• 2 sene önce 53 bin liraya aldığım clio’ya o para bu tenekeye verilir mi diyen arkadaşım benim aracın aynı model aynı paketini şimdi 103 bin liraya aldı. öyle bir piyasa işte.
  • evet arkadaşlar şöyle bir durum var. birazcık durumu özetleyeceğim size.
    şuan kullandığım arabayı satıp skoda superb almaya karar verdim. 2020 model prestij paket + sunroof ve metalik renkli bayii bana 310 bin tl dedi. tabi ki az para değil bundan iki yıl önce o paraya en kral mercedese binebilirdik. neyse bayii 3 ay sonrasına sipariş geçebiliriz dedi 5 bin tl kapora verip 3 ay sonra araç için beklemeye davet etti. sonra kafamda deli sorular. hanımefendi'ye şunu sordum; sipariş yoğunluğu mu var yoksa üretim mi az bu neden böyle oldu? cevap; siparişlere yetişemiyoruz hemde pandemiden dolayı biraz üretim azaldı. tamam dedim. ben alacağım o arabayı peki test sürüşü yapabilir miyiz? cevap; hayır efendim test arabımız yok 2 ay önce satıldı :) tamam dedim en azından müsait bir zamanınızda uğrayım araca yakından bakıyım. cevap; showroomda hiç aracımız yok malesef :) sıfır araba alacaklar şuan bu durumda ki ben daha iyi durumdayım. 5 ay sonrasına sipariş geçenler var. araba yok ortada.

peki neden böyle bişey var şuan ülkede? onuda size açıklayacağım. çok ünlü filo kiralama firmalarının %60'ı neredeyse galericiliğe döndü. devlet geçen yıllarda bu filo kiralama firmalarına ambargo diyebilecek bir seviyede vergi koydu ve hepsi dolaylı yoldan sektör değiştirdi. şimdi ne mi yapıyorlar? bayilerden trink para ile tüm araçları kendilerine çektiler. bayiiye gelen 20 tane araçtan 15'i bunlara gidiyor ve piyasayı domine ediyorlar.

dipnot; skoda superb 2020 model prestij paket sunroof 310 bin tl bayii fiyatı, sahibinden fiyatı 380 bin tl yorum bu kadar.
  • bir ay önce elimdeki tl nakit para bir işe yaramıyor durduğu yerde eriyor diye aracı değiştirdim. önceki hem küçük geliyordu hem de biraz masrafı vardı. 40 bine benimkini sattım borçlanmadan 110 bine yeni aracı aldım. alırken kaskoyu 122 bin üzerinden yaptırdım. bir ayda kasko 132 bin olmuş. şimdi aracın piyasası 130 civarında.

pişman değilim. aracın piyasası isterse 50 bine düşsün. bunun iyisini almak için şu an 50 daha vermem gerek. düşerse 20 verir değiştiririm daha iyi. ama bence düşmeyecek. bu girdinin anafikri borçsuz ne alınabiliyorsa onu almak üzerine. ya da düşük faizle borçlanmak. geldiğimiz noktada evi arabası olan sarsıntıda ama hiç evi ya da arabası olmayan için yıkım var.

ara ara bulunduğum fikri buradan yazıyorum. covid öncesi araç alma fikrinde değildim. aynı aracı 90 bine alabilecekken almadım. benim araç da 30 ediyordu. bir arkadaşımın şubatta 150ye aldığı aldığı araç faizle 190a mal oldu ancak şu an 210 fiyatı var. manyaklık yemin ediyorum. neyse ben biraz yatırım amaçlı da düşünerek hareket ettim ama siz etmeyin komplesi yatırım tavsiyesi değildir.
  • enteresan şekilde bazı orta segment kore araçlarının hala ucuza gittiği piyasa. hyundai sonata mesela tek tek arabaların temizliğini bilemem ama geneli ucuz. bu arabalar uzun yolda falan da rahat ettirirler adamı. 10-12 yaşındakiler de 70-80 civarı. bu 2005 sonraki jenerasyon baya hoş.

bir de bunun ikiz kardeşi var. kia magentis. aynı motor, şanzıman , platform falan. o daha da ucuz .piyasası yok herhalde. benzer şekilde chevrolet epica da bakılabilir.
  • göt atmış gitmiştir. araba altından hızlı değer kazanmaktadır. 1 yıl önce 2 araba alacaktık pişmanlığını yaşatmaktadır.
  • kasım '19 dan beri takip ettiğim piyasa. b segmenti arabaların hemen hemen hepsi yüzde elli fiyat artışı ile bir yıl olmadan değer kazandı?! ve hiç geriye gideceğini de düşünmüyorum. fiyat, performansı bütçeye en uygun olanı alınıp, köşeye çekilmesi en güzeli. kafa rahatlatır.
  • galerinin biri hyundai getz için 99bin tl yazmış utanmadan opsiyonlandı yazmış. fahiş kazanılan paralar yetmedi artık milletle taşak geçiyor herifler .

sahibinden com da her gün ilan sayısı yükseliyor. bakalım işin sonu ne olacak.

tanım: mantıklı izahı bulunmayan garip bir piyasa.
  • sıfır aldığım ve 10 yıldır kullandığım arabamı değiştirmek için 2 yıldır honda civic hb manuel vites in ülkemizde satışa çıkmasını bekliyordum. nihayetinde geçenlerde satışa çıktığını öğrendim. bir bayiye gidip alırım düşüncesinde idim. 0 araç pek olmadığından en azından kapora veririm sonrada eylül ekim gibi teslim alırım diye düşündüm. ellerinde ne araç var ne de kapora alıp sipariş geçiyorlar. en erken eylül ayında gelir diyorlar ama kaç adet ve hangi fiyat ile geleceği bilinmiyor. en kızdığım konu ise malûm sitede hangi arada ve hangi fiyat ile aldıklarını bilmediğim galericiler üzerine 35 40 bin koyup satmaya çalışıyorlar. inat ettim bunlara para kaptirmayacagim. yıl sonu bile olsa bekleyip alacağım.
  • kendi aracımı degistirip model yenilesem mi diye bu gün sahibinden e göz attım . adamlar ağır hasar kayıtlı pert vs araçlara 100 -150 bin fiyat bicmekte , arabamın değerini bir kez daha anladım. onlarinki 150 ise benimki 300 eder o zaman
  • venezuella da başkanlık sistemeni geçtiğinde böyle olmuştu. yakında 93 şahin almak için iki çuval parayla bankaya gideceğiz.
hesabın var mı? giriş yap