şükela:  tümü | bugün
 • anadolu selçuklu tarihinin en parlak hükümdarı alaaddin keykubad'ın oğludur.maalesef kendisi ise anadolu selçuklu devletinin çöküşünü başlatan hükümdardır.
  tahta geçtikten sonra veziri sadeddin köpek'in etkisiyle pek çok değerli vezir ve kumandanı öldürtmüş bunun üzerine doğu sınırındaki harezm aşiret kuvvetleri ülkeyi terk edip eyyübilere iltica etmişlerdir.bu yüzden doğu sınırı açıkta kalmıştır.
  üstüne anadolu'yu işgale gelen moğol ordusuna karşı gelmekte olan yardımcı kuvvetleri beklemeden saldırmış böylece kösedağ savaşı bozgunu yaşanmış,kendisi savaş alanından kaçmış ve anadolu selçuklu devleti moğol hakimiyeti altına girmiştir.kayseri ve erzurum şehirlerindeki bütün erkekler bebeklere kadar öldürülmüş,kadınlar esir edilmiş ve sivas'ın teslim olmasıyla birlikte orası sadece yağmalanmıştır.
  kendisinin devrinde birde baba ishak isyanı vardır.bu çıkan isyan büyük zorlukla bastırılmıştır.
  tahta geçtiği andan itibaren yaptığı yanlışlarla parlak bir devlet alıp harap bir devlet bırakmıştır kendisinden sonrakilere.
 • kaynakta bulunan bilgilere bakılırsa, içkiye ve eğlence meclislerine düşkün bir sultan olan gıyaseddin keyhüsrev, liyakatli bir sultan değildi. siyasi ve askeri yeteneği oldukça sınırlıydı.

  ataları gibi savaşçı olmayıp kösedağ savaşı'nda ordusunu bırakıp kaçmakta bir beis görmemişti. moğol akınları karşısında korkuya kapılıp bir sultana yakışmayacak şekilde canını kurtarmak için batıya kaçmıştı.

  ahlakı düşük insanlarla düşüp kalkar, vaktini işret ile geçirirdi. vahşi hayvanlar besler, onlarla meşgul olmaktan zevk alırdı. yirmi beş yıllık kısa hayatına altı evlilik sığdırmıştı.
 • savaştan kaçarak orduyu başsız bırakan tek türk. ölümü de saçma. beslediği vahşi hayvanlar tarafından ısırıldıktan sonra ölüp gitmiş.
 • (bkz: kösedağ savaşı)

  kösedağ’ın mağlup komutanı. :/
 • (bkz: ramsay bolton)
hesabın var mı? giriş yap