şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
7577 entry daha
 • hemen hemen tüm bayilerin sitelerinde, fiyatlar güncelleniyor yazmakta.yine sıfır araçlara ortalama 5-10 bin lira zam gelecek.

  fiyatlar düşecek diye bekleyenleri üzmeye devam eden piyasadır.
 • inanılmaz bir ivme kazanmış gibi görünüyor.

  1.5 ay evvel 2010 model 1.3 mj linea 178 binde 46 bin liraya aldım şu an emsalleri 53 bin ve üzeri. şaka gibi artmış.
 • insanların ilanlara utanmadan "aracımızın tek kusuru ağır hasar kayıtlı olması" yazabildiği piyasa.

  vallahi bu ülkede yaşanmaz artık.
 • çay ocaklarında 4-12 vardiyasına gitmeyi bekleyen hayatı boyunca araç alıp satmaktan başka kendince "ticari" faaliyette bulunmaya götü yememiş aç gözlü, kolay paranın peşinden koşan anadolu kurnazı tipindeki insanlardan tutun da, bankacılara, muhasebecilere, kadar yine aynı mallıktaki insanların belirlediği piyasadır.
 • bundan 2 küsür yıl önce doların 4 tl olduğu zaman 10750 dolara bir araç aldım. 500 dolara lpg taktırdım ve araç 11250 dolara mal oldu. dolar şimdi 7 tl olsa 78750 tl ediyor. doların enflasyon farkını aracın yıpranması gibi düşünerek es geçiyorum. peki bu araç şu an kaça satılıyor 82binden pert araç satmaya çalışanlarla başlayıp 100bine kadar çıkıyor. benim gözümde aracımın ederi ne? 75bin. peki ben bu ilanları görünce 75bine satar mıyım? satmam.

  satılmaya çalışılan araçların ortalamasını alırsak 85-90 bin ediyor. 11250 dolara aldığım aracı o fiyatlara satabilmek için doların 7,5 -8 bandına çıkması gerekir. dolayısıyla araba alacak olsam ne yapardım? paramı dolarda tutar(tabi devlet %1 vergi alıp, bir de bozdururken ettiğiniz zararı göz ardı ederek) dolar 7,5 - 8 olduğunda bozdurur bahsi geçen araçları alırdım. zaten fiyatlar şişmiş daha artacağına ihtimal vermiyorum. artsa bile zor satarlar bu dönemde.
 • dün bir satici ile fiyatta anlaştik aracı satın almam için gün verdi bana. bende bilet aldım güvenerek.akşama doğru bir mesaj attı . motor ustasi niye bu fiyata koyuyosun daha fazla eder demiş. sonra vazgecti fiyata 13 bin kadar ekledi.

  ilk başta koyduğu fiyat aracın 3 ay önceki fiyatının 2 katıydı. üstüne de fiyatı güncelleyip 13 bin daha ekledi. eminim ki bi 15 daha eklese yine alicisi çıkacak .

  kendi kendimize sari site deyip duruyoruz burda. tüm suçu sari siteye atiyoruz .

  bir internet sitesinin nasıl bir suçu olabilir? millet kaypak olduktan sonra sarı site ne yapsın mavi site ne yapsın .

  ötv indirimi için bekleyenlere de bir tavsiye vereyim ; adam 1 saatte fiyati 13 bin yukari cekti. 1 ay sonra artık araç alabilecegimizi hic zannetmiyorum.
 • yaklasik 7 gundur araba bakiyorum.begendigim arabalardan 15 tanesi favorilerimde .ancak bir haftadir hic biri satilmadi.bazilari ilani silip tekrar yukluyor ayrica iki arac da surekli bilmem kim beye opsiyonlaniyor.her ne kadar fiyatlar artmis olsa da ben dahil o kadar alici yok.2014 trend model fiestayi 120 bine ,2018 modwl poloyu ise 190 bine opsiyonlamis galericiler var.ama inandiriciligi yok tabi.
 • iki arkadaş ciddi anlamda satmak üzere araçlarımızı piyasa değerinde sarı siteye koyduk ve telefonlarımız 1 haftada 2-3 kez falan ya çaldı ya çalmadı. mesaj atan bile yok doğru dürüst. öyle piyasası olmayan araçlar da değiller hani.
  ya millet ötv indirimi olacağına kendisini fazla inandırdı ya da kimsede araç alacak para kalmadı, bilemedim.
 • size geçen haftaki satış hikayemi anlatayım.

  gerçekten çok iyi durumda olduğunu düşündüğüm, 30bin kilometrede olan 2016 model ford fiesta arabamı online teklif verip 2-3 saatte parayı hesaba geçirdiğini söyleyen birkaç şirketten fiyat alarak 10 bin tl yukarısına malum sarı siteye koydum. ilana da ilk sahibinden yazdım tüm bakımların yetkili serviste yapıldığını istenen servise gösterileceğini falan da yazdım.

  galericinin aldığı fiyatın 3-5 yukarısı malum sarı sitede makuldü. üstelik pazarlık adettendi.

  ilanı koydum eşe dosta da haber verdim. dedim ki ilan bu eşe dosta yayın. tamam dediler. sonra birkaç tanesi geri döndü. dedi ki fiyat yüksek. tamam dedim. fiyatı 30 dakika içinde 5000 tl aşağı çektim. millet deli gibi favorilere ekliyor kimse aramıyor.

  sonra biri aradı bir şeyler sordu. 2000 tl trameri vardı. dedim ki kazanın resimleri var. mal bir taksici geldi arkadan vurdu servise gittik servis tamponu onardı. başka bir şey yok. yetkii servis bu. ford logosunu bile değiştirmiş. 500 tl logo 600 tl işçilik. kaza resmini de attım. gerçekten ama gerçekten bir şey yok. ford logosu da resimlerde duruyor. adam döneceğim dedi dönmedi.

  akşam biri aradı. dedi kazası olmasa iyiymiş. bak arkadaşım dedim. bu araba 4 senedir bende. kaza dediğin şey tampona vurma. ben dedim istesem onu servise götürmesem senin ruhun duymazdı. sana dedim kim hatasız bilmem ne diyorsa elbet böyle ufak tefek sorunlar yaşamıştır dedim. kaldı ki kazada hakikaten bir şey yok. olay benim yetkili servis takıntımdan kaynaklanıyor.

  neyse 2 telefon görüşmesinden sonra başlarım dedim böyle işe. aynı akşam parayı 2-3 saatte hesaba geçiren yerden randevu aldım. şansıma sadece 9:45 vardı. 15 dakika erken girdim. adamlar net 45 dakika expertiz yaptı ve aracıma makul bir teklif yaptı. bu teklif benim sarı sitede satmaya gönlümün razı olduğu fiyattan birazcık yüksekti bile. hemen kabul ettim sattım. saat 11:55 de para hesabıma geçti. 12.05 de imzaları atmış olarak noterden ayrıldım.

  eve taksiyle dönerken telefonu çıkardım ve çok büyük bir keyifle malum sarı siteden ilanı sildim.

  inanın aynı parayı teklif etseler orada da verirdim. adam benden aldığı arabayı eminim ki hiç bir şey yapmadan 10 bin tl ekleyip satacak. bu hangi fiyat? benim malum siteye koyup sonra 5bin tl indirdiğim pazarlık yapılır dediğim fiyat.

  size önerim şudur. ev olur araba olur. içinize sindiyse süreci uzatmayın. düzgün ilanlar dürüst satıcılar birkaç saat içinde kaybolur. hayırlı işlerde acele etmek icap eder. bir de acele işe şeytan karışır derler ama bu ikisi farklı şeylerdir.

  ha bir de 60 binde 80 binde 100 binde. hatasız. çizik bile yok. garaj arabası. geçiniz bunları. sen 80bin kilometre yol git arabanda en ufak bir kusur olmasın. olabilir mi böyle bir şey. ama olabilir. yetkili serviste değil de sanayide toplatırsan olur. tramersiz. hayırlı işler.

  bundan 7-8 sene önce de benzer bir satış süreci yaşamıştım. yine aynı şekilde arabamda kullanımdan kaynaklı odak tefek kusurlar var. çizikler vs. millete gösteriyorum of puf ediyor. vazgeçtim satıştan. verdim servise. dedim ne gerekiyorsa boya pasta cila. elinden geleni ardına koyma dedim. ne kadar masraf varsa çıkar. tamam dedi. yaptılar. araba yepyeni oldu. birkaç ay sonra yine satmaya karar vermek zorunda kaldım. bu sefer satışa koydum 2 günde gitti. şunu anladım. alıcı aracı alırken kusur görmek istemiyor. varsa kusurları kapat ya da söyleme. buna ikna oluyor. olmak istiyor çok net. garip bir psikoloji. garp bir pazar. anlamıyorum.
 • yeni normale göre araba fiyatları artmadı, cebimdeki para para olmaktan çıktı sanırım. önce araba satanlara kızıyordum ama yavaş yavaş idrak ediyorum. kişisel bir devalüasyon yaşıyor olabilirim ancak ehönömi çok iyi.

  bu fiyatlara kızmaktan vazgeçtim cunku ben telefon da alamıyorum. konsol da alamıyorum. başka bir şey de alamıyorum. tatile de gidemiyorum. elimdeki arabayı 6 ay önceki fiyata satıp 3 telefon alacaksam niye satayım ki 3 telefon fiyatına. 3 telefon fiyatına şimdi 2 telefon alıyorsam ben de ona göre fiyat belirlerim.

  krediler düştü diye neden ben ucuza daire kapatayım ki? ben satıcı olsam ben de bindiririm fiyata. tüm bunlar olurken degerlenecek malı olmayan gariban da siki tutar.

  piyasayı şişirenlerin suçu yok. kriz algısı tam da böyle bişeydir işte.
471 entry daha