şükela:  tümü | bugün
  • 24 haziran akşamı yaşanacak olan ağır pişmanlık duygusudur.
    ilk olarak belirtmek isterim ki mhp seçmeniyim ve cumhur ittifakına oy vereceğim. mhp'li cevremin yüzde 80'i iyip'e gecti. ancak bu entryi trolluk olsun diye yazmıyorum. çok net bir realite var. aslında biraz yavaş da olsa kimi seçmen görüyor realiteyi.
    ikinci tura muharrem ince kalırsa sn. erdoğan net olarak cumhurbaşkanı seçilecek. durun hemen kızmasın kimse. öncelikle sinirlenmeniz çok ama çok yersiz. muharrem ince kötü bir aday değil. hem yerli hem de milli. bir gün cumhurbaşkanı olursa orta veya uzak vadede ülkeyi fena da yonetmez.
    ancak chp'li seçmen ikinci tura taşırsa ince'yi cumhur ittifakı propagandasını chp karşıtlığı üzerinden sürdürecek. anadolu'nun neredeyse yüzde 70inde chp'li terimi neredeyse hakaret olarak kullanılıyor. inanmıyorsanız deneyebilirsiniz.
    ülkenin sosyo kültürel yapısı ortadayken işi ciddiyetini anlamamış seçmen ince'y ikinci tura taşırsa 24 haziran akşamı öyle bir pişmanlık yaşayacak ki bu pişmanlık onlara zaman makinesi bile icat ettirebilecek. ancak bu pişmanlığın hiç ama hiçbir faydası olmayacak. sürekli sağ seçmenin zekası ile dalga geçen sol seçmen ne yapacak bakıp göreceğiz. ben size söyleyeyim sonucu erkenden. inatla muharrem ince'y ikinci tura taşıyacak ve seçimi kaybedecekler.
  • ''ilk olarak belirtmek isterim ki mhp seçmeniyim ve cumhur ittifakına oy vereceğim''
    'den sonrasını okumadım.

sen kurt değil köpeksin bilader, siktir git reisinin kapısında bekçilik yap amk çomarı seni.

bi de bize akıl veriyor kolpa milliyetçi it. çözüm süreci mimarlarına oy veren ibnelerden akıl almayız biz. hadi siktir git şimdi.
  • neymiş efendim muharrem ince, muhafazakârların oyunu alamazmış, anadolu'dan oy toplayamazmış, falanmış filanmış.

akp'nin aktrolleriyle ak-şener'in ak-trolleri kol kola...

anlatmaya gerek yok; görüyorsunuz.
  • mhp diye bir parti kalmadığı için mhp seçmeniyim diyenlere itibar etmemek gerekir.
  • acı ama gerçektir. havuz medyası ne ilginçtir, sayın inceye yer vermeye, parlatmaya başladı. fakat halen akşener hiçbir kanalda gösterilmiyor. rte nin en korktuğu senaryo ikinci tura akşener in kalması. böyle bir hakikat var.

önceki entrylerime bakın, sayın inceyi severim sayarım. fakat 2. turda akşenerin şansı daha yüksek.
  • muharrem ince ikinci tura kalırsa ak parti'den oy almasına gerek kalmayacak o yüzden chp'yi küfür olarak algılayanın da oy vermesi gerekmiyor. ilk turda millet ittifakını destekleyenlerle, hdp destek olursa zaten seçimi kazanacak. o yüzden bu algı kasmaya çalışanları pek de takmayın.
  • herkes kendi en güçlü adayını çıkarsın diye diretip muhalefetin birleşme çabalarının tamamının önünü tıkayanların chp en güçlü adayını çıkarınca ağlaşmaya başlaması şeklinde özetlenebilecek durum.

--- spoiler ---
    çatı aday'a karşı çıkan koray aydın, "...her parti en güçlü ismiyle çıksın. chp ve sp 'en güçlü adayımız gül' diyorsa onunla çıksın. bizim en güçlü adayımız akşener. hdp de kendi adayını çıkarsın" dedi.
    --- spoiler ---

muhafazakar anadolu seçmeninden oy potansiyeli varsa iyi partinin %15 mhp potansiyelinin üzerine o oyları da toplayıp 2. tura kalsın. yok eğer chp gül'ü aday gösterirse zaten milliyetçiliğe yatkın olan chp oylarını kayısı haşlanmış yumurtanın sarısı gibi hüpletiriz, bu arada gül de erdoğan oylarını böler hesaplarına girdilerse, biraz kenarda bir yerde ağlasınlar çünkü seçim chp oylarını muhalifler arasında elden ele dolaştırarak kazanılmıyor.

chp şunu yapsın, chp bunu yapsın tarzı erdoğan ağızlarıyla iyi partiyi yavru mhp pozisyonuna düşüreceklerine biraz iyi siyaset yapsınlar.
    anketlerde selahattin demirtaş ile 3.'lük yarışı yapacak durumdaysalar da dönüp biraz sorunu kendilerinde arasınlar, seçime kalan 40 günde söylemlerini düzeltip, insanların gönlünü kazansınlar, seçimi alsınlar.
    siz de melih gökçek gibi ağlaya ağlaya oy dilenmeyin anacım, oyları iyice düşüreceksiniz.

ulan türkiyenin en köklü partisinin başkanı gelmiş, daha seçime bile giremeyecek durumda olan, genç parti 2 ile ortaklaşmak için kendisini paralıyor, seçime girsin diye vekil transfer ediyor, ittifak kurmaya çalışıyor, bütün eleştirilere göğüs geriyor, sen kendi kafana göre chp oylarını kendi hanene yazarak hesap yapıyorsun. ulan mı? evet! canın sağolsun.

akp oylarını bölmek de 2 yıldır iyi partililerin dilinden düşmeyen söylem. uzlaşmaz tavırlarla, ortak adaylık için en çok çaba sarfeden karamollaoğlu'nu da aday olmaya zorlayıp, kendi kafalarına göre kendi hanelerine yazdıkları sp oylarından da fire verdiler tabii, değil mi?
    e bu kafaya ülke teslim edilmez, ancak ikinci tura kalırlarsa erdoğan'dan kurtulmak ve demokratik şartlarda yeniden seçim yapmak için emanet oy verilir.

ha bir de ekşi iyi'lere bir tavsiyem var. youtube'da news tube ve türkiyem tv kanalları akşener mitinglerini yayınlıyor. açın izleyin, hayal dünyanızda kendi kendinize akşener'i abartmayın.

(bkz: #76921783)
    ek: (bkz: #76731100)
  • öncelikle belirteyim, ikinci tura akşener de kalsa ince de kalsa gider gönül rahatlığı ile vicdanım rahat bir şekilde ikisine de oy veririm.

meral akşener ikinci tura kalsın diyenlerin argümanları; akşener'in muhafazakarlardan oy alabileceği ama ince'nin alamayacağı iddiasına dayanıyor. ince'nin hayır cephesindeki muhafazakarlardan oy alamayacağını nereden çıkardınız bilemiyorum ama seçimin belirleyicisi hdp seçmeni olacak diye düşünüyorum.

sadece biz türkleri baz alırsak cumhur ittifakı ile millet ittifakı adayları ikinci turda üç aşağı beş yukarı 1-2 puan farkla (hangisi önde olur bilemiyorum) başa baş oy alırlar. bu durumda kürtler hangi adaya oy verirse o aday kazanacaktır.

kürtlerin ise mhp kökenli akşener'e ince kadar oy vermeyeceğini düşünüyorum ben.

eğer akşener zaten muhafazakar oyları alabilecek kapasitede ise ilk turda alsın o oyları ve ikinci tura kalsın zaten. ince'nin ikinci tura kalması halinde ise ilk turda erdoğan yerine akşener'e oy veren kişilerin "la biz erdoğan'a karşıyız ama gidip ince'ye vereceğimize erdoğan'a verelim" diyeceklerini hiç sanmıyorum. dolayısıyla ince ikinci tura kalırsa akşener'den daha fazla şans elde eder diye düşünüyorum. oy vermeyecek olan muhafazakar kesimin açığını kürtler kapatırlar.

ayrıca google trends'i takip ediyor musunuz bilemiyorum ama adayların son 1 haftalık google trendleri şöyle:
    https://pasteboard.co/hkzlsq2.jpg

bu türkiye haritasında son 1 haftada erdoğan'ın yüksek olduğu iller kırmızı, ince'ninki mavi, akşener'inki de sarı ile gösterilmiş.*
  • okumadım. sktir git.
  • madem bizden değilsin neden bize iyilik yapıyorsun eyy cumhur ittifakına oy verecek kişi???