şükela:  tümü | bugün
 • çoğu insanın ilk kez braudel vasıtasıyla vakıf olduğu bir isim.
 • filipinler isimli ulkeye ismini vermis ispanyol krali. kendisi 16. yuzyilda hukum surmus, tam da biz akdenizi turk golu haline getirmek uzereyken yani.
 • altin cagini yasayan ispanyaya, 1588 yilinda yenilmez armada hezimetini yasatmis ve ispanyanin cokus donemine girmesine neden olmus ispanyol krali. bu yenilgi ayni zamanda protestanlik ve ingiltere acisindan da bir donum noktasi olmustur. 42 yil suren kralligi sirasinda portekiz ve ispanyanin birlesmesini de saglamistir.
 • ispanya imparatorluğu'nun kurucusu ve i.mary ile evliliğinden doğan hakla ingiltere ve irlanda kralı'dır. oldukça dindar bir katolik olan felipe ispanya'yı gücünün zirvesine ulaştırmıştır. ispanya donanmasını dünyanın en büyük ve en dayanıklı donanmalarından biri haline getirmiştir. şüphesiz donanmaya bu denli büyük bir yatırım yapılmasının arkasında felipe'nin cerbe deniz savaşındaki mağlubiyet yatar. bu yeni donanmasıyla başarıları da yakındır. 1571 yılında kurduğu haçlı birliği ile osmanlı donanmasına büyük bir yenilgi yaşatmış(bkz: inebahtı deniz savaşı) ve bu zaferiyle papa tarafından hristiyanlık'ın büyük koruyucusu ünvanını almıştır. 1588 yılında protestan ingilizlerle girdiği savaş sonucunda donanması yakılır ve hem askeri hem de mali bakımdan ispanya büyük bir çöküşün içine girer. yenilgi sonrası felipe madrid yakınlarında yaptırmış olduğu el escorial manastırına çekilir ve hayatının geri kalan kısmını burada geçirir.
 • büyük bir katolik imparatorluğu kurma hayalinin peşinden koşmuştur. akli dengesini kaybetmekte olan oğlu carlos'u zindana kapattırmış ve öldürtmüştür. inebahtı deniz savaşı'nın taraflarından biridir.
 • 1591'de katolik davasi sebebiyle hollandalilarin ardindan ingiltere ve fransa ile de savasa girmesi neticesinde bir bakani kendisine;

  "eger tanri iyilesmek icin gelen tum sakatlari majestelerinin sagaltmasini isteseydi bunu yapma gucunu size verirdi. eger dunyadaki butun sorunlari duzeltmenizi isteseydi size bunu yapmaniz icin para ve guc verirdi."

  diye seslenmis ve ozetle bu savas islerini birakip efendi gibi takilmasini soylemistir lakin felipe bakani sallamamis ve savaslar yillarca devam etmistir. cunku ii. felipe dev bir dingildir.
 • şarlken adıyla tanıdığımız v. karl'ın oğludur. şarlken, kutsal roma cermen imparatorluğu tahtından feragat ederken imparatorluk unvanını kardeşi ferdinand'a, sahibi olduğu toprakları ise (ispanya, sicilya, napoli, hollanda) oğlu felipe'ye bırakmıştır.

  kral ikinci felipe'nin politikalarında dinin önemli yeri olmuştur. ispanya'daki sonradan "hıristiyanlaşmış" müslümanları yok etmeye çalışmış, akdenizin osmanlı devleti'nden arındırılması için venedik, ceneviz ve papalık ile beraber kutsal ittifak'ı kurmuştur. ancak bu ittifak tamamen dini doğrultuda ilerlemediği ve her devlet kendi çıkarını kovaladığı için kısa sürede dağılmıştır. ispanya ise ittifağı tunus başta olmak üzere kuzey afrika topraklarını ele geçirmek amacıyla kullanmaya çalışmıştır.

  ikinci felipe'nin koyu bir katolik oluşu ve politikalarında bu durumu gözetmesi de hollanda'da olaylar çıkmasına, yönetimdeki baskılar yetmezmiş gibi bir de dini baskıyla uğraşmak istemeyen hollandalıların isyan bayrağı açarak bağımsızlık kovalamasına neden olmuştur. hatta hala kutsal roma prenslerinden sayılan kimi kumandanların almanya topraklarına geçmesi nedeniyle bu iki imparatorluğun birbiriyle savaşmasına da ramak kalmıştır. bu dönemde hollanda'daki ispanyol ve katolik düşmanlığı o denli fazladır ki, üstünde "katolik olacağına, türk ol" yazılı madalyonlar basılmıştır.*

  ikinci felipe'nin ilk dönemlerinde hassas ilişkilere sahip olduğu diğer ülke ise fransa'dır. fransa, kimi zaman arkasını felipe'ye vererek ülkedeki katolik düşmanlarını temizlemeye çalışmış, kimi zaman ise hollanda prensliklerine destekte bulunmuştur. hollanda'daki protestanlara destek verildiği dönemlerde fransa'daki calvinist gruplar da tepedeki baskının azalması nedeniyle güçlenip birlik olmaya çalışmışlardır. tabii bunda başka etkenler de var, bu dönemde fransız toprak sahibi asiller güçlerini arttırıp tekelleşmeye çalışmakta, birbirlerinin kuyusunu kazmak için türlü türlü yolu denemekteydiler.

  ikinci felipe ispanya'yı imparatorluğa taşımış, uzun süre hüküm sürmüş bir kraldır. dolayısıyla içeride ve dışarıda birçok problemle boğuşmuştur. oğlunu hapsettirmesi gibi enteresan bazı işler de yapmıştır. kendisi aynı zamanda civilization vi'da da ispanya'nın lideridir.
 • alçaktır. karısının** daha naaşı soğumadan baldızına* göz dikmiştir. ama tabi karakterli elizabeth buna yüz vermemiş, o ayrı.

  bırak bu koyu katolik ayaklarını felipe bey, herkes herkesin ne mal olduğunu biliyor. böyleleri yüzünden anamız bacımız sokağa çıkınca endişe eder olduk.