şükela:  tümü | bugün
  • ikinci tur akp-chp karşılaşması olursa seçmen yapısı nedeniyle rte yıllardır olduğu gibi yine kazanır. ha ben ikinci tura hangi aday kalırsa kalsın ona oy verebilecek bir seçmenim, benim için sorun yok ama herkes böyle değil.

(sağdan alınabilecek oy sayısı > hdp'den alınabilecek oy sayısı) olduğu için ikinci tura meral akşener kalmalıdır. stratejik oy kullanmak zorunda olduğumuz bir seçim olduğunu düşünüyorum. gerçi akşener sağdan oy alabilecekse zaten ilk turda da alır ve ikinci olur ama ilk turda alınacak büyük bir oranla oluşacak olumlu etki ile ikinci turda akşener için sağdan daha fazla katılım gerçekleşebilir.

iyi parti ve akşener zaten akp oylarını tırtıklıyor. rte için büyük bir rakip, özellikle merkez sağ seçmenin alternatifi oldu bir anda ve daha fazla dikkat çekmesin diye adını hiç bir yerde anmıyorlar bile, m. ince'yi hedef alıyorlar bilerek. bakın bunları akşener kesin kazanır diye demiyorum, en azından başa baş çekişmeli geçecektir.

iki sağ adaydan birine zorunlu oy atacağını düşünüp atar-gider yapanlar var, haklısınız, hayaller ve gerçekler diyorum. chp seçmeninin özellikle 7 hazirandan beri yaptığı fedakarlıkların devamı bu seçimde de gerçekleşmelidir yoksa bir daha ne önemi ne de gereği kalmayacak.

okuduğum eleştirilere bakılırsa şunları da bir kenara koymak lazım:

-neredeyse bütün anketlerde akşener'in ince'den daha fazla oy toplayabildiği sonucu çıkıyor.
    -rte'nin kişisel oyu akp'den fazladır. seçmen hedef kitlesi farklılaşır. oranları ve oy geçişlerini buna göre düşünmek lazım.
    -kürt seçmen blok halinde tek bir parti ya da kişiye oy vermedi, vermeyecek. 35-65 ya da 40-60 gibi bir tercih farklılığı var.
    -doğuda özellikle akp'ye oy veren seçmenin oylarına iyi parti ve akşener'de ortak olmaya başladı.
    -iyi parti mhp'nin devamı ya da eskisi değildir, eski merkez sağ ve merkez sol'un tamamına hitap ediyor. her şeyini buna göre planladı. bu yüzden doğu'dan da oy alacak. sağ ve sol farkının yok olduğunun ve olacağının ispatıdır iyi parti.
    -"iyi parti ve akşener'in sesi çıkmıyor" demek yanılgıdır, medya manipülasyonuna maruz kalmışsınız demektir. takip eden her gün ne kadar aktif olduklarını görecektir.
    -meral akşener' in geçmişi bugün olmak istediği konumla çelişmez.
    -iyi parti'nin doğudaki seçmen için hiç bir şey yapmadığı görüşü de tamamen yanlış, tüm çalışmalara en doğudan başladı, gün gün takip ettim, tüm yatırımı oralardan başlayarak yaptı, çok hakiki bir kampanya yürütüyorlar.
    -bir de kadın kimliği pozitif bir durum oluşturabilir türkiye için, seçilirse dünyanın ilk kadın cumhurbaşkanı olacak, garip dünya.

bu konularla ilgili daha önce yazdığım entryler:
    2. tura akşener mi ince mi kalsın 1/2
    2. tura akşener mi ince mi kalsın 2/2
    devlet bahçeli'nin de rte'yi kandırıyor olması
    meral akşener
    hdp oylarını yok saymak
    recep tayyip erdoğan iktidarda kalmalı
  • muharrem ince varken anca ikinci tur için milletten muharrem ince için oy ister.
  • (bkz: anlamadın gitti) mevzu kimin kaldığı değil. kimin çok oy alacağı. ona göre hareket edilecek. akşener veya ince ben ikisine de kabulüm.

adam alıntı yapıp cevap vermiş. (bkz: donanımlı ekşi haber) sonrada entry silip kaçmış.
  • ikinci tura meral akşener kalmalıdır çünkü muharrem ince ikinci tura kalırsa ak parti-chp çekişmesinin kazanını yüzde 99 ihtimal ak parti olacaktır. nereden biliyorsun diye soracaklar olacaktır. onlara da şunu diyorum chp hangi seçimi kazandı ak partiye karşı ve aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek aptallıktır.

medya'ya baktığımızda ya da recep tayyip erdoğan'ın mitinglerinde hedef alınan kişi muharrem ince olduğunu görüyoruz. bu da demek oluyor ki ak parti tarafı muharrem ince'yi gündemde tutmaktan çekinmiyor fakat meral akşener'e karşı bir kelime bile söylemekten çekiniyorlar çünkü medyada yani gündemde çok az da olsa yer alsın istemiyorlar. onlar da biliyorlar ki muharrem ince'yi yenmek meral akşenerden çok daha kolay. bu yüzden meral akşener ikinci tura kalmalıdır.
  • kesin olarak doğru olan önerme, ilhan kesici aday gösterilseydi; muharrem ince'nin arkasındaki rüzgar da meral akşener'in arkasında olacaktı. ikinci tura muharrem ince kalsa da, meral akşener aday gösterilmeli. akşener, erdoğan'ı devirecek tek isim olarak görünüyor. *
  • (bkz: ekşi sözlük'ün iyi parti'den artık para alması gerekliliği)
  • içişleri bakanlığı yaptığı dönemde doğuda yaşanan faili meçhul cinayetler konusunda kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapmamış olan meral akşener'in, ikinci tura kalırsa kürt seçmenden oy alıp erdoğan'ı devirebileceğini düşünmek pek gerçekçi değil. kampanya sürecinin şu ana kadar en başarılı ismi olan muharrem ince, kürt sorununa ilişkin çok daha sağduyulu bir pozisyona sahip. dolayısıyla ikinci tura kalınması halinde muharrem ince'nin başkanlık şansının meral akşener'e kıyasla daha yüksek olduğu kanısındayım.
  • muharrem ince’nin mitinglerinin kısmen de olsa canlı yayınlanması, her gün chp’li isimlerin canlı yayınlarda konuşturulması bile düzenin 2.tura kimi istediğini gösteriyor.

bu muharrem ince’nin kötü bir aday olmasından değil, akp’nin 2.tur’u “anti-chp” kampanyasına dönüştürmek istemesinden kaynaklanıyor. neresinden bakarsanız bakın, rte’nin tescilli bir chp’li karşısında seçim kaybetmesi imkansız.
    öyle yada böyle artık adaylar belli ve elimizde 2.turda rte’yi geçme potansiyeli olan tek isim akşener, türkiye’nin siyasi yelpazesine hakim herkes için bu çok açık birşey.
  • dünyanın ilk kadın cumhurbaşkanını seçerek bi anda 50 yıl ileriye gitmemize neden olabilecek bi gereklilik. tabi gönül ister 2. tur meral akşener ile muharrem ince arasında geçsin. ki mühürsüz oylar sayılmazsa olmayacak bi ihtimal değil...
  • zaten meral aksener kalacagi icin cok da saapmamak lazim.