şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
  • hepsini geçtim; yabancı sitelerdeki ilanlar ile karşılaştırınca, hiç sevmediğim "coğrafya kaderdir" lafını akıllara getiren piyasa.

yabancıda: hasar kayıtsız 2014 polo 10.000 birim para iken.
    türkiye'de: hasar kayıtsız 2014 polo 120.000 birim para.

mercedes s serisi falan bakarsanız, ikinci eli 30.000 para birim olan araçlar türkiye'de 1.000.000 birim paraya satılmakta.
  • geldi gene x ken 2x cilerle baska ulkede 100 ken bizde 1000 ciler.
  • bak kardeşim,

doların sabit tutulduğu, faizin düşük tutulduğu ortamda enflasyon patlar.

hiçbir yerde getiri bulamayan tüketici mal alır. ev araba vs.

bu da fiyatları yükseltir.

araba arzının da düşük olduğunu aklımızda tutarsak, olayın sebebini anlayabiliriz.

olan şu, faiz düşük, dolar düşük, enflasyon yüksek. halk fakirleşiyor. bu kadar basit.
  • geçen kontrol ettim malum siteye göre ocak ayında aldığım ikinci el aracın fiyatı %25 artış göstermiş.
    bu fiyatlara bu arabalar alınmaz, değmez. ama işte insanların acil ihtiyaçları olabiliyor, sanırım bu noktada mecbur kalıyorlar ve yaratılan suni artışın kurbanı oluyorlar. yine de ihtiyaç durumuna göre taksi kullanımı da değerlendirilebilir. (istanbul'da taksi belki daha avantajlı bile olabilir)
  • (bkz: enflasyon)

fiyatlar uçmamıştır olması gereken yerdedir. sıfır araç arzı nerdeyse yok, 2021’de de çok fazla olmayacak gibi görünüyor çünkü otomobil fabrikaları patır patır eleman çıkardı, dolar euro almış yürümüş. dolayısıyla aşağı yönlü hareket etmesi artık imkansız.

pandemi sürecinde tedarikçilerime ödeme yapmak için 495 bin tl’ye sattığım araç şu an 640 bin olmuş. vay aqü.
  • facede bile şu sıralarda aşırı derecede sahibinden ilanlarını yayınlamaya başladılar tanıdıklar.hemde fahiş fiyatlarla 2011 doblo premium 84000 istiyorlar.inşallah ellerinde patlayacak.
  • al-sat'çı pezevenkler ve bunlara uyan bizler yüzünden şiştikçe şişen piyasa.
    dün yanımda arkadaşı aradılar, mercedes c200d'si var, senin aracı 340 bine okutayım diye. (arabanın gerçek değeri 250)
    benim arabanın piyasası 100 bin, 150'ye satarım komisyonumu alırım diye bana da geldi benzer bir pezevenk.
    lan siz kanıyorsunuz diye bu fiyatlar. siktiri çekin almayın bakalım kime satabilecekler bunları. ateş olmayan yerden duman çıkmaz, hiç ağlamayın. satış var ki fiyatlar böyle.
    (çok acil ve hayati bir durum nedeniyle mecburen alıp bu yamyamlara yem olanları ayrı tutuyorum)

edit : almayın dememize sinirlenmiş yine şehzadeler. utanmasa sıçmaya bile arabayla gidecek tayfaya zaten her şey mustehak. sen al kardeşim, ederi 30 bin eden boklu arabalara git 150 bin ver sen. vermeyince rahat edemezsin. dolara karşı değer kaybeden tek para tl sanki amk. yüz yıldır yoksulluktan kırılan gürcistan'da bile böyle sapık değil otomobil fiyatları. kerkenez.
  • yaklaşık bir ay kadar önce 96 bin km'deki 2011 model megane aracımı 92 bin tl'ye satmıştım. sözlükte başlığı görünce malum siteden tekrar kontrol ettiğimde 110 bin civarında ilanlar görüyorum. ben sattığımda muadil araçlardan (model, km, temizlik vs.) en yüksek 95 bin civarlarında ilanlar vardı. acayip bir artış söz konusu. nereye varacak belli değil...
  • al satçı değilim.

arada söylerim bunu. hala al satçılara, galericilere küfredenler var, piyasayı yükselttiğini söyleyenler var. gerizekalı olanları tenzih ederim, onlar burada okumayı bıraksın...

azıcık düşünebilen kişilere söylüyorum. türkiye’nin elinde yüksek miktarda usd olsa ve üretim gücü ile çin gibi sürekli bir şekilde usd bolluğu yaşansa topraklarımızda... al satçı, galerici vb. gibi bir olay olabilir mi? azıcık düşünün yahu. sen gidip elindeki bol miktarda usd ile bmw, jaguar, mercedes i yığdın türkiye’ye. ötv gibi sikindirik ihtiyacın da yok. böyle bir ortamda, yani yönetenlerin vatandaşına orospu çocuğuymuş gibi davranmadığı bir ortamda al satçı vb oluşabilir mi? 2 dakika düşünün yahu çok değil. yine gerizekalı olanları tenzih ederim. onlar için şunu söyleyeyim: bu alsatçılar yok mu... hepsi vatanın batmasını isteyen vatan hainleri. gördüğünüz yerde araçlarını çizin bunların.

sonuç olarak sizin araç alamama sebebiniz al satçı değil. yöneticinin elinde 100 usd var. 50si ile kendini ve yandaşını besleyecek. 40 ı ile zorunlu hammadde ve yiyecek alınacak dışarıdan. 10 u ile de araç.

normal yönetici olsaydı. elinde 300 usd olacaktı. hammaddeye 100 ayıracaktı. yiyeceğe 10. geriye kalan 190 ile de isterse mercedes yığacaktı bu topraklara, isterse iphone vb. al satçı gibi bir oluşum hiç gözlemlenmeyecekti. siz ama odak değiştirip alakasız elemanlara küfre devam... küfrederek piyasayı toparlarsınız umarım.
  • gözünüze kestirdiğiniz aracın piyasasından pahalı mı yoksa normal mi olduğunu anlamak için arabam.com'daki arabam kaç para uygulmasını kullanın, sonra sigortam.net'e girip aracın kasko değerine bakın. ortaya çıkan fiyatların yaklaşık 5 bin lira üzerine kadar verebilirsiniz. ama dikkat edin! kasko fiyatı uygulaması, araç hasarsızmış gibi fiyat çıkarır. yani mesela, aracın kasko değeri 100.000 lira çıkıyorsa bu fiyat boyasız, değişensiz, tramersiz aracın değeridir.

şimdi, mesela:

gözüne kestirdiğiniz aracın kriterlerini

arabam.com'a girdiniz 125.000 lira çıktı (boya, değişen,hasar kaydı seçeneklerini doğru giriniz)

sigortam.net'e girdiniz kasko değeri 126.750 lira çıktı (boyasız, değişensiz, hasar kayıtsız fiyatıdır)

bu baktığınız aracı rahatlıkla 130 bin liraya kadar alabilirsiniz (tramer yoksa veya çok azsa). böylece kazık yememiş olursunuz.

son bir not: ön arka tampon boyası, dikiz aynası değişimi gibi aksamlardan dolayı ortaya çıkan 300-500 liralık tramerin önemi yoktur, dikkate almaya değmez.

bu yukarıdaki fiyatlandırmayı galericinin, alsatçının da gözüne sokun ki enayi olmadığınızı anlasınlar.