*

şükela:  tümü | bugün
 • 1448'de ikinci murat yonetimindeki osmanli guclerinin deplasmanda hunyadi yanos komutasindaki hacli gucleri ile carpistiklari ve 3 gun suren kanli savas...osmanli tarafinin standart yeniceri taktigi ile hacli ordularini ezmis ve sahya gommustur...
 • tarih derslerinin vazgecilmez savaslarından biri...sinav sorusu...yıl 1448...osmanlı-haclı...2.murat zamanında olmustur.onemlidir cunku balkanlara türklerin kesin olarak yerleşmesini sağlamıştır
  bu savaştan sonra balkan ve avrupalıların türklere saldırı gücü sona ermiş ve savunmaya çekilmişlerdir.
  ( 1683 ii.viyana bozgununa kadar )
 • savaştan önce hunyadi yanos'un asıl fikri balkanlarda çıkarılacak bir isyanla birlikte zayıflayan osmanlı ordusunu tek bir seferde yok etmektir, ancak olaylar istediği gibi gelişmez. umutla beklediği arnavut destek kuvvetlerinin de gelmemesi üzerine yanos ordusunu kosovaya sürer fakat osmanlı ordusu çoktan haçlı ordusunun arkasındaki tepelerin eteklerini işgal etmiş beklemektedir. ağır zırhlı şövalyeleriyle tepeleri ele geçirip vagonlarını buraya yerleştiren yanos hafif ve ağır süvarileriyle osmanlı kanatlarına saldırarak savaşı başlatır. kanatlardaki rumeli ve anadolu askerleri süvari hücumu karşısında dağılmaya başlasa da yardıma gelen osmanlı süvarisi haçlıları bozup geri çekilmeye zorlar. bundan sonra yanosun yaptığı topyekun hücum bir kısım macar süvarisinin osmanlı karargahına kadar girmesine rağmen püskürtülür ve haçlı ordusunun son kalıntıları da ertesi gün yapılan osmanlı hücumuyla temizlenir. savaşa giren toplam 40-60 bin osmanlı kuvvetine karşılık osmanlı ordusunun verdiği kayıp 20-35 bin civarındadır ve çok ağırdır.
 • rumeli'deki osmanlı egemenliğinin dörtyüz yıl boyunca devam edeceğini müjdeleyen savaş. artık, bu savaşla birlikte batı dünyası osmanlıları bu topraklardan atma hevesinden vazgeçmiş, hatta savaştan beş yıl sonra başlayacak olan istanbul kuşatmasına da, bu bilinçle sadece yediyüz kişilik ufak bir kuvvet göndermiştir.
 • (bkz: #38229276)
 • bugün 568. yıldönümünü kutlamamız gereken ikinci murat dönemindeki büyük zafer.

  40 ila 60 bin kişilik osmanlı ordusu karşısında macar krallığı ve eflak beyliğinin 25 ila 30 bin civarındaki güçleri vardı. üç gün süren savaş osmanlı'nın ilk zamanlarındaki en uzun süren ve en çok kan dökülen savaşlarından biridir. bunun sebebi elbette her iki ordunun da dişe diş savaşmış olmasıdır. osmanlıların kayıp sayısı tam bilinmese de düşmakuvvetlerinin 17 bin kadar kaybı olduğu bilinmektedir.

  bu savaşın ardından balkan devletlerinin osmanlı karşısında savunmaya çekildiği ve osmanlıların balkanlara tam olarak yerleştiği kabul edilir.
 • osmanlılar’ın balkanlara yerleşmesini tescilleyen bir savaş olmasının yanı sıra osmanlı tarihinde phyrus zaferi örneklerinden birisini oluşturmaktadır verilen kayıp nedeniyle
 • phyrus zaferi olmaktan epey uzak bir savaş.

  reconquista'nın avrupa'da yarattığı doğu akdenizden müslümanlari gönderme algısını bitirmiştir. majör haçlı seferlerinden derin diplomasiye geçiş ve istanbul'un fethinde yardıma gelecek ordu sayısındaki azalma (gerek diplomatik gerek yetersiz görülme.) bu savaşın sonucudur. devamında da türk yüzyılı yaşanmıştır. (iran ve hindistan dahil.)

  varna'yla beraber mihenk taşı ve dünyada osmanlı kimliğinin pekiştiği en önemli savaşlardan biri.