şükela:  tümü | bugün
 • hannibal'in fillerle koca alpleri gecmesi ohalik bir olaydir ve bu azmi icin en azindan acaip saygi duydugum bir karakterdir. ama salak gibi italya'da kovalamaca oynayip, attrition'dan eline almasi yok mu, deli ediyor beni..roma yenilseydi olabilecek what ifler gercekten cok ilginc olurdu..
 • (ara: caesar) oyununlarinda da bu savaslar ayrica simule edilmisti tarafimdan. roma ile oynayip hannibali bir kez de ben pataklayinca, uzulmustum..ne yalan soliyeyim.
 • (bkz: #4496795)
 • hannibal barca'nın bizim bildiğimiz adıyla "hilal taktiği" uygulayarak roma ordusunu imha ettiği tarihin en büyük zaferlerinden biri olan muharebedir.
  hannibal'in 40.000 kişilik ordusu roma'nın 80.000 kişilik ordusunu 6 saat zarfında mağlup etmiş ve 70.000 kayıp verdirmiştir.
 • hannibal savaşı ya da kartaca savaşı isimleri de verilen bu büyük savaşlar dizisi mö 218 - mö 201 yılları arasında roma ve kartaca devletleri arasında gerçekleşmiştir. pön ifadesi romalıların kartacalılara verdiği bir isimdir.

  batı ve doğu akdenizde toplam 1,5 milyon askerin katılımıyla gerçekleşmiş ve bu askerlerin üçte birinin ölümüyle sonuçlanmıştır. roma denizde üstün olduğu için kartaca lideri hannibal iber yarımadasına ordusunu çıkararak karadan ilerlemeyi tercih etmiştir.

  iber yarımadasında yenikartaca şehrini kurduktan sonra yerel halkın direnişini kırmak için uğraşmış, burada bulduğu müttefikleri de ordusuna katıp galya'ya girmiştir. bu karışıklığı fırsat bilerek roma'ya karşı ayaklanan galyalılarla da ittifaklar kuran hannibal beklenmeyeni yaparak ağır kış koşullarına rağmen 28 bin piyade, 6 bin süvari ve 30 savaş filiyle alpleri geçerek kuzey italya'ya girdi. ticinus muharebesinde galyalı müttefikleriyle beraber roma lejyonlarını dağıttılar. kartacalılar ele geçirdikleri düşmanlardan romalı olmayanlara özgürlük vaadediyorlardı. böylece pek çok farklı millet roma’ya karşı kartaca’nın yanında yer aldı. sonraki iki karşılaşmada da roma güçlerini yenmeyi başardı ama roma'ya yürümek yerine ordusunu takviye etmek ve müttefikler bulmak amacıyla güney italya'ya yöneldi.

  roma'da ise senato, quintus fabius maximus’u diktatör yetkisiyle göreve getirdi. fabius kendi adıyla anılan fabian taktiğini uygulatmaya başladı. bugün bildiğimiz gerilla savaşının ilk uygulamarından birisi de budur. kartaca ordusunun ikmal kanallarını kesmek için küçük birliklerle dağlık arazilerde çatışmaya giriyorlar ve açık alanlarda savaştan kaçınıyorlardı. ama bu taktik de savaşı uzatmaktan başka işe yaramayınca halkın ve ordunun tepkisini çekti ve vazgeçildi.

  hannibal önemli bir ikmal ve malzeme deposu olan cannae üzerine saldırıp burayı ele geçirmeyi amaçlıyordu. fabian taktiğinden vazgeçen roma da burayı savunmak için 100 bin kişilik bir ordu göndermişti. cannae muharebesi mö 216'da başladı. kartaca süvarilerinin baskın gücü ile roma ordusu büyük kayıplar vererek hezimete uğradı.

  sonraki yıllar çeşitli italya ve iber yarımadası şehirlerinin el değiştirip durmasıyla geçti denilebilir. bir türlü öldürücü darbeyi vurarak roma şehrine giremeyen kartaca kuvvetleri saha hakimiyetlerini uzun süre koruyamadılar. romalılar iber yarımadasındaki kartacaya bağlı şehirleri tek tek geri aldılar. italya'da ise hannipal'ın ordusunu kışlattığı capua'yı kuşatan romalılar ilk defasında başarısız olsa da mö 211'de şehri geri aldı. yine bu dönemde siraküza kuşatması sırasında meşhur biliminsanı arşimet’in icat ettiği askeri aletler ve salgın hastalıklar romalıları başarısız kıldı.

  roma komutanı scipio africanus'un afrika'daki kartaca topraklarını işgal etme planı ise başarılı oldu. kartaca ordusunu ve numidyalı müttefiklerini yenen scipio numidya kralını da esir aldı. kartacalılar barış görüşmelerine başlamayı teklif ettiler. kartacalılar hannibal'ı italya'dan çağırıyorlar.

  bu yönü kartacalılardan romalılara dönen uzun savaşın bugünkü tunus topraklarındaki mö 202 yılında zama muharebesi ile neticelendiğini söylemek çok yanlış olmaz. numidyalıların ittifakını kazanan roma ordusu ile kartaca çarpışması sonucunda ağır kayıplar vererek yenilen kartacılar ateşkes önermişlerdir. 50 bin kişilik kartaca ordusunun 20 bin ölü ve 20 bin esir bırakarak çekildiği yazılmaktadır.

  barış anlaşmasının koşulları ise çok ağırdı. kartaca bir daha belini doğrultamadı. kartaca 10,000 dinar savaş tazminatı ödeyecek, sadece 10 tane savaş gemisi bulundurabilecek ve roma’nın izni olmadan asker sayısını arttıramayacaktı. numidyalılar oluşan otorite boşluğundan istifade ederek, kartaca’nın hakim olduğu alanları yağmaladılar.

  işte ikinci pön savaşları böyle sona erdi.
 • pön adı, latince punicus ya da poenicus'tan gelir. kartacalılar kastedilir. kartaca kolonisini kuran fenikelilerdir, nitelendirme buradan geliyor. 2. pön savaşı mö 218-mö 201 arasında gerçekleşmiştir. bu savaş sonucunda o sırada sicilya'da bulunan arşimet bir roma askeri tarafından öldürülmüştür.