şükela:  tümü | bugün
 • 1909'daki değişikliklerle demokratik bir meşruti monarşi anayasası haline getirilmiştir.

  fakat aza indirilemeyen iç ve dış müdahalaler, demokrasi geleneğinin yerleşmemiş olması, bu anayasanın gereği gibi uygulanmasına imkan vermemiş, mutlaki monarşinin yerini anayasal bir rejim perdesi gerisinde ittihat ve terakki partisinin diktatörlüğü almıştır.
 • ii. abdülhamit'in sürgüne yolladığı ittihatçıların, makedonyadan gelen baskılarla beraber yaratmış olduğu bürokratik baskı sonucu, padişahın tahtını kaybetmemek için verdiği karar neticesinde meclis-i mebusan'ı yeniden açmasıyla başlayan siyasi süreç. velhasıl kelam 1909'a kadar olan süreçte şeriat isteyen kitle yönetimi ele almış, 1909'daki 31 mart vakasıyla beraber şeriatçılar, sultan abdülhamitle beraber yerle yeksan edilmiş, ittihatçıların mutlak egemenliği, sevr antlaşmasına kadar sürmüştür.
 • anayasanın ikinci kez yürürlüğe girdiği osmanlı son dönemlerindendir. meşrutiyet taraftarlarının kurduğu ittihat ve terakki cemiyeti üyelerinin rumeli' de çıkardığı isyanlar sonucunda abdülhamit meşrutiyeti ve anayasayı tekrar yürürlüğe sokmak zorunda kaldı. bu dönemde padişahın kısıtlanan yetkilerine karşın devlet dağılmaktan kurtarılamadı. bu dönemde bulgaristan bağımsızlık kazandı, girit adası ilhak edildi yine avusturya macaristan imparatorluğu bosna hersek' i himaye etti. ardından süregelen şiddetli savaşlar osmanlı döneminin ve dolasıyla meşrutiyetinde sonunu getirdi.
 • ilan bildirisi enver paşa tarafından makedonya'nın köprülü şehrinde duyurulmuştur.
 • derler ki:
  "hürriyetin ilk zevkini çıkaranlar sarhoşlar, ilk parasını kazananlarda meyhanecilerdir."
 • nereden bilecektik "yasasin ozgurluk" diye kucakladigimiz seyin "soykirimlar cagi"ni baslatacagini...

  http://upload.wikimedia.org/…r_the_constitution.png
 • odatv'de soner yalçın hakkında temmuz devrimi başlıklı ders niteliğinde bir yazı yazmıştır.

  http://www.odatv.com/…evrimi-103-yasinda-2507111200
 • cumhuriyet dönemi reformlarının ön çalışmalarının, temel atmalarının gerçekleştiği bir dönemdir. özellikle eğitimde batılılaşma ve buna bağlı olarak kısmen laikleşme/sekülerleşme anlamında büyük atılımlar yapılmıştır (medreselerin varlığını sürdürmesiyle birlikte modern okullar açılması, ilköğretim okullarının parasız ve zorunlu hale getirilmesi gibi).
  ittihat ve terakki'nin abdülhamit'in istibdatdönemini darbeyle sona erdirerek yönetimi ele almasıyla başlayan bu dönemde, temel vizyon batılılaşma olarak belirlenmiştir. 1. meşrutiyet'te de genç osmanlıların amacı buydu fakat halk tabanında karşılığını bulamamıştı. bu durumun 2. meşrutiyet'te kısmen değişmesinde abdülhamit'in uyguladığı mutlak monarşiye dayanan baskıların ve yasaklamaların, ek olarak ekonomik vahametin halkta uyandırdığı bıkkınlığın sebep olduğundan bahsedilmektedir. yani bu fransa'ya sürülmüş/eğitim görmüş genç subayların (jön türklerin) sahip olduğu batılılaşma vizyonu halk tabanında sürecin başında bulduğu desteği halktaki batılılaşma isteğine değil -ki zaten böyle bir istek ağırlıkta değil-, mevcut durumun kötü olmasına borçludur. kaldı ki darbe sırasında subaylara destek veren erlerin motivasyonu kendilerinin ve ailelerinin bulundukları fakir durum, yırtık kıyafetleri ve alamadıkları maaşlarıdır.

  ilgili yararlı bir makale - yeni türkiye (1908 devriminin ardından) -leon troçki : http://www.sendika.org/…minin-ardindan-leon-trocki/
 • ilan edildigi tarihten itibaren ismail mahir pasa, hasan fehmi bey, gazeteci ahmet samim ve zeki beyler ile nazim pasa öldürülmüstür. son olarakta babiali baskini ile sadrazamliga getirilen mahmut sevket pasa suikasta kurban gitmistir.

hesabın var mı? giriş yap