şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 12 ağustos 1687'de osmanlı ordusu ile habsburg ordusu arasında, mohaç yerleşkesinin 24 kilometre güneybatısındaki bölgede yapılan ve habsburg zaferiyle sonuçlanan bir savaştır.

    savaş sonrası durum
    osmanlı kuvvetlerinin ağır yenilgisi üzerine osmanlı ordusu padişahın devlet işleriyle ilgilenmediği gerekçesiyle cepheyi bırakıp istanbul'a yürümeye başladı (5 eylül). askerler önce sadrazam sarı süleyman paşa'yı öldürmek istedi. süleyman paşa istanbul'a kaçtı, ordu vekilliğine ise halep beylerbeyi siyavuş paşa getirildi. istanbul tarafından siyavuş paşa sadrazam yapılıp, süleyman paşa azledilse de bu askerin yürüyüşüne mani olamadı.

    8 kasım günü istanbul önlerine gelen askerler "avcı" lakaplı sultan ıv. mehmet'i tahttan indirdi ve yerine ıı. süleyman'ı geçirdiler. bu arada avusturya (habsburg) orduları, osmanlı ordusu'nun bıraktığı boşluk ortamından yararlanarak kanije hariç güney macaristan'ı ve erdel'i ele geçirdi.

    kaynak
  • arkadaş sözlük iyice bok oldu. vikiden kopyala yapıştır yapınca sözlük yazarı mı olunuyor. bırakın ozaman ben çaylak kalayım.