şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • atlılar'daki (aralık 99, sayı: 1) şeceresi şöyle:

  babası: sezai karakoç
  anası: cemal süreya
  üvey anası: ilhan berk
  dulu: attilâ ilhan
  büyük biraderi: turgut uyar
  küçük biraderi: edip cansever
  en küçük biraderi: ülkü tamer
  ortak kız arkadaşı: tomris uyar
  komşuları: tevfik akdağ, yılmaz gruda
  şeyi: ece ayhan
  akrabaları: ilk hıristiyanlar, avcılar, bey çocukları, ince işler ustası musa vs.
  hayırlı evladı: cahit zarifoğlu
  hayatta ve ayakta kalan tek oğlu: ismet özel
  yanaşmaları: hilmi yavuz, şurekası ve müridanı
 • ece ayhan'a göre belirleyici kriterler;
  40'larda parasız yatılı okumuş
  ve
  hiç atatürk şiiri yazmamış olmaktır.
 • ekseriyeti parasız yatılı, bazıları mülkiyeli, kimileri 31 kuşağı (tevellüt) olan şair abilerin kuşağı, kırılan kolu "yeni" içinde bırakmayanların şiiri.laleli'den dünyaya nedense ve apansız bir tramvayla hicret ederler.mor külhanidirler.beyaz osmanlının aksine karabudun'un karaşın mısralarını çiziktirirler.
 • "bu bu'dur şu da şu'dur, şair burada şu'nu demek istemiştir, bu simgeyi de şu amaçla kullanmıştır bikbikbik" diyen edebiyat hocalarını bir nebze sınırlayabilen, cemal süreya'sı, edip cansever'i ve tabi turgut uyar'ıyla şahane edebiyat akımı. kendinizi şiirin kollarına bırakabilmenizi ve kafanıza (/hayalgücünüze/tasavvur yeteneğinize) göre takılabilmenizi olanaklı kılan akım. yaşasın serbest çağrışım, yaşasın sürrealizm.
 • "ikinci yeni bir güvercin curnatasıdır. ben en alçaktan uçuyorum. avcılardan değil, arkadaşlarımdan korktuğum için"*
 • turk siirinde garip akimina ve toplumsal gercekci sairlerine tepki olarak dogan ve degisik imge, cagrisim ve soyutlamalarla yeni bir soyleyisi amacinda olan akim idi. kavrami ilk defa muzaffer erdost kullandi diye bilinir.

  ortak ozellikleri; dilin alisilmis kaliplarini yikmak, sozdizimini zorlamak, degistirmek ya da bozmak oldu.
  siirde hayal gucune ve duyguya agirlik verdiler. bireyin toplumdaki yalnizligi, sikintilari, cevreye uyumsuzluklari gibi temalara agirlik verdiler. donemin siyasi baskisindan kacmakla ve bicimcilikle elestirildiler.

  en bilindik sairleri:

  (bkz: cemal sureya)
  (bkz: edip cansever)
  (bkz: turgut uyar)
  (bkz: ece ayhan)(ikinci yeni'nin dervisi olarak bilinir)
  (bkz: oktay rifat)
  (bkz: metin eloglu)
  (bkz: turgay gonenc)
  (bkz: sezai karakoc)
  (bkz: ozdemir ince)
  (bkz: ulku tamer)
  (bkz: ahmet oktay))
  (bkz: kemal özer)
 • turgut uyarın adının da zikredilmesi gereken akım.
 • anlamsız şiir olarak da anılır. oysa gerçekte ilhan berk dışındakiler anlamsızlığı tam olarak savunmamışlardır. bir de ikinci yeni budur şudur, şöyle yazar böyle anlatır, şunu anlatmaz demek zordur çünkü her şair bağımsız bir yol izler. hepsi ayrı sıfatlar verir ikinci yeniye. oturulup da 1.yeni gibi biz bundan yanayız buna da karşıyız denmemiştir üstelik. özgürdür şairleri. soyuttur gerçeküstüdür şiirleri. toplumun bilinçaltıdır.
 • şiir için şiir anlayışıyla garip ve birinci yeni akımına karşı tepki olarak kurulmuş şiir akımı.şiirde işlenen konular gerçek hayattan, doğa tasvirlerinden uzak, sürrealist konulardır.meşhur ikinci yeniciler: cemal süreya,ilhan berk, ece ayhan, sezai karakoç, edip cansever, özdemir ince...
 • pazar postası gazetesinden yayınlanan şiirlerle uç vermiş bir şiirdir. ancak sanattaki onlarca 'akım'dan farkı şudur ki, bu akımın içinde olanların bir araya gelerek, tasarlayarak oluşturdukları bir şiir anlayışı yoktur. yapılan tanımların hepsi yazılan şiirlerden yola çıkılarak yapılmış, sonradan ortaya koyulmuştur.
  dünyada ve türkiye'de meydana gelen siyasal-sosyal olaylar ile sanatta ortaya çıkan denemeci hareketlerin yarattığı yeni bir duyarlığın şiiridir ikinci yeni. anlamsızlık olsun diye anlamı dışlayan, laf olsun diye biçim üzerinde oynayan değil, o çağda yaşayan belli türden hassasiyetleri olan şairlerin çağlarını ancak o biçimle, o imge düzleminde anlatabilecekleri düşüncesi ile geliştirilmiş bir şiirdir.
  ikinci yeni çatısı altına hangi şarilerin gireceği tartışmalı bir konudur. ancak edip cansever, turgut uyarve cemal süreya üçlüsü ulemanın üzerinde ittifak ettiği şairlerdir. ilhan berkve ece ayhan bence kuşkuyla yaklaşılması gereken şairlerdir. ilhan berk, sürrealizm ve anlamsızcılığı fazlasıyla ön plana çıkarmakla, ece ayhan ise şiir yazmıyor olmakla (burada şiir'den anlaşılanın ne olduğu da önemlidir. bilindiği gibi edip cansever'in de düzyazıya kaçan şiirleri vardır. zaten mısra işlevini yitirdi görüşü de edip cansever'e aittir. ancak ece ayhan'ın yaptığı imgesel düzyazıdan öteye gidememektedir, naçizâne görüşüme göre) ikinci yeni dışında tutulma durumuna düşer. sezai karakoç'un ikinci yeni'den bolca beslendiği, islamî yaklaşımı -klasik islamcı şiirden de kopararak- yeni bir yorumla şiire yansıttığı doğrudur. ama bu onun da ille ikinci yeni içinde sayılmasını gerektirmez. olsa olsa ikinci yeni şiirine uzak olmayan, yer yer paralel bir anlayışla şiir yazdığı söylenebilir.

  edip cansever, turgut uyar, cemal süreya üçlüsü içinde de değişik bir sıralama yapmak mümkündür. denilebilir ki cemal süreya şiiri, edip cansever ve turgut uyar şiirinin popülerleştirilmiş (vurgu, ticari kaygılarda değil), biraz da lirizmle karılmış halidir. edip cansever ve turgut uyar ise şiirlerini bambaşka bir düzlemde yapmışlardır (evet, şiir yapılan bir şeydir). uçuşan ama asla başıboş olmayan imgeleri yepyeni ve kalıplar içine sığmayan bir biçim anlayışı içinde şiire getirmiş, kendilerinden önceki türk şiirini yok saymadan, geleneği de gerektiği ölçüde şiirlerine yedirerek türk şiirinde önemli bir damar açmışlardır.