şükela:  tümü | bugün
  • evet. her hafta üzerine en az yüzde 5 koyarak ilerleyen piyasa. 3 hafta önce 105bine alınan araba şimdi 125 bine alıcı bulabiliyor. öncelikle b sınıfı araçlarla fitillenen ateş, civic, corolla, golf, qasqhai, 3008 vb ekseninde harlanmış durumda. ortalama bir araca sahip olanlar pek zararlı çıkmazken aracı olmayanların yeni araç alma şandı gittikçe düşüyor.

c sınıfı araçlar ev fiyatlarına yaklaşıncaya kadar devam edip sonra da gün diye patlama sesi gelecek gibi.

nedeni ise:

(bkz: #98370071)

editler:

arz-talep diyenler için: (bkz: #98370071)

spekülasyon ile manipülasyon arasındaki farkı bilmeden bana ders veren arkadaş için bir son edit de benden:

sen spekülasyon terimini manipülasyon ile eş anlamlı kullanıyorsan bu senin andavallağındır dostum. ha bilmiyorsan ilgili başlıkları aç ilk sayfada öğrenirsin zaten. ticaret dediğin şey genel bir alışveriş eylemi. spekülatif işlem yapan adam zaten ticaret yapıyordur. spekülasyon o ticaretteki alıcı ve satıcının niyetini ifade eder.

alan kişi yarın bunun fiyatı “artacak” diye alıyorsa spekülatif ticaret yapıyordur. bakkal da mı spekülatör o zaman? yerine göre değişir. bakkal perakendecidir. perakende ticaretin usulü ile para kazanır. bakkal malı belli bir fiyattan satmak için alır. bakkalın satacağı mal miktarı üç aşağı beş yukarı planlıdır.

ancak bakkal mal fiyatlarının ileride “stok maliyetinden fazla” artacağı düşüncesiyle stok miktarını artırması mal depolaması spekülasyondur. örnek olarak sigarayı kâr ile satmak spekülasyon değildir. ama sigara zammı öncesi sigara “depolayıp” sonra bu sigarayı zamlı fiyattan satmak spekülatif ticarettir. kapiş.

ayrıca spekülasyon suç değildir!

tekrar söylüyorum spekülasyon o ticaretteki alıcı ve satıcının niyetini ifade eder. alınan maldan ticari veya değil farklı bir niyetle yararlanma niyeti varsa bu ticaret spekülatif değildir.

aradaki farka kafa basmıyorsa yapabilecek bir şey yok. ve manipülasyon tam senin anlattığın şeydir.

alıcının malı ilerde sattığında kar etmesi onun spekülasyon yaptığını göstermez. tekrar söylüyorum spekülasyon niyettedir ve kişinin kendisi için aşikardır.

fiyat varsa spekülasyon yoktur deniyor. oğlum spekülasyonunun varlığını işlem gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesi sağlamaz. spekülasyon işlemi gerçekleştirenin niyetinde yatar. adam aldığı kar amacıyla aldığı arabayı alır almaz 10-15 bin yukarıya satışa koyuyor. o araba satılınca bu spekülasyon olmuyor değil mi? koy bakalım borsadaki brüt takas benzeri uygulamaları, “piyasa bozucu hareketlere” sağlam vergilendirme o zaman görülür spekülasyonsuz arz talep dengesi.

üst edite 2.üst edit aşık atışması editi: spekülatif deyiminden ne anlıyorsunuz bilmiyorum. spekülasyon ihtiyac adına değil de fiyat değişiminden yararlanmak adına yapılan ticaret anlaşılır. otomobil piyasasının bu anlamda spekülatif olmadığını düşünmek çok saçma.
    (bkz: spekülasyon)

honda arzı nın artması corolla talebin artması “net ikinci el talebinin” artması anlamına gelmiyor dostum. piyasaya yeni kaç alıcı giriyor ona bakmak lazım.

üst edite 2. üst edit: arz-talep kanunu ekonomin önemli bir ilkesidir ama dogması değildir. etkin piyasada regülasyonlarla ihtiyaç duyar. hayat ekonomi101 değil dostum. arz ve talebin bu duruma etkisini aşağıdaki bakınızda senin bahsettiğin şekilde zaten bahsettim.

ha arz-talep kanunu etkin piyasalar için yeterli görüyorsanız. bırakın 20. yüzyılı 19. yüzyıl ekonomi literatüründe habersizsiniz demektir. ikna olmadıysanız şu kitabı okuyun klasiktir:
    olağanüstü kitlesel yanılgılar ve kalabalıkların çılgınlığı ve karışıklığın karmaşası

edit: ama sigara da arttı! ama ekmek de arttı! domates kaç para lan! güldürmeyin adamı! kriz veya resesyon ne diyorsanız artık, bu ortamlarda araba gibi varlığı “borca girmek” kategorisindeki ekonomik malların talebinde düşüş gerçekleşir. çünkü aracın ek maliyetine katlanabilecek insanların sayısı azalır ve ekmek gibi sigara gibi temel giderlerinden para artıramayan insanın dur ya araba alayım demesi düşünülemez. tuzu kuru yüzde 20-30 için konuşmuyorum. çoğunluk halk için konuşuyorum. şu gss ödeyemeyen, üniversite kredisini ödeyemeyenler vb için. maaşlar yüzde 5-15 artarken gıda,barınma,enerji yüzde 20-50 artarken ne ile finanse ediliyor bu yeni alınan araçlar. tebrikler 2+2=4 olmalı.

bu piyasadaki arz ve talepteki dinamiği altta verilen bakınız’da açıkladım. ilk olarak piyasada talep yok! nokta! talebi yaratanlar arzda olan insanlar. civic satıp corolla alanlar talep yaratmış olmuyor. altın vs deki artış ikinci el piyasının yükselmesi için sadece sebep oluyor. yastık altı döviz ve altın bozulduğu için araç fiyatlarının çıkmadığı ortada. piyasada para olsaydı bu pmi verilerine ve konuta yansırdı öncelikli olarak.

para pasife değil aktife akar. aktiften gelen para pasife kayar. bu böyle biline derler.*
  • 3 hafta önce altının gram fiyatı ile şu anda altının gram fiyatı aynı mı?

(bkz: 2. el otomobil piyasası normal siz anormalsiniz)

sonradan gelen edit : bazı anlamayan andavallara şöyle anlatayım. arabanın değer artmıyor aslında olduğu yerde kalıyor. artan şey arabanın fiyatıdır. yani adam arabayı 300 gram altına almış ve bunun içinden 30-40 gram binme ve eskime payı düşmüş. şimdi 260 grama satmaya çalışıyor. artan şey arabanın değeri değil azalan şey senin paranın alım gücüdür. 1 ay önceki 100 lira ile şimdiki 100 liranın alım gücü aynı değil. biraz daha zorlarsanız gerizekalıya anlatır gibi anlatacam.

yoğun istek üzerine gerizekalıya anlatır gibi anlatma editi ;

15 aralık 2019 1 gram altın 274 tl
    04 ocak 2020 1 gram altın 298 tl

15 aralıkta 100 bin liralık altın alsak 364,9 gram
    04 ocak 2020 de 364,9 gram altın bozdursak 108.759 tl

adam 100 bin lira bağlamış ve parasının değer kaybetmemesi için 5 bin lira fiyatı arttırmış. 3750 lirayıda arabaya binme ve eskitme masrafı olarak yansıtmamış. haa galericiler ise arabayı kımıldatmadığı için 8750 lira arttırır fiyatı. işte galerici ile sahibinden satıcı arasındaki fiyat belirleme kaosu burda başlar. gerçek fiyattan sapma böyle oluşur.

grudge modu edit : bu aq mal araba alıcıları, piyasa araştırıcıları yok çok pahalıda 5 bin fiyatımı artarda diye sızlanıyorlar. bakın bunlar araba alsınlar arabaya bağladığı parayı paladyuma endeksleyip fiyatlandırma yapmazsa cümle alem siksin beni.
  • son edit: başlık sahibi canım kardeşim, bu konuda cahilsin, saçmalıyorsun ve de saçmalamaya devam ediyorsun.
    --- diyorsun ki ---
    spekülasyon işlemi gerçekleştirenin niyetinde yatar. adam aldığı kar amacıyla aldığı arabayı alır almaz 10-15 bin yukarıya satışa koyuyor. o araba satılınca bu spekülasyon olmuyor değil mi?
    --- diyorsun ki ---
    buna spekülasyon denmez, bunun adı ticarettir. 10 - 15 üstüne alan varsa, demek ki o ürün o baremlerde fiyatlanabiliyor demektir. spekülasyon bambaşka bir şeydir. bilal'e anlatır gibi bir örnek vereyim. bugün dolar 6 lira. ben amerika iran'ı vuracak ve dolar haftaya 8 lira olacak diye bas bas bağırıyorum. insanlar da beni duyup bana inanıyor ve dolara talep artıyor. gidiyor bunun üzerine dolar alıyor ve doların fiyatı gerçekten de 8 lira oluyor. aslında amerika iran'ı vurmuyor ve doların artmasına bir sebep yok. ama ben dolar için spekülasyon yapıyorum ve bu doların artmasına sebep oluyor. otomotiv piyasasında böyle bir durum mu var? saçmalamak bedava.
    manipülasyon gerçekleşme ihtimali olmayan bir konuya piyasayı inandırmaktır. spekülasyon, olma ihtimali olan bir şeyi piyasaya satmak ve bunun riskini almaktır. onun için birisi suçtur birisi değildir. bak bakalım yukarıdaki örnek hangisine daha çok uyuyor?

üst edit 2: bakınızı okudum. 2. el otomobil piyasası spekülatif falan değildir. bir aracın sıfır fiyatına göre 2 el piyasası kendi rakamlarını oluşturur. üst rakam sıfır araç fiyatıdır. 2. el piyasasındaki satıcı da buna en yakın rakama satmaya çalışır. eğer o rakama alıcı bulabilirse, pazar ve fiyat oluşur.

üst edite üst edit: ekonomi diye bir şey var. başlık sahibinin bundan pek haberi yok. sıfır otomobilde talep azaldığı için 2. el otomobil piyasası patladı. 2. el otomobil piyasasını, sıfır otomobil piyasası belirler. geçtiğimiz senelerde 800.000'leri gören pazar bu sene dibi gördü. otomobil de bir ihtiyaç. insanlar bir şekilde bu ihtiyaçlarını karşılamak zorundalar. sıfır alamayan tüketici haliyle 2. el pazarını büyüttü. bu başlık altında yazan herkes araç alacak olsa ve parası olsa sıfır otomobil tercih eder. sıfır otomobil artık mantık dışı bir fiyata çıkınca, ne yapacak 2. el alacak elbet. bunu da anlamamaya direnmek cehaletin bir adım ötesidir.

--- der ki ---
    civic satıp corolla alanlar talep yaratmış olmuyor.
    --- der ki ---
    civic satan, civic arzı, corolla alan, corolla talebi yaratmış oluyor. yani gayet oluyor. ekonomi 1. sınıf dersi.

(bkz: arz talep)

piyasa fiyatını mevcut arz ve ona olan talep belirler. bir ürüne beş kişi talip olursa o ürünün fiyatı artar, en yüksek fiyatı verene gider. 2. el otomobil piyasasında yaşanan durum da budur. o ürünün ederinin ne olduğunun hiç bir önemi yoktur. ürün fiyatını parayı veren belirler. sıfır otomobil fiyatlarının roket taktığı şu günlerde, 2. el otomobil piyasasında fiyatların yükselmesi kadar doğal hiç bir şey olamaz.

alttaki yazara edit: durumdan bi haber bir tane de aşağıda var. araba altın mı demiş. altın ne ki? dağ taş altın olsa yere eğilip almazsın. altını değerli kılan az bulunmasıdır. değeri ona olan talep belirler. yerdeki kayayı satmaya kalksan ve 5 kişi talep etse, en yüksek veren kayanın fiyatını belirler. yani parayı veren düdüğü çalar. piyasada talep var ki, fiyatlar yükseliyor ve alan birileri oluyor. bu kadar basit. daha fazla düşünüp o hassas beyinlerinizi daha fazla ısıtıp yormayın.
  • araba altın mı sayın amına koduklarım ? kullandıkça eskiyen bir şey araba dediğin alet. altının dünya genelinde piyasası var. paranın değerini ölçmek için altın kullanılıyor.
    bu sahibinden, arabam.com gibi siteler piyasayı ciddi manada şekillendiriyor. hafif km düşük, kazasız araçlara ederinden en az 5 bin lira fazla satışa sunuluyor ve satılıyor. piyasa git gide şişiyor ne zaman patlayacak çok merak ediyorum.
  • kıçı kırık sıfır 1.5 dizel fiesta'nın bile 135.000 olduğu bir ülkede, ikinci elin de yüksek olması normal, bizim satın alma gücümüz düşük... insanlar hala 30-40 bin liraya araba alabilir miyim düşüncesinde. artık yok öyle bir dünya... alırsın ama nasıl araba alırsın gerisini sen tahmin et, ya ebemden dedemden kalma olur ya da sanayiden çıkma...

araçlar da döviz bazlı fiyatlara sahip elbette altın değil, ancak ülkedeki gerçek enflasyon yüzünden insanlar, motorlu araçları altın gibi madenlere endeksleyebiliyor ki ülkede tasarrufun büyük çoğunluğu altına endeksli.

aynı şey emlak piyasasında da geçerli.

ikinci el piyasanın saçma rakamlara çıkmasının en büyük diğer iki nedeni de yüksek faiz ve insanların ekonomideki kötü beklentisi yüzünden tasarrufa yönelmesi.

sıfır araç piyasaya çıkmazsa, ikinci el daha yüksek rakamlar görür...
  • piyasadaki ikinci el otomobil fiyatlarının aynı otomobillerin 0 km fiyatlarına oranı artış göstermişse ikinci el otomobil piyasasının çıldırmış olduğunu söyleyebiliriz ; aksi takdirde “ikinci el piyasa” özelinde bir çıldırma yoktur. 0 km fiyatı 200 binden 250 bine çıkmış bir aracın 2016 modelinin de 150 binden 185 bine çıkması çok normal .
  • doğru olandır.

altı ay önce sattığım aracın aynısını almam için şu anda 25bin lira fazla vermem gerekiyor

bu kadar uçmasına gerek yoktu
  • son 4 ayda %30 fiyatı arttı takip ettiğim araçların. almayın arkadaşlar beyinsiz gibi alanlar yüzünden çıkıyor.

clio 2. eli 100 bin olur mu, takla atmış 2015 2016 megane 80 90 bin.
  • tanitimi yapilip , fabrikasi ve kendisi hali hazirda ortalikta olmayan togg, volkswagen'i ya da mercedes'i korkutmak yerine , ikinci el otomobil piyasasini karistirmis anlasilan.