şükela:  tümü | bugün
 • talebin az olduğu arz fazlası olan piyasadır.
  çoğu insanın ikinci eli var çünkü.
 • çer çöp.

  insanlar mallarının gerçek değerini daha doğrusu değersizliğini idrak edemiyorlar. sıfırı kargo dahil internette 120 tl olan şey için, kargo hariç 80 tl talep ediyorlar. yahu zaten 15 tl de kargoya verilecek. 95 tl. ben neden aradaki 25 tl için hem 2 yıl garanti hakkımdan feragat edip hem de paramı riske atayım?

  bu gözler 2 yıllık arabasını, aynı marka modelin bugünkü sıfır halinden sadece 2 bin tl düşük fiyatıyla satmaya çalışanları gördü. ben neden 2017 model 0 km araba alacağıma 2 bin tl daha eksik verip 2015 model 10.000 km'de ikinci el araba alayım. daha ilan açarken markanın sitesine girip 0 fiyatına bakmaya üşenmiş.

  bir de pazarlık medeniyetsizliği var ki piyasayı kanserden kansere sürüklüyor. değeri 35-40 tl olan şeye 60 tl yazıp en kötü pazarlıkla 50'ye veririm beyinsizliği.
 • türk insanının bilmediği ve gerzeklik yaptığı başka bir konu.

  mesela letgo'yu açıp bakıyoruz bir telefon, (sıfır fiyatı 3500 lira olsun) adamlar bu telefonu çeşitli bahaneler uydurarak sıfır fiyatına yakın satmaya çalışıyor yok 2 aylıkmış yok az kullanılmışmış vs vs

  ulan sonuçta o telefon artık ikinci el sıfır fiyatından en az %40 aşağıda satmalısın ama 3500 liralık o telefonun en taban fiyatı 3000 lira civarı. herkes birbirini sikme peşinde amk ülkesinde.
 • en hareketlisi otomobil olan piyasadır.