şükela:  tümü | bugün
 • istanbulun fethinin fatih kadar etkili adami. cunku fatih sultan mehmete kaymak gibi hazir ortam birakmistir, ayrica bu ikisinin arasinda unlu "hukumdar siz iseniz ordunuzun basina geciniz, eger hukumdar ben isem emrediyorum ordularin basina geciniz" geyigi donmustur. fetihlerin ve yeniden alinan yerlerin sisteme dahil olmasinda, bu degisikliklerin sindirilmesinde etkili olmustur.
 • kisilerin haklarina duydugu saygi ve disiplini ile de unlu osmanli padisahi.doneminde , ordu hicbir konaklamada hic kimseye borclu kalmamis , her ne kadar borcu varsa tumunu odemistir diye rivayet edilir.oyle ki sefere cikmadan evvel askerlere dagitilan tebligatlarda "benim ordum kul borcuyla sefere cikmaz.kimin borcu varsa , hazineden borcu kadar miktari alip sahibine iade etsin , ondan sonra orduma katilsin." yazdirdigi soylenegelmistir.
 • diğer tüm osmanlı padişahlarının türbelerinde, sandukalar üzerinde sarık yer alırken, 2. murat'ın sandukası üzerinde bir kalpak yer alır.
 • sultan murad, memleketin bir çok yerinde, camiler, medreseler, saraylar ve köprüler yaptırdı. külliye binaları ile birlikte inşa edilen bursa muradiye camii ve edirne muradiye camii kendi adını verdiği eserlerdir.

  ayrıca edirne gazi mihal camii, amasya yörgüç paşa camii, filibe şehabeddin paşa camii, üsküp alaca ishak bey camii, üsküp sultan murad camii, edirne şah melek paşa camii, edirne beylerbeyi camii ve karaca bey camii yine onun döneminde yapıldı.

  yine sultan ikinci murad tarafından inşa ettirilen edirne üç şerefeli camii'nin yanında bir medrese ve fakirler için bir imarethane mevcuttur. bu camiin duvarları ve mihrabı son derece güzel çinilerle süslenmiştir. ergene nehri üzerindeki
  170 ayaklı "uzun köprü"yü de sultan ikinci murad yaptırdı.

  sultan ikinci murad, ankara civarında basıkhisar nahiyesinin yakınında yaptırdığı büyük köprünün geçiş ücretini mekke'ye gönderilmek üzere ayırdı. her yıl surre-i humayun denen özel memurlar ve hacılardan meydana gelen bir alayı kabe'ye gönderiyor, mukaddes yerlerin bakım ve tamirini yaptırıyordu.

  sultan ikinci murad kitaplar yazdırmış, başka dillerde yazılı kitapları osmanlı diline çevirtmiştir.
 • ayni zaman da sair bir sultandir.

  "varalim bir iki gun zikredelim mevlayi
  bize mi ismarladilar, bu yalan dunyayi..."
 • celebi mehmet'in ogludur.
  osmanli devleti'nin altinci padisahi olarak bilinir; ancak, amcalari suleyman celebi ve musa celebi'nin kisa sureli saltanatlari da dikkate alindiginda, sekizinci padisahi oldugunu iddia etmek de mumkundur.

  kendisi ile birlikte, osmanli devleti'ni yonetenler gazi, bey gibi unvanlar yerine sultan unvani ile anilir olmustur.
 • dulgadır hükümdarlarından süli bey 'in kızı emine hatun 'un çelebi sultan mehmed 'den olan çocuğudur.
 • "sağlığımda oğlumun* padişahlığını göreyim" diyerek, osmanoğlu hanedanı içinde tahtı kendi arzusu ile bırakan tek simadır, ki güzel adamdır.
 • babası celebi mehmet tarafından daha on üç yaşındayken bayezid paşa ile birlikte seyh bedreddin müridlerinin isyanını bastırmak için borkluce mustafa’nın üzerine gönderilen, yapılan savaştan sonra börklüce mustafa’yı yakalatıp, gözlerinin önünde iki bine yakın adamını idam ettiren, daha sonra da börklüce’yi işkenceyle öldürten romantik padişah.
hesabın var mı? giriş yap