• bir umuttur yaşamak mottosunu hayatının her alanında uygulamayı şiar edinen kitlenin çoğunluğunu oluşturduğu piyasa.

lütfen bu arkadaşların yaşama sevincini kırmayalım, yav he he deyip geçelim hatta yarak kürek fiyatlanmış olan bazı ilanlarını favoriye alarak umutlarını canlı tutmaya katkı sağlayalım.

selam ve dua ile.
  • ve unutmayın, arz talebin sağlıklı olduğu ekonomilerde bir otomobil galeriden çıktığı an %30 değer kaybeder. egzotik otomobillere doğru bu oran 15'e doğru azalır. sonraki yıllarda hangi değer kaybı ile ilerler yukarıda arkadaşlar anlatmış.
  • ilan fiyatlarının yüzde 20 altını teklif edin alın
  • ilan fiyatlarının yüzde 40 altını teklif edin alın
  • dolar ve euro nakitimiz ile ayak ayak üstüne atmış bekliyoruz.
    bakalım o teneke parçalarını daha ne kadar elinizde tutacaksınız.
    tesla dolar bazında amerikada fiyatları patlatmış indirmişken, dünyanın en büyük ikinci elektriklisi byd türkiyeye giriyorken, çin heryeri arabaya boğarken, aynen o 3000cc porscheler, eski teknoloji dizel benzinli mersolar, turbosu sıkıntılı bmwler elinizde patlamaz aynen.
    düştü düştü, düşmedi kuyruğu dik tuttular, biz bu arabaları müzeye koyacağız dediler, ben koyarım paraları eurobond'a yıllık %8 den. 10 sene çatır çutur yata yata yerim, yediririm.
    siz devam kankalar. aynen düşmeyecek aynen.

cash is the real king!

p.s: bugün takip ettiğim mercedes suv tek seferde 500 bin tl fiyat düşürdü. aynen düşüş yok, aynen algı malgı aynen finansal okur yazarlığı üst seviye arkadaşlar.
  • sosyal medya platformlarında 4*4 tarzı araçların alım-satım gruplarına üyeyim ve de takip ediyorum. ilan verilen 10 aracın 9 tanesinin fiyatı çok yüksek, sarı sitenin fiyatları bunun yanında evliya gibi kalır. adam 2014 duster'a 800k yazmış, bende merakla ne yorum yapmışlar diye meraktan okuyorum. tepki, alay, uyarı yok ama bu ve diğer bütün ilanların altında "takas var mı" yorumu var. satıcı soruyor 'aracınız nedir'' almak veya merak eden de şöyle böyle diyor. anladığım kadarıyla piyasada para yok herkes takas ve değişim peşinde koşuyor.
  • değeri 10k dolar civarı olan arabayı 20k dolara satmaya çalışan uyanıkların "bu ülkede hiçbirşeyin fiyatı düşmez, hemen alın", "kış aylarında zaten düşüş olur hemen gidin alın yılbaşından sonra roket gibi fırlayacaktır" falan gibi kendilerini kandırdığı piyasa.

1-2 senedir düşeceğini söylemiştim ancak (ben söylediğimde 10k dolardan 17k dolara çıkartmışlardı. sonra bir gazla 20k dolara da gider bu diye şansını zorlayanlar şimdilerde 15k dolar civarı düşmüş durumdalar.) hala bir umut kripto para piyasası gibi ben 10a aldım 15e satayım, 15e alan 20e okutur, 20e alan 25e bana satar gibi saadet zinciri oluşturmuşlardı. bunu idrak edemediler.

yukarıda örneğini verdiğim 10k dolar civarı piyasası olan arabayı (doların enflasyonu, arzın artması vs gibi faktörler ile %20 de sen koy diyelim) 12 dolara kadar düşecek ki mevcut durumda doların enflasyonu bizim ülkemizde mevcut durumda etki etmeyecek bir artışa. kredi muslukları kapalı olmasaydı eğer talebin de etkisiyle 12 dolarları zorlardı ama malum ekonomik şartlarda 12k dolar bile çok o malum araç için.

edit : hala daha döviz cinsinden pahalı olan piyasadır. ederi 10k dolar olan araca 15 vermek isteyen buyursun, 20k dolar olan araca 30k verecek olan varsa versin. eninde sonunda ederini bulacaktır. tl cinsinden mevcut fiyatın üstünde olur orasını bilemem ama döviz cinsinden düşmeye devam edecektir. anlayana aslında çok güzel bir piyasa bilgisi ama ülkemizdeki kendisini çakal zanneden "oyuncular" 17k dolar (sallıyorum 400k tl) den aldığı aracı 15 k dolar (yine sallıyorum 420k tl) satmayla kar etmiş sayıyor kendisini.
  • aynı kondüsyona ve yıla sahip i10 ve i20 modellerinin aynı fiyata satılmaya çalışıldığı piyasadır. tuttuğunu sikme derdi olan insanlar yüzünden apız tadıyla arabamızı satıp farklı bir araba alamıyoruz.
  • 23000 de beyaz megane sedan 2021 model ile katıldığım piyasa. bakalım kaç günde satacağız.
  • ilan fiyatlarının yüzde 100 altını teklif edin alın.
    (para ödememiş olursunuz)
    diyeceğim piyasa
hesabın var mı? giriş yap