şükela:  tümü | bugün
 • tam haliyle, "ikinci vites için yavaş, birinci vites için fazla hızlı olmak" şeklinde olacaktı ama, malum, karakter limiti..

  evet..

  "gerçek bir kasis nedir, ne işe yarar?" sorusunun hayata bir yansıması niteliğindedir bu durum.. ve kullanılmalıdır kasis ustası amcalar tarafından test mahiyetinde.. bu kararsızlığa kadar düşüyorsa hız, evet, olmuştur işte o kasis..

  sinir etse de insanı bazen, iyi ki vardır.. lucid rüyanın gerçeklikle bağlantı kurduran nesnesi gibidir; varlığı adeta yaşamaya devam ettiğini haber verir insana..

  ne yazık ki otomatik araç kullanan dostlar hiçbir zaman tadamayacak, hiçbir zaman yaşayamayacak bu tatlı ikilemi..

  yaşamak isteyen tatlı qıslar varsa eklesin..
 • sarıyer'den acarlar'a doğru tırmanırken, önüme bu tarz kaygıları omayan otomatik vitesli ve ayna kullanmaktan hoşlanmayan bir şoför denk geldiği için hemen hemen her gün yaşadığım durum.
 • dsg de 2. vites sorunsali...
 • az önce yine yaşayıp "iyi ki yazmışım ulan" dediğim taptatlı ikilem..

  yerim..
 • düz yol veya yokuş aşağı ise 2. vites, yokuş yukarı ise 1. vitesi tercih edeceğim durumdur.
 • 3. vitese atıp tepkinizi ortaya koyabilirsiniz. içinizdeki muhalif ölmesin.
 • (bkz: en kötü karar kararsızlıktan iyidir) diyerek vitesi boşa alıyoruz.
 • bazı araçlarda bu durum vites aralıklarından ötürü çok sık yaşanabiliyor maalesef.

  5 vites bir araç 3bin devir ile 2.viteste 50, 3.viteste 80 basabilir iken günümüz şehir araçları yahut b segmenti araçlar ise 4.viteste 90 olarak tasarlanmış şanzımana sahip olduklarından ötürü trafikte "yürü be kardeşim" diye söylenmenize yahut söylendirmenize sebebiyet verebilecek durumdur.

  sanırım üretici firmalar yakıt tüketimini düşük tutmak amacı ile 4 vites araç yapmaktan kaçınıyorlar ki bu yüzden günümüz avrupasında ve büyük şehirlerinde sık yaşanan bir sorun haline geldi.

  --- spoiler ---

  durumu anlamak için (bkz: peugeot 107) yahut (bkz: citroen c1) kullanırken, arkanızda bir performans aracı olduğunu (bkz: hyundai accent), (bkz: citroen c5), (bkz: renault megane) varsayın. adam hele ki bir taksici ise korna basıp, selektör yakıp duruyordur size siz 80-90 ile kendi halinizde giderken. çünkü adam 80 de 4.vitese almak istese araba bayılacak, 3.viteste ise bağıracak ve yakıt tüketimini artıracaktır. hani adamlara da çok kızmamak gerek empati kurun ve eğer mümkünse yol verin lütfen.

  --- spoiler ---

  bir b segment şehir aracından merhaba.