şükela:  tümü | bugün
  • birim fiyat 10 tl olsun. indirimsiz iki adet ürün = 20 tl.
    promosyonlu 10 + 5 = 15 tl

(20 - 15) / 20 = 5 / 20 = %25 indirimli alış mümkündür.
  • urunlerin fiyatinin es olmasi durumunda %50/2 ye esittir. uzerinde cilgin hesaplamalar gerektirmez
  • bu tarz indirimlerde ürünlere 1 gün önce etiketlere %25 zam yansıtıldığı için aslında vatandaş indirimli aldım sanırken normal fiyatına almaktadır.
  • mühim olan toplam indirim değildir.
    toplam indirim önemli olsa idi, tek ürüne %25 indirim yapar, tek bir ürün satar geçerlerdi.

sana %25 indirimle 2 adet ürün satabilmektir, mühim olan.

sen de "oo %25 indirimli aldım"deyip sevinirsin, "ikinciyi yarı fiyatına aldım" der sevinirsin...
    ihtiyacın olmayan ikinci ürünü.
  • indirim genelde iki üründen daha ucuz olanina uygulandigi icin %25'den daha düsük olma ihtimali yüksektir.
  • kapalıçarşıdan alışveriş yaparken "şu ikisini alıyım 15'e bırak" jargonunun, büyük markalar tarafından hazır bir şekilde müşteriye uygulanış şeklidir.
  • doğru olarak hesaplanabilmesi için alınan ürün sayısının belirtilmesi gereken indirimdir.
    eğer 2 adet alınmışsa %25, 3 adet alınmışsa %16.66666.., 4 adet alınmışsa %25, 5 adet alınmışsa %20, 6 adet alınmışsa %25 indirim vardır.

kısaca 2x adet ürün alınmışsa % 25 indirim, 2x+1 adet ürün alınmışsa %(x/(4x+2)) oranında bir indirim uygulanmıştır.

x sonsuza gittiğinde indirim oranı %25'e yakınsar.
  • hiç ürün almayarak tanımsız bir indirim almanıza sebep verecek kampanya. ben genelde bunu tercih ederim.
  • bi de bunun ilk ürün %50, ikinci ürün %50+%50 yazanı var.
    tam bir "aa yüzde yüz elli ediyo, üzerine para verecekler lan" diye düşünülmesi amaçlanmış amerika oyunu.
    lakin öyle değildir çünkü zekalıyız. aşağıda açıklıyore;
    ilk üründe %50; 100 liralık ürünü 50 liraya aldık
    ikinci üründe %50 üzerine %50; 25 liraya aldık.
    yani 200 liralık ürün 75 liraya mal oldu. bu da demek ki 200'de 125 tl indirim yani %62.5 indirim var.
    olaya gene perspektiften bakarsak 200 liralık ürünler genelde 50 liraya filan mal olur bütün giderler dahil.
    (bkz: allah'a şükür bugün de kazıklanmadık)