şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
 • 2018 mayıs ayında 61.000 tl'ye aldığım 2015 1.2 tsi otomatik benzinli vw polo aracım an itibarı ile 110.000 tl. sıkıntının boyutunu farklı bir dil ile anlatmam gerekirse evine ortalama her ay 10.000 tl maaş giren bir hane bir vw polo için her ay 3000 tl koysa (ki bu rakam toplam paranın üçte biri) ancak 3 yıl sonunda bir vw polo araç alabiliyor. rakamlar gerçekten akıl alır gibi değil, farklı bir dille yine anlatmam gerekirse araç aldığımdan beri her ay ortalama 2227 tl para getirmiş (kur enflasyon vs bağımsız olarak) biriktirmeye kalksam inanın beceremezdim, kaldı ki ülke ortalamasına göre gelirim hiçte fena değil. şimdi benim aracımın değeri arttı diye sevinmem mi lazım ? tabiki hayır. yeni bir model veya biraz daha güçlü donanımlı bir araç almaya kalksam arada ödeyeceğim makas fiyat bütçemi yerle bir edecek kadar fazla, aldığına karşılık gelen benim verdiğim emek ile örtüşmüyor, geriye de bize öylece düşünmek kalıyor.
 • ne yazık ki memlekette orospu çocuğu bol.

  hanıma araba bakıyoruz. istediğimiz modellerden kesemize göre olanları bulduk, cumartesi tüm günü buna ayırdık, 5 tane araba bakacağız. evden (kartal'dan) çıktık, önce gebze'ye gittik. oradan da esenyurt'a gideceğiz. ilanında "hatasız boyasız" yazan bir araba var, ona bakacağız. bir galericide. adamlara sordum, arabanın orada olup olmadığını, showroom'da olduğunu söylediler. tam 1.5 saat yol gittik, o da ne? araba showroom'da değil. ee araba nerede? kaportacıda. ee hani araba "hatasız boyasız"dı? yok işte bilmemneresinde çok ufak bir boya varmış da, öyleymiş de falanmış da filanmış da. tamam da arabanın her yeri darma duman? kapılardan birinde göçük var. iki tampon da kırık. her yer çizik. daha da kötüsü, aracın sigorta kutusu darmaduman olmuş, her kablo bantlanmış, kesilmiş eklenmiş. üstüne ön koltukların altından arka tarafa hava üfleyen havalandırma kanallarından birisi yok. ee hani arabada hata yoktu? ya bunlar hep olurmuş, yıkarken çıkartılırmış.

  sonra başka bir yere gittik, bu sefer istinye'ye. söyledikleri araba bir gün önce satılmış. sabah sormuştum, araba orada mı diye, burada demişlerdi. ee ben o kadar yolu neden yapıyorum?

  velhasıl, memlekette gerçekten orospu çocuğu çok bol.
 • işin ürkütücü yanı araçların o ya da bu şekilde bu fiyatlara satılabiliyor olması...(bknz.aralık ayında ikinci el satışının tüm zamanların rekorunu kırdı)

  hal böyleyken bu araçları satın alan zat-ı muhteremler de aldığı fiyatın altına satmayacağına göre..el birligiyle ırzına geçtik piyasanın haydi hayırlı uğurlu olsun!
 • bazı şahsiyetsizler için deneme tahtası olan piyasadır.
 • tam bir balon piyasadır devletin ötv indirimi ile sıfıra teşvik edeceği gün gelmeden de balon patlamayacak. ulan devlet %50 ötv indirse şimdiki ötvden daha fazla kazanır 2.el araç satımında devlet 5 kuruş kazanamıyor e neden yapmıyorlar bu indirimi peki ?
 • çakılan petrol fiyatlarına inat benzin pompa fiyatlarını sabitleyenlerden ötv indirimi beklemeyiniz boşuna.. galericiler sıfır araçları niye toplamış olabilir hiç düşündünüz mü? ne demişler, yerin kulağı var..
 • geçtiğimiz haftasonu abimle araba baktık. renault fluence 2015-2016 model arabalara 120-140 bin tl istiyorlar. 2018 toyota corolla 125 bin, 2014 jetta 130-150 bin. inanılmaz bir fiyat saçmalığı var. jetta ile fluence fiyatının neredeyse aynı olması mantıklı mı? ayrıca ilana 150 yazdıysa biraz konuşarak 10 kağıt düşürmek mümkün çünkü herkes fazla yazmaya alışmış. vallahi bizim milletimizden adam olmazm. umarım ötv indirimi tarzı birşey olurda bu simsarlar patlar.

  edit: ülkede yılın her günü dolu yağmış haberimiz yok.
 • nisan ayında bayiilere siparişler gelecek ve ikinci el otomobil piyasasında düşüş olacakmış.bu kur bu şekilde yükselmeye devam ederse öyle bir şey olmayacaktır.yakında sıfır piyasası da uçar ,ikinci el piyasası uçmaya devam eder.eğer araç almayı düşünüyorsanız beklemeyin derim.
 • bu piyasanın ralli yapmasının iki tane açık ve net sebebi var. boş yapmanın alemi yok. yazıyorum aşağıya.

  1-galerilerin sıfır araba için minimum 3 ay sonraya gün vermesi. araba sahibi olmak isteyen insan doğal olarak oturup beklemiyor. gidiyor alıyor arabasını ikinci el piyasasından. bir iktisat gerçeği: talep artarsa fiyat artar.

  2-döviz 2018'de o çılgın yükselişi yaptığında gıdadan giyime her yerde enflasyonun ateşini yaşadık. 10 liraya aldığımız peynir 20 lira oldu, 50 liralık gömlekler 100 lira oldu birkaç ay içinde. ama araç fiyatları öyle bam diye yükselmedi. hafif hafif yürüdü yukarı doğru. sıfır araç arzının ve arz hızının düşmesi de ikinci elin fiyatını uçurdu.

  benim fikrim piyasada balon falan yok. sadece hafif bir şişkinlik var. taş çatlasa %5'tir o da. balon var diyenler, şöyle bir şey söyleyeyim size, farz edin ki bir şey oldu arabaların fiyatı %10 düştü. sizce talep aynı şimdiki gibi mi kalır? yıkarlar o 2.el piyasasını. 3 günde de eski fiyatına geri gelir araçlar.

  euro'nun 7 lira sınırını aştığı bu günlerde araç fiyatlarının inmesini beklerseniz daha çok akbil basarsınız.

  galericilere ve al-satçılara bulaşmadan bulabiliyorsanız gerçekten kendi aracını satan birinden alın derim aracınızı. fiyatlar biraz düşsün öyle alırım kafasını 1-1.5 sene önce 50 bin liralık araç için yaşayan adam şu an 85 bine alamıyor o arabayı.
 • özeti şöyledir:

  “kocaeli tarcanlar ekspertizden herkese selam arkadaşlar ben sami, bugünkü aracımız gebze’den geliyor birazdan sizlere göstereceğim gibi araç şasisinin ön bölümüyle arka kısmı birbirinden farklı yani araç şasisi ortadan yapıştırılmış ve farklı araçlara ait şasiler birleştirilmiş”

  “200.000 tl urfa’dan 45.000 km’de sorunsuz 2015 model polo. aracın tüm bakımları yapıldı 200.000 tl. aracın ilk sahibiyim 200.000 tl. değişen boya yoktur 200.000 tl. pazarlık payı olmakla birlikte gerçeklikten uzak teklifler dikkate alınmayacaktır 200.000 tl. takas kabul edilmez 200.000 tl”