şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
7543 entry daha
  • geçmişte yazdım yine yazıyorum:
    yillik 600 bin 700 bin aracın satıldığı 0 aracın fiyatını;
    1- üretici
    2- gümrük tarifeleri (dolayısıyla bakanlık)
    3-odd (otomotiv dist.dern.)
    4- ana dağıtıcı
    5- bayii
    6-paralel ithalat yapan galeriler.

yıllık 2.5 , 3 milyon adet satışın olduğu 2.el aracın fiyatını : sadece ve -özelikle oto pazarı kaldırılan 5 milyonluk başkent ankaranin- tek belirleyeni; sarı site.

başka sözüm yok hâkim bey!
  • bmw alacağım diye çıktığım yoldan renault symbol alarak ayrıldım. fiyatlar o kadar hızlı yükseliyor ki elimdeki birikimim pula döndü resmen. tüm parayı megane gibi bir arabaya gömmek yerine daha hesaplı, geçmişini bildiğim 2.el -her ne kadar kalite, konfor vs konularda sınıfta kalsa da- bir araç aldım, birikimimde elimde kalmış oldu(züğürt tesellisi de denilebilir).

şöyle örnek vereyim, 2010 yılında yaklaşık 10 maasimla 6 yaşında ford focus ghia(full diye tabir edilen model) almıştım. bugün yine yaklaşık 10 maasimla yine 6 yaşında renault symbol alabildim. üstelik bizim enişte bu arabayı aldığında "bu tenekeye niye bu kadar para verdin ki!" demiştim. bilmiyorum allah'ın sopası mi, basimizdakilerin beceriksizliği mi, piyasaya dolusan çakalların pislikleri mi. ama bildiğim birşey var ki bu devran böyle gitmez.
  • bu piyasa bana garip şeyler öğretti, mesela son yıllarda trafik kazaları azalmış olmalı çünkü satılan arabaların çoğuna saksı düşmüş, jelatin çıkartırken kaput boyası kalkmış vs. hep bir şanssızlık. bir de her araba süper, ağır bakımları yapılmış, lastikler yeni rutin bakıma falan gidiyor maşallah ülkede herkes arabasına bebek gibi bakıyor :d birde değişensiz boyasız ağır hasar kayıtları var herhalde sigorta şisirmesidir o da.

tanım: insanların sattığı arabaları piyasadaki en iyi araba muamelesi yaparak sattıları iğrenç piyasa.
  • 50-70 bin bandında hatchback şehir içi temiz araç arayanlar için;
    astra h, civic sport, punto, i20, clio 3, focus, fiesta, corsa ve almera seçenekleri var.
    benim tercihim civic sport olur ama 75 bin tlyi zorlamak lazım.

50-70 bin bandında sedan temiz geniş aile arabası arayanlar için;
    focus 2009-2011 tdci, mondeo, avensis, vectra c, megane 2, pejo 407, lancer, laguna2, astra ve nissan primera'dır

focus'un biraz daha model yılı iyi 2. eli hızlı fiyatına göre yeterli donanım güvenliğe sahip olduğu için tercih edebilirsiniz km 180 bin civarında olur bu fiyat aralığında.

vectra c konfor donanım olarak focus'dan iyidir yedek parça sıkıntısı yoktur satması kolaydır elektronik arıza verme riski vardır
    (her yeri sensör aracın) pahalıya patlamaz yağ yakıyor diyenler yanlış yağ kullandığı için adı çıkmıştır! gri kapaklı ecotec motor lpg ile uyumludur az yakar.

megane 2 ve astra ekmek gibi satılır elinizde patlamaz çabuk satılır servis ağı geniştir.

nissan primera güvenli konforlu motoru uzun ömürlü eksi olarak çirkin ve yedek parça sıkıntısı vardır büyük şehirlerde sıkıntı olmaz katlanırım diyorsanız alabilirsiniz 2. eli yavaş gider.

pejo 407 biraz nazlıdır temizini bulmak ve ha deyince satması zordur.

avensis iyidir hoştur tank gibidir ama 2000 cc motoruna lpg uygun değildir benzini içer.

mondeo temiz bulunursa memnun eder.

laguna faz 1 ve 2 olarak ikiye ayrılır faz 2 makbul olanıdır konfor donanım güvenlik iyidir, yılına göre ağzına kadar doludur elektronik el freni gibi vs vs.
    elektronik arıza çıkarma riski fazladır iyi ellerde sıkıntısı giderilir sedan değildir ama geniştir.

60-70 bin arası temiz linea bulabilirsiniz model yılı yüksek olur motoru güzeldir ama kalitesiz bir araç fazla birşey beklemeyin orası burası soyuluyor boyası atıyor bu fiyat aralığında ki modellerde.

bu fiyat aralığında ayağımı yerden kessin nefes alsın yeter diyorsanız clio symbol var ama önermiyorum arabada can taşıyoruz!

2008 üzeri lancer iyi bir araçtır parça sıkıntısı yoktur motoru uzun ömürlü mekanik ve elektronik olarak sağlamdır küçük şehirlerde usta sıkıntısı olur aldığınız araç temiz ise satması kolaydır modifiye ye uygundur araçı apacilerden almamaya özen gösterin! nede olsa onun adı köpek balığı.

2006 öncesi vtecler fiyatını hak etmiyor araç donanım ve konfor fakiri bu araçı almak isterseniz de ölüsüne 70 bin çekerler alacağınız araçta muhtemelen apacilerin tecavüzüne uğramış bir araç olur, artı olarak motor ve elektronik sorun çıkarmaz ama temizi 80 bin tldir.

şimdi 40-50 bin bandındayız
    temiz sedan araç arıyorsanız nissan almera, megane 1 ve lacetti.
    2000 model astra, polo klâsik, kestane kasa corolla ve civic 1.6 ieslerden uzak durun temizi yok baş ağrısı yaparlar 50 bin verilmez bunlara lacetti ve almera almak daha mantıklı.

30-40 bin
    mitsubishi carisma sağlam araçtır motor mekanik sorunu pek olmaz karoser volvo tesislerinde üretilmiş kasası hayvan gibi sağlamdır yukarıda almayın dediğim araçlardan çok iyidir eksi olarak yedek parça sıkıntısı vardır küçük şehirlerde, istanbul izmir'den hepsini 2 gün içinde temin edebilirsiniz, istanbul'da sırf bu araç ile ilgilenen mitsubishi carisma ferdi diye iyi bir arkadaş vardır.
    kronik sorun olarak iç mekanda bazı plastik parçaları zayıftır ve rolanti dalgalanması meşhurdur.

nissan primera 99-2001 35 bin bandında d segment iyi bir araçtır konyalılar bu araçın hastasıdır yedek parça lazım olursa konya'dan 2 gün içinde temin edebilirsiniz.

20-30 bin
    honda euro civic.
    96-2000 yıllarında üretilmiş mekanik elektronik honda, karoser rover olan bir araçtır. yılına göre donanımı iyidir tofaş uno tipo gibi araçlar yerine euro almak daha mantıklıdır, mekanik olarak değil karoser olarak yedek parça sıkıntısı vardır.

10-20 bin
    tofaşın ölüsünü alırsınız.

türkiye'de araç almak emekçi kesim için çok zordur yıllarca kıdım kıdım para biriktirip adam gibi araç alamazsınız, alacağınız araçta 15 yaşında olur.

edit: beklemeyin fiyatlar asla düşmez.
  • %50 indirim gelecekmiş, clio 80bin olcakmış falan.

aq götümden çıkan gaza bile vergi geldi gelecek neredeyse, millet ötv inecek diye hayal kuruyor.

yıllardır aynı muhabbet. indi inecek, satamıyorlar, sike sike düşecekler, sektör batmış... 2 yıl önce aynı muhabbeti yaptığınız arabalar 20bin'den 60bin'e geldi. 6 ay sonra da 70 falan olacak böyle giderse.

bekleyin aq. ötv zammı gelince görücem ben burayı.
  • ekşicep görsel

sike sike düşüreceksiniz.
  • 5 gün önce sattığımız aracı alanın üstüne 10 bin lira fazla yazıp temizleyip ilana koyduğu piyasadır. meğer adam galericiymiş.

biz piyasasından verdik bu konuda bir üzüntüm yokken bu insanların durup dururken fiyat yükseltmesi ve bu halindeyken de koşa koşa bu aracın bu fiyattan alınacağını bilmem biraz koydu tabi.
  • (bkz: #109550278)
  • güzel kara para aklandığını düşündüğüm piyasa.
493 entry daha