şükela:  tümü | bugün
 • ozel durumlar haricinde, ilkinin kesinlikle ingilizce olmasi gerekiyor elbette, yalniz bazi liselerde ikinci yabanci dil dersi alma konusunda almanca veya fransizca arasinda secim yapilmasi beklenir. bu tur zorunlu bir durum disinda da, bazen kisiler "ingilizceyi iyi kotu ogrendik, simdi birseye daha baslayalim" diyebilirler. bu konuda ozel bir nedeniniz(almanya'daki akrabalar, italya'da burslu moda okulu vs) veya herhangi bir dile karsi ozel bir yatkinliginiz/sevginiz yoksa, herhangi biri olur ama hangisi olsun diye dusunuyorsaniz, eksi sozluk yabanci dil danismanligi servisi olarak nacizane tavsiyemiz, tercihinizi fransizcadan yana kullanmaniz, bu dile cok fena allerjiniz varsa(mesela diliniz donmuyor olabilir) ispanyolcayi secmeniz. zira ingilizce her ne kadar germen kokenli bir dil olsa da fena halde fransizca kelime dagarcigi icermekte ve neredeyse dilin yarisini kah turkce'deki kelimelerden, kah ingilizce'deki kelimelerden zaten hali hazirda biliyorsunuz. ayrica fransizca almanca'ya ve baska pek cok diger populer dile nazaran grameri cok cok daha basit bir dil. ayrica fransizca bilerek hitap edebildiginiz kitle sayisi gorece genis, ogrenme kaynaklari bol. bunun disinda ingilizce sayesinde fransizcayi cok rahat kivirdiktan sonra (tabii bu fena halde goreceli bir rahatlik), ustune ispanyolca, italyanca veya portekizce gibi populer ve onemli diger latin dilleri de neredeyse bedavaya geliyor. almanca'nin saglayabilecegi ekonomik avantajlari(tabii kullanabilecekseniz) elbette yadsimayalim ama ise kolaylik, ekonomik avantaj, kulturel icerik, hitap ettigi kitle ve kapisini actigi diger diller bakimindan bakildiginda fransizca'nin bariz ustunlugu gorulmekte. almanca'nin grameri de ingilizce uzerine insaa edildigi vakit oyle aman aman zor degildir, ama ortak kelimeler oldukca azdir, gorece cok sinirli bir cografyaya hitap eder ve sadece hollandaca ve isvecce gibi cok da muhim olmayan dillerin kapisini acar. tabii karar sizin, populer secenekleriniz arasinda, rusca, cince, japonca ve arapca da bulunmakta.

  yalnız yine de naçizane tavsiyem, ikinci yabancı dille falan vakit kaybedeceğinize ingilizcenizi gerçekten çok iyi yapmak için uğraşın, çok önemli.

  edit: bu araştırmaya göre almanca bilmek diğer dillerden daha çok kazandırıyormuş, ilginç bilgi.
  edit 2: bu yazıya göre de almanca daha çok kazandırıyormuş, ikinci fransızca.
 • genelde ilk yabancı dili ingilizce olanların, ikinci dilleri biraz zayıf olur. çünkü ortaokul ve lisede ingilizce eğitim alınırken, ikinci dil okullarda haftada 2-3 saat kadar verilir. ikinci lisana yapılan bu destek tam olarak yeterli değildir. bazen ingilizce eğitim alan öğrenci, dışarıdan kendi isteğiyle bir çeşit kurslarla edinmeye çalışır. bunun neticesi de öyle çok üst düzey bir sonuç olmaz.

  ancak ilk dil eğitimi ortaokul ve lisede fransızca veya almanca vb. alanların, ikinci dil olarak aldıkları ingilizceleri genelde iyi olurlar. zira ilk dili ingilizceden başka bir lisanda öğrenenler, ingilizcelerinin iyi olmadığı durumda bildikleri yabancı dilin değerinin ilerde pek olmayacağı bilincine sahip olacaklardır. ayrıca ingilizceyi olarak ikinci dil olarak öğrenmek, ilk dil olarak öğrenmekten kesinlikle daha kolaydır.
 • (bkz: iki yabancı)
 • wie heißt du ,wo wohnst du ,ich spiele fußball aşamasında kaldığım durumdur.
 • erhan erkut'a göre, spesifik bir neden yoksa, bir avrupa dili olmaması gereken dildir.

  bkz.
 • öğrenilmesi gereken şey.
  eğer hobi olarak öğrenmiyorsanız, işimde kullanayım diyorsanız istisnalar dışında ispanyolca pek bir işe yaramayabilir. insanların çoğu o dili konuşuyor olabilir ama bir dilin çok konuşulması sizin işinize yarayabileceği anlamına gelmiyor.
  bir insan hangi dili öğrenmeli sorusunun cevabı kişinin mesleğine göre değişir. makine, elektrik, otomotiv sektöründeki kişiler almanca; ticaretle uğraşanlar çince veya arapça; petrol sektöründe olanlar rusça öğrenmeli gibi örnekler verebiliriz.
  bunun dışında çince, korece, japonca, hintçe gibi asya dilleri her zaman olduğu gibi yine revaçta.