şükela:  tümü | bugün
  • 1683-1760 tarihleri arasında yaşamış ingiliz kralı. şimdi ingiliz diyince, hemen yatmayın köşeye zira kendisi aslında hannover doğumlu. babası birinci george ile ziyadesiyle kavga eden oğul, 1727'de babasının ölümünü müteakip tahta çıkmıştı. almanya'nın içinden musikîşinas kardeşi george frederic handel'in bestelediği anthemler ile tacı başının üstüne yerleştiren isim, battle of dettingen'de de ordularının başında yer almıştı. o günden beri, ingiltere kralları savaş meydanında ordu yönetmemektedir eklemeden geçmeyelim. zaten çok çamur oluyor bu savaş meydanlarında. suçu, damarlarındaki alman kanında aramalı. taç töreninde çalan zadok the priest, o günden beri taç törenlerinin bir vazgeçilmezi, eklemeden geçmeyelim...
  • 1727 - 1760 yıllarının büyük britanya kralı.

    siyasetle ve orduyla ilgilenmeyi seven bir hükümdar olarak parlamento'nun gölgesinde kalan bir kukla olmak istemedi. iç ve dış gelişmeleri aktif şekilde izledi ve avusturya veraset savaşı kapsamında ordunun bizzat başında bulundu.

    ingiliz siyasal sistemi güçlü bir monarka izin vermediği için zamanla ilgisini siyasetten kültür - sanat işlerine yöneltmek durumunda kaldı. müzikle bilhassa da operayla yakından ilgilendi.

    bir kral gibi davranma gayesi olan son ingiliz kralıydı.