şükela:  tümü | bugün
 • gabriel knight 2 isimli klasik ve a$mı$ adventure oyununun* içinde de geçen gerçekte ya$amı$ eski bavyera kralı. wagner'e olan dü$künlüğü ve habire kale yaptırmasıyla ünlüdür.
 • 1845 yılında münih'te nymphenburg şatosunda doğan ludwig, 18 yaşında bavyera kralı olmuştur; sarayın parasını şatolar yaptırarak harcayan ludwig'in yaptırdığı şatolar arasında, en iyi bilineni neuschwanstein şatosudur. richard wagner'a takıntılı bir hayranlık duyan ludwig'in ömr-ü hayatında ilk seyrettiği opera, 16 yaşındayken gördüğü ve kuğu kral parsifal'in hikayesini anlatan lohengrin'dir (zaten, en meşhur şatosunun ismi olan "neuschwanstein" da, "yeni kuğu evi" anlamına gelmektedir). bu operaya hayran olan ludwig, gitgide kendini "kuğu kral" zannetmeye başlamıştır. nişanlısı sophie'ye yazdığı mektuplarda, kıza, operada lohengrin'in sevgilisi olan else'nin ismi ile hitap etmektedir. ölümünden sonra, bir kuğu kral kostümü dahi olduğu ortaya çıkmıştır. 1886 haziran'ında kendisinin ve doktorunun cesedi starnberg gölünde bulunmuştur ve ölümü bir muammadır, doktorun ludwig'i kurtarmak için mi yanına atladığı, yoksa ludwig'in doktorunu boğup sonra kendisinin mi intihar ettiği bilinmemektedir.
 • bavyera'da ve dogal olarak munih'te nereye giderseniz gidin rastlayacaginiz bir karakterdir kendisi. ozellikle neuschweinstein'deki kalesi muazzamdir. kendisinin ibne oldugu, doktoru ile iliski yasadigi bilinirken, olumu hakkindaki sir bir turlu aydinlanmamis/aydinlatilmamistir. kendisi gunde yaklasik 5-6 km yuzden ve sportmen bir kisi iken, deniz kiyisinda boyu gecmeyen bir alanda bogulmustur.

  ayrica kugulari ile unlu bir kraldir. saray havuzlarinda surekli kugu besledigi belirtilir ve saray bahcelerinde bircok kugu heykeline rastlamak mumkundur.
 • ikinci maximillian'in oglu, ili$ki ya$adigi doktoru tarafindasn olduruldugu du$unulmektedir. neuschwanstein gibi bir $atoyu yaptirmi$trir ki bugun dunyanin yeni yedi harikasinin adaylarindan biridir.
 • 19. yy. da bavarya kralı olan, füssen'da neu schwanstein'ı yaptırmış olan ve deli olduğu söylenen kişi. nehirde kendisini ve psikiyatristini boğarak öldürmüştür.
  richard wagner ile yakın dostluk ilişkisi bulunmuş ve neu schwanstein'ı wagner'e ithaf etmiş kişidir. şatonun çoğu odası wagner'in operalarının kimi sahneleri ile donanmıştır.
  ek: şatonun bir odasında, sanırım prensesler için yatak odasıydı, duvarda beylerbeyinin de isminin yazılmış olduğu boğaziçi manzarası resmedilmiştir. bunun dışında şato ilk yaptırıldığında ev hediyesi baabında hediye edilen ekmek de hala nasıl olduysa cam vitrinde saklanmıştır, taş gibi olmuştur.
 • anton bruckner yedinci senfonisini* ikinci ludwig'e ithaf etmistir.
 • "krallık" en temel insan haklarına aykırıdır. bence fikri bile ahlaksızlıktır.

  fakat ikinci ludwig'e kral olmak serbest arkadaş. peri masalını yaşayan adam ne de olsa (bir an doğma büyüme sarıyerli olan kendimi bavyera'nın baklava bayrağı altında kralcılar için savaşırken düşündüm de hakikaten skandal). her şeyi geçtim, bugün wagner'in parsifal'ine sahipsek bunu kendisine borçluyuz. nietzsche'nin "wagner olayı"ndaki eleştirileri de beni bu borçluluk hissinden kurtaramıyor.

  ölümü hakkında sözlükte yazılanlar da çok eksik geldi bana. ikili ilişkilerde "normal" olmadığı biliniyor kralın, buna itirazım yok. fakat, bence kral düşmanlarından kaçarken suikaste kurban giderek hayatını kaybetti. 13 haziran 1886'da. tam 124 sene sonra ben finallerimi bitirip tezimi yazmak üzere istanbul'a dönüyordum ve kuğu kral sanki hala olmayacak bir yerde, olmayacak bir paraya bir rüya şatosu yaptırıyordu.
 • tam adı ludwig otto friedrich wilhelm'dir. bütün diğer acayipliklerinin yanında, yalnızlığa düşkünlüğü ile de bilinir. yaptırdığı üç şatodan en küçüğü olan linderhof'taki yemek odasında, yemek masası alt kattan yukarı, tam odanın ortasına asansör gibi çıkarılacak şekilde tasarlanmıştır. böylece kral ludwig akşam yemeğini servis yapan bir hizmetlinin yüzünü dahi görmeden yapabilmekteymiş.
 • neuschwanstein şatosunda tek bir resmi bile yoktur, o kadar da mütevazidir. ömrü vefa etmediği için şatoyu da bitirememiş zavallı.biraz da müsrifmiş, yaklaşık 5.5 milyon mark senelik geliri yanında toplam 13 milyon mark kıymetinde de bir varlığa sahipmiş, ama 21 milyon mark masraf etmiş .ailesi de isyan bayrağını çekmiş tabi.akıl sağlığı yerinde değil diye el çektirmişler zavallı krala, sonrası da malum 1.90'lık kral dizine bile gelmeyen gölde boğulmuş. sabretselermiş de şatoyu bitirseymiş bari, içeri girince hayalkırıklığına uğruyor insan.

hesabın var mı? giriş yap