şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
3562 entry daha
  • bütün "zamanla fiyatlar düşecek." diyen alıklar toplanmışlar tespit kasıyorlar. aynen zamanla düşer düşmesine de 130 bin liraya 5 yıllık araba 5 yıl sonra düşer 100 bin liraya. o zaman da 100 bin liraya 10 yıllık araba almış olursun. bu ülkede neyin fiyatı düştü de ikinci el arabanın fiyatı düşsün? millet de enayiydi zaten 200 binlik araba alıp 5 6 yıl kullanıp size 100e bıraksın.
  • edit: alttaki arkadasa ithafen sormak istiyorum.
    galeriler şuan sinek avlıyor. filo kiralamalar durmuş durumda. geçtiğimiz 3 aydır devlet memurundan tut cafe işletmecisine kadar herkes asli işinden ayrı al-satcılık yapmaktaydi. tüm bu kişiler ellerinde bulunan ihtiyaç fazlası arabaları ne yapacaklar?

neyse ki herkes sen gibi seviyesiz değil de düzgünce pazarlık yaptığında hemen küfretmiyor.
    ....

daha önce yazdığım noktaya ilerleyen piyasa. zaruret nedeniyle araç alma gayesindeyseniz tavsiyem şu, son 10 gündür takip ettiğim araçlara siteye yazdıkların fiyatın yüzde 15 hatta 20 altında bedelle mesaj atıyorum. ilk birkaç gün dönüş yapan olmadı fakat geçtiğimiz iki gündür birer birer hepsi dönüş yapmaya başladı ve teklif ettiğim fiyattan satmaya razılar. bu sebeple gerçekten almaya niyetli iseniz beğendiğiniz araca sitedeki fiyatların altında tekliflerde bulunun evet kimse şu an satmıyor fiyatları düşürmüyor fakat gerçek alıcı çıktığında nasılda satıldığını göreceksiniz.
  • firmaların virüs nedeniyle üretimi durdurmalarından dolayı önümüzdeki yaz aylarında daha da coşacak piyasadır. elinizin altında aracınız varsa ona çok iyi bakın.
  • piyasanın al-satcilarini, yalancılarıni,tokatcikarini,namussuzlarini fiyat anlamında şu ana kadar virüs de durduramadi gibi.bakalim temmuz , ağustos ayı işin rengi belli olur .piyasada üretim yok, dünya her anlamda felç .üreticiler ürettiklerini satmak zorunda ama para istenen miktarda yok (gelişmekte olan ülkeler) devlete vergi lazım ee satış yok o zman ötv indirimi gelebilir .gelirse sıfır piyasa 20-30 lira iner .ikinci el de bir o kadar düşer.temennilerim umarım gerçekleşir de asıl ihtiyaç sahipleri araç sahibi olur
  • almayin aq zorla mi aldiriyorlar. birakin got gibi kalsinlar
  • firmalar üretimi durdurdu yazın coşacak diyenler var !

nah coşar !

izmir aydın karayolu kenarında evim yoldan geçen araba sesinin hiç bu kadar azaldığını hatırlamıyorum.

vatandaş işinden gücünden olmuş dışarıda doğru düzgün insan yok milyonlarca insanın sınavı mülakatı okulu ertelenmiş.
    un gibi birçok temel gıda maddesinin fiyatı %50 artmış.

bu ortamda ısrarla araba alınıp satılacağını düşünüyorsanız birşey demiyorum ...
  • evden çıkmıyoruz zaten amınıza koyim sizin boklu arabanızın. 2014 model i20 ye 90 bin çekenlere de kafam girsin.
  • piyasanın dengeleneceği günü bekleyen kardeşlerimin hayali neydi? markaların bol bol sıfır araç getirip 2 el fırsatçılarına küsküyü vermesiydi. nisan gibi sıfır araç bolluğu yaşanacak insanlar 4 tekere doyacaktı. hatta batmasını istediğimiz müteahhit emlakçı galerici tayfasından biri elenmiş olacaktı. gerçekler böyle olmasa da beklenti buydu insanlarda. bir virüs çıktı bütün tedarik/üretim/lojistik/tüketim ağı sekteye uğradı. yenisi gelmeyen malı eskisi değer kaybeder mi siz iyi misiniz gençler?

corona krizi sürüyorken değerlendirme yapmak sağlıklı değil. yollar hiç olmadığı kadar boş millete nakit lazım ucuza satacak falan bunlar boş iş. bu şartlarda insanlar daha az harcamaya ve elindekileri tutmaya çalışırken borçlarını da ötelemek için elinden geleni yapacak. bir şekilde paraya ihtiyacı olup da aracını ucuza satmak isteyen olursa bunu piyasadaki çakallar kapar zaten adamlar sıfır arabaları bile çekti bayilerden, siz cebinizdeki üç kuruşun hesabını yaparken adamların ölü yatırım yapabilecek kapasitesi olduğunu unutmayın.

bir şekilde hayat normale döner insanlar çalışmaya yollar dolmaya devam eder ama bu fiyatlar zor düşer benden söylemesi.
  • 28 ocak tarihindeki durumu burada yazmıştım. (bkz: #101184590)
    o tarihlerde bayilerde sıfır araç yoktu falan filan.

güncel durumu ise, en düşük fiyatlı ilan 129.800tl.
    görüldüğü üzere düşmeyen aksine artan piyasadır.
  • kızsanız da ağlasanız da daha da artacak piyasadır. şu an otomotivde birçok ülkede üretimler ya durdu ya çok yavaşladı. bu demek oluyor ki önümüzdeki 6-7 ay yeni araç tedariği çok kısıtlı olacak. türkiye’nin araç alımı da az olduğu için üstü çizilecek ilk ülkelerden olacak. en iyi ihtimalle şu andan euro %10 zamlandı iki hafta önceye göre. merkez bankası tl basmak zorunda kalınca bu ne kadar daha artacak hep beraber göreceğiz. haydi daha artmadı diyelim ve imkansızı isteyelim. zaten gelmeyecek araba en az %10 zamlandı bile. kaldı ki aylarca yatan fabrikaların fiyatlara zam koymadığı ve euro’nun o 6-7 ayda daha fazla artmadığı bir senaryodan bahsettiğimizde bu oran var. dolayısıyla 6-7 ay sonra ne olur kimse bir tahmin yapamaz şimdiden. bir uzun bir süre yeni araç gelmezse ikinci elci ne çekerse bir süre eyvallah demek zorundasın. bu son tüketici için çok sorun olmaz belki toplu taşıma kullanır, belki bir süre araç almaz ancak almak zorunda olan işletme sahibi de bu karaborsadan nasibini alacak. tahminim fiyatların kısa vadede (1-2 aylık süreçte) minimum %10 uzun vadede (1 yıllık süreçte) yine minimum %30 artması yönünde. maksimumların ucu açık zira belirsizlik artmakta. adettendir ytd. hatta bu dönemde zaten yt olabilecek bir beklenti yazmak imkansızdır. kötüye gideceği muhakkak ancak oranı muamma.
9697 entry daha