

  velhasıl siz,binbir emekle biriktirdiğiniz paranızla ve güzel düşüncelerle kendinize ve ailenize araç aldığınızı sanarken,aslında yürüyen bir tabut almış olabilirsiniz.

  peşinen yazım ve anlatım bozukluğu varsa affedin,lise mezunuyum.elimden bu kadarı geldi.
  edit: çok sayıda güzel mesaj aldım,ilginiz ve nezaketiniz için teşekkür ederim.
 • bakın yalvarırım okuyun. al-satçı ve galerici suçlanıyor bu başlıkta genelde. ben çok daha fevkalade bir sebep paylaşacağım sizle.

  kısa süre önce şunu yazmıştım.(bkz: #98528788) aşağıya geçmeden okumanız gerek.

  dinle bak.

  geçenlerde telefonum çaldı, eski bir komşumuz arıyor. açtım, biraz hoşbeş filan derken, "hayırdır abi? " dedim.

  bu komşumuzun bir arkadaşı (x bey olsun adı), yukarıda verdiğim entry'deki eski arabamızı, benim sattığım kişiden almış. bak cümbüşe gel şimdi:)

  benden alan yavşak al-satçı, arabaya güzel bir boya çektirip, o kadar şeyi eksik söyleyip koymuştu tekrar siteye ve çok kısa bir süre içinde satılmıştı tekrar bizim yadigar.

  x bey ilanı görünce, anında arabayı görmeye gidip, beğenip, kaporayı vermiş. bir ekspere götürmüşler, 3 parça boya bir parça değişen demiş eksper efendi. motor da iyi filan deyince bu gaza gelip almış direk arabayı. ha bu arada x bey seçmiş eksperi.

  (burada eksperler ile alakalı bir not açayım. ikinci el piyasasının içinde olan tüm galericiler, al-satçılar ve eksperler birbirini tanır genelde. yani tarcanlar gibi çalışmaz her yer. bu üç grup da birbirinden ekmek yer. )

  neyse. x abimiz mutlu mesut aracını aldıktan bir süre sonra eski komşumuzu ziyaret edince, bizim komşu demiş ki "oo hayırlı olsun x efendi, bu bizim drogo'nun babasının arabasıydı." x bey plakayı değiştirmediği için tanımış komşumuz.

  kaça aldın, nasıl oldu filan derken, bu x abimiz demiş ki, "ya şu drogoyu bir arasan da, en azından bizim bilmediğimiz bir şey varsa söylesin. içimiz rahat eder."

  noldu sonra? ben bu adama biraz acıyarak, biraz da gülerek sel olayını, tüm değişenleri, patlak airbagi, döşemelerin boku yediğini filan anlattım.

  adam önce "yapma yaa.. ama eksperde niye çıkmadı bunlar? ama satan kişi bunları söylemedi bize?" ile başladı, sonra hayatımda hiç duymadığım orijinal küfürlerle devam etti. ama nasıl saydırıyor al satçıya...

  "düzenbaz şerefsizler. ahlaksızlar. hakkım haram zıkkım olsun" filan da ekliyor sık sık. ben de "abi üzme artık kendini olan olmuş, motor çok temiz en azından." filan diye adama moral vermeye çalışıyorum. "sikeyim motoru" diyor. ne dicek başka zaten? :)

  bakın esas olay bu değil yalnız. bu komik kısmı çünkü. aperatif sadece.

  şimdi asıl trajik sahneye geçiyoruz. şahsen benim, bu milletin neden iflah olmayacağını anladığım o inanması güç sahneye.

  bu telefon konuşmasından yalnızca 2 gün sonrası...

  x bey aracı siteye koymuş.

  "yalnızca 3 parça boya 1 parça değişen dışında nokta hatasız. alan dua eder."

  bonus: üstelik aldığı fiyatın tam 6 bin lira fazlasına koymuş aracı.

  alın size piyasa :)
 • almanya’da olsa yol kenarına hayrına bırakılacak, ağır hasar kayıtlı, en az 20 bin tl trameri olan, 200 bin kmye merdiven dayamış 10 yaşındaki otomatik corsalara 100 bin tl fiyat çekildiği piyasadır. piyasayı bu hale getiren al-satçıların da, galericilerin de, ama en başta sıfır araç almayı imkansız kılan süper hükümetimizin de allah belasını versin. evet alman beni kıskanıyor, kendisinin ürettiği 10 yaşındaki aracına 15 bin euro para bayıldığım için.
 • geçen hafta 240.000 kilometredeki 2013 model dacia arabayı 38 bin liraya satmıştım.

  şimdi malum siteye tekrar baktım ve kendi arabamın ilanını gördüm.

  kilometreye 94.000 yazmışlar ve fiyata 50 bin lira demişler.

  birde hiç hata boya değişen yok yazmışlar. kısaca yalan söylüyorlar. milleti dolandırıyorlar.

  sorsan müslümanız abi derler.
 • 10 gün önce aracımı sattım piyasaya göre gayet uygundu ilanın 2. günü gitti.alan kişi sözde aile arabası yapıcak pikniğe falan gidicekler anlattı da anlattı bir hafta sonra malum sitede 5 bin ekleyerek ilan açmış başka sözüm yok.
 • herif corsaya dandik demiş diye biri gelip anasına sövmüş. herifin kutsalına bak corsa. akdjsjjsjs fıkra gibi lan dandik corsacilar öfkeli ajdjjssj corsa kırmızı çizgimizdir.